به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، آبان ۰۲، ۱۳۹۷

ترامپ درباره قتل خاشقجی: این بدترین سرپوش‌گذاری تاریخ بود

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا واکنش عربستان سعودی به قتل روزنامه نگار منتقد جمال خاشقجی را "بدترین سرپوش گذاری تاریخ" توصیف کرده است.
او افزود که هر کسی آن توطئه را ترتیب داده "در مخمصه بدی است."
به فاصله کوتاهی پس از او مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا گفت که کشورش "مسببان را مجازات خواهد کرد" و افزود که ویزای ۲۱ مظنون شناسایی شده لغو می شود.
بیشتر بخوانید: اردوغان: قتل خاشقجی از پیش طراحی شده بود
آمریکا برای اتخاذ موضعی سرسختانه تر علیه عربستان سعودی تحت فشار بوده است.
آقای ترامپ در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: "نقشه اولیه آنها خیلی بد بود، به بدی اجرا شد و در تاریخ سرپوش گذاری، این بدترین نمونه بود."
او گفت: "به نظرم هرکسی این ایده را مطرح کرد به مخمصه بدی افتاده. و باید هم افتاده باشد."
حکومت عربستان روایات متناقضی از سرنوشت آقای خاشقجی که مقیم آمریکا بود و برای صفحه دیدگاه های روزنامه واشنگتن پست قلم می زد ارائه کرده است.
ریاض بعد از چند هفته پافشاری بر این ادعا که او زنده است، اکنون می گوید که این شهروند ۵۹ ساله در یک عملیات خودسرانه در کنسولگری این کشور در استانبول به قتل رسید.
آقای پومپئو در یک کنفرانس خبری در وزارت خارجه در واشنگتن گفت که او و رئیس جمهور "از این وضعیت راضی نیستند."
او گفت: "نباید شکی وجود داشته باشد که ایالات متحده این عمل بی رحمانه برای خاموش کردن روزنامه نگار خاشقجی با توسل به خشونت را تحمل نمی کند."
آقای پومپئو در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا توضیحات ولیعهد محمد بن سلمان از حادثه را خواهد پذیرفت گفت: "ما فقط نتایجی را که خودمان به آن رسیده ام می پذیریم."
"افراد زیادی در اطراف جهان داریم که برای رسیدن به برداشت خودمان از ماجرا تلاش می کنند. ما اطلاعات خودمان را کسب خواهیم کرد. خودمان به واقعیت پی خواهیم برد."
اظهارات اردوغان
رجیب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه پیشتر در روز سه شنبه در جمع نمایندگان پارلمانی حزب حاکم گفت که قتل جمال خاشقجی چندین روز پیش از اجرا برنامه ریزی شده بود، یعنی در روز ۲۸ سپتامبر که او از کنسولگری وقت گرفت.
او گفت که ترکیه شواهدی قوی از قتل "وحشیانه" آقای خاشقجی در یک اقدام برنامه ریزی شده در روز دوم اکتبر در کنسولگری عربستان دارد.
او همچنین خواستار محاکمه مظنونان در استانبول شد.
بسیاری از رهبران جهان قتل این روزنامه نگار برجسته را محکوم کرده و خواستار تحقیقات کامل شده اند.
هرچند آقای ترامپ بر انتقاد از مقام های سعودی افزوده اما همچنین بر اهمیت عربستان به عنوان متحد آمریکا تاکید کرده است. جینا هسپل مدیر سی آی ای برای بررسی اطلاعاتی که ترکیه به دست آورده به این کشور رفته است.
موضع عربستان
روز سه شنبه پس از تشکیل جلسه کابینه دولت عربستان به ریاست ملک سلمان، بیانیه ای صادر شد که در آن آمده است عربستان سعودی همه مسئولان این قتل را فارغ از موقعیت و مقام پاسخگو خواهد شناخت.
رسانه های دولتی همچنین گفتند که پادشاه و ولعیهد در ریاض با اعضای خانواده خاشقجی از جمله صلاح بن جمال دیدار کرده اند.
عربستان تا روز جمعه پیش می گفت که آقای خاشقجی به سلامت کنسولگری را ترک کرده اما در آن روز برای اولین بار از کشته شدن او در یک "درگیری فیزیکی" سخن گفت.
اما عادل جبیر وزیر خارجه این کشور روز یکشنبه از "قتل" او صحبت کرد اما پافشاری کرد که رهبران عربستان از این "عملیات خودسرانه" خبر نداشتند.
او گفت: "افرادی که این کار را کردند خارج از حیطه اختیاراتشان عمل کردند. این آشکارا یک اشتباه خیلی بزرگ بود، و آنچه اشتباه را بدتر کرد تلاش برای سرپوش گذاشتن بر آن بود."
او گفت دولت عربستان نمی داند که پیکر آقای خاشقی کجاست.
مقام های عربستان می گویند ۱۶ نفر را در این ارتباط دستگیر کرده اند و دو نفر از دستیاران ولیعهد را برکنار کرده اند. به علاوه آنها قول اصلاح دستگاه اطلاعاتی را داده اند.
بی بی سی  فارسی