به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، آبان ۰۷، ۱۳۹۷

بولسونارو: سرنوشت برزیل را زیر و رو می‌کنیم

ژایر بولسونارو، افسر پیشین ارتش، عضو پیشین مجلس نمایندگان برزیل 
ژایر بولسونارو، نامزد راست افراطی یکشنبه ۲۸ سپتامبر/ ۶ آبان، در دور دوم انتخابات ریاست ‌جمهوری برزیل با به دست آوردن بیش از ۵۵ درصد آرا فرناندو حداد، نامزد حزب کارگر و شهردار پیشین سائو پائولو را شکست داد و به ریاست جمهوری برزیل رسید. بولسونارو اعلام کرد که فضای سیاسی در برزیل و سرنوشت این کشور را کاملاً دگرگون خواهد کرد

ژایر بولسونارو، نظامی سابق بعد از پیروزی بر فرناندو حداد در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برزیل در سخنانی گفت:
«من سرنوشت کشور را تغییر می‌دهم. از این به بعد دیگر نمی‌توان ناز و غمزه سوسیالیسم و کمونیسم و چپ افراطی را تحمل کرد و با آن‌ها لاس زد.»
ژایر بولسونارو، افسر پیشین ارتش، عضو پیشین مجلس نمایندگان برزیل از ریو دوژانیرو و عضو حزب «سوسیال لیبرال» برزیل است. بولسونارو از در دوستی و مصالحه هم درآمد و در بخش دیگری از سخنرانی‌اش بعد از پیروزی از «تنوع افکار و سلیقه‌ها»، «رنگ‌ها و گرایش‌ها» سخن گفت. او در کارزار انتخاباتی‌اش وعده «پاکسازیِ «اقلیت‌ها» و «چپ‌ها» را داده بود.

طرفداران بولسونارو گمان می‌کنند که او یکی از اندک شخصیت‌های سیاسی امین، قاطع و درست‌کار است که بر ضد جنایت و فساد اقدام خواهد کرد. مخالفانش اما می‌گویند بولسونارو خواهان برقراری یک دیکتاتوری نظامی است. بولسونارو در سخنانش بعد از پیروزی اطمینان داد که دولت او به قانون اساسی وفادار می‌ماند و یک دولت دموکراتیک خواهد بود.
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در یک گفت‌وگوی تلفنی پیروزی بولسونارو در انتخابات ریاست جمهوری برزیل را به او تبریک گفت. رئیسان جمهوری دو کشور بر همکاری تنگاتنگ برای رفاه مردم برزیل تأکید کردند.
بولسونارو، افسر سابق ارتش در بخش دیگری از سخنرانی‌اش بعد از پیروزی اعلام کرد که از «قانون اساسی، دموکراسی و آزادی‌های مدنی» دفاع کند. او گفت این وعده‌ها، وعده نامزد یک حزب سیباسی نیست، بلکه کلامی است که او در پیشگاه خداوند به زبان می‌آورد.
فرناندو حداد، نامزد حزب چپگرای کارگران ۴۵ درصد آرا را به خود اختصاص داد.
بولسونارو اعلام کرد که به رأی ۴۵ میلیون نفر از شهروندان برزیلی احترام می‌گذارد و آزادی‌های مدنی مخالفانش را از آن‌ها سلب نخواهد کرد.
فرناندو حداد در جمع هواداران خود در سائو پائولو گفت:
«وظیفه ما ایجاد یک اپوزیسیون قدرتمند و برتری دادن به منافع ملی فراتر از هر چیز دیگری است. برزیل هرگز تا این اندازه به مشق حقوق شهروندی نیاز نداشته. نترسید، ما اینجا هستیم. ما با هم هستیم.»
در آستانه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برزیل، ژایر بالسونارو برخلاف برنامه کارزار انتخاباتی خود مبنی بر خروج از پیمان اقلیمی پاریس، اعلام کرد که اگر به قدرت برسد برزیل از این پیمان خارج نخواهد شد.

رادیو زمانه