به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، شهریور ۰۷، ۱۳۹۹

نام ۱۳ ایرانیِ مشمول محرومیت از روادید آمریکا به دلیل نقض حقوق بشر منتشر شد

 این افراد در سال ۱۹۹۰ در کشور سوئیس دست به اقدامات تروریستی زدند.
نشان وزارت خارجه آمریکا
وزارت خارجه آمریکا نام ایرانیانی که اخیرا مشمول محدودیت‌های روادیدی شده و به گفته واشینگتن در نقض حقوق بشر، به «مهم‌ترین دولت حامی تروریسم» یاری رسانده‌اند، را منتشر کرده‌است.
این وزارت‌خانه در بیانیه‌ای در چهارم شهریور تاکید کرده اقداماتش در راستای قوانینی انجام می‌گیرد که به وزیر خارجه اجازه می‌دهد مانع از ورود افراد و اعضای درجه یک خانواده کسانی شود، که با استناد به مدارک قابل اعتماد می‌داند در «نقض حقوق بشر دست دارند».

این افراد عبارت هستند از: صادق بابایی، علیرضا بیانی همدانی، سعید دانش، علی هادوی، سعید همتی، محمد رضا جزایری، محسن شریف اصفهانی، علی مصلحی‌عراقی، ناصر پورمیرزایی، محسن پورشفیعی، محمد سعید رضوانی، محمود سجادیان، یدالله صمدی.

طبق این بیانیه، این افراد در سال ۱۹۹۰ در کشور سوئیس دست به اقدامات تروریستی زدند.

در آوریل سال ۱۹۹۰ (بهار ۱۳۶۹) کاظم رجوی، برادر مسعود رجوی، رهبر سازمان مجاهدین خلق، در سوئیس به قتل رسید.

فرد دیگری که از او نام برده شده حجت‌الله خدایی سوری ا‌ست که وزارت خارجه آمریکا می‌گوید در مقام مدیر زندان اوین بر «شکنجه و خشونت‌های دیگری، اقدامات غیر انسانی یا تنبیه و برخوردهای تحقیرآمیز» زندانیان و بازداشت‌شدگان نظارت داشته‌است.

خدایی سوری پیش از این نیز مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا شده بود​ و نام او در بیانیه اولیه وزارت خارجه آمریکا قید شده بود.

محدودیت‌های روادیدی برای ۱۴ ایرانی در ۳۰ مرداد ماه اعمال شده بودند، اما در آن زمان وزارت خارجه آمریکا نامی از ۱۳ فرد مربوط به رخداد سوئیس نبرده بود و تنها گفته بود که آنها به عنوان دیپلمات در سوئیس حضور داشته‌اند.

وزارت خارجه آمریکا گفته این ۱۳ نفر «که خود را جای دیپلمات جا می‌زدند، به‌دستور بالاترین سطح دولت خود (جمهوری اسلامی) عمل می‌کردند؛ برای خاموش کردن صدای اپوزیسیون و نشان‌دادن این‌که کسی از دست حکومت ایران در امان نیست، مهم نیست ساکن کجاست».

جمهوری اسلامی هنوز واکنشی به این محدودیت‌ها و اعلام نام این افراد نشان نداده‌است. تهران اتهام حمایت از تروریسم را رد کرده‌است.

رادیو فردا