به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، مرداد ۲۹، ۱۳۹۹

اتحادیه اروپا نتایج انتخابات بلاروس را به رسمیت نمی‌شناسد

صدراعظم آلمان پس از نشست ویژه سران اتحادیه اروپا در باره بررسی اوضاع بلاروس گفت که انتخابات اخیر این کشور "نه منصفانه بود و نه آزاد". فشارها به لوكاشنكو، رئیس جمهوری بلاروس از سوی اتحادیه اروپا درحال افزایش است.
سران کشورها و دولت‌های ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا نمی‌خواهند نتیجه انتخابات جنجالی ریاست جمهوری در بلاروس را که حدود ده روز پیش برگزار شد به رسمیت بشناسند. 

آنگلا مرکل صدراعظم امروز چهارشنبه ۲۹ مرداد (۱۹ مرداد) پس از نشست سه ساعته ویژه‌ سران اتحادیه اروپا که از طریق ویدئو برگزار شد انتخابات اخیر ریاست جمهوری در بلاروس را "نه منصفانه و نه آزاد" ارزیابی کرد.

صدراعظم آلمان که هم اکنون ریاست ادواری شورای اتحادیه اروپا را نیز در اختیار دارد، گفت: «بدون شک در این انتخابات تخلفات گسترده‌ای صورت گرفته است.»

مرکل از الكساندر لوكاشنكو، رئیس جمهوری دولت بلاروس خواست تا همه بازداشت‌شدگان را بدون قید و شرط آزاد كند. مرکل گفت: «ما خشونت وحشیانه علیه مردم را محکوم می کنیم.» 

صدراعظم آلمان نظر موافق خود را با طرح گفت‌وگوی ملی که از سوی اپوزیسیون بلاروس مطرح شده است ابراز کرد. 

پس از انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ نهم اوت (۱۹ مرداد) لوكاشنكو اعلام کرد که اکثریت قاطع آرا را به دست آورده است. مخالفان، دولت بلاروس را به تقلب وسیع در رای گیری‌ها متهم كرده‌اند. از آن زمان تا کنون اعتراضات گسترده و اعتصابات عمومی در این کشور واقع در شرق اروپا آغاز شده است.

نیروهای امنیتی تا کنون هزاران تظاهرکننده را بازداشت کرده‌اند. گزارش‌های زیادی از برخوردهای خشونت‌آمیز، بدرفتاری و شکنجه بازداشت‌شدگان منتشر شده است. 

چند روز پیش اتحادیه اروپا تحریم‌های هدفمند این اتحادیه علیه صاحبان قدرت در بلاروس را اعلام کرد.

ولاد‌یمیر پوتین در تماس‌های تلفنی با زمامداران اتحادیه اروپا با هرگونه دخالت خارجی در رویدادهای بلاروس مخالفت کرد.

پوتین در گفت‌وگوهای تلفنی با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، و مانوئل مکرون، رئيس جمهور فرانسه، تأکید کرد که دخالت خارجی در بلاروس تنها وضعیت را بدتر می‌کند.

کمک مالی اتحادیه اروپا به جنبش دموکراسی‌‌خواهی بلاروس

اورزولا فون در لاین، رئيس کمیسیون اروپا به‌رغم هشدارهای مسکو اعلام کرد، اتحادیه اروپا از جنبش دمکراسی‌‌خواهی بلاروس حمایت مالی خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، او بعد از نشست فوق‌العاده سران اتحادیه اروپا در بروکسل گفت، کمیسیون اروپا دو میلیون یورو برای کمک به "قربانیان سرکوب غیر قابل قبول نیروهای دولتی بلاروس" اختصاص خواهد داد. یک میلیون یورو نیز به حمایت از جامعه مدنی و رسانه‌های مستقل این کشور تعلق خواهد گرفت. 

فون در لاین گفت، صرفنظر از نتایج انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست جمهوری بلاروس، برای کمک به این کشور در مبارزه با کرونا ۵۰ میلیون دیگر به عنوان کمک اضطراری در نظر گرفته شده است.

لوکاشنکو فرمان جلوگیری از ناآرامی‌ها را صادر کرد 

رئیس جمهوری بلاروس كه زیر فشار گسترده‌ای قرار دارد، امروز، چهارشنبه، دستور داد که دولت از "بروز ناآرامی‌ها جلوگیری و نیروهای امنیتی در مرزهای کشور را تقویت کند". 

لوکاشنکو "دشمنان خارجی" را به تحریک اعتراضات در بلاروس متهم کرده است. او بدون آن که دلیل و مدرکی ارائه دهد به طور مشخص لهستان و اوکراین را به دخالت در امور کشور خود متهم کرده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی بلاروس، "بلتا،" لوكاشنكو پس از جلسه شورای امنیت ملی این کشور  بعدازظهر امروز ، چهارشنبه، اعلام کرد: «باید از بروز ناآرامی‌های بیشتر در مینسك جلوگیری کرد.» رئیس جمهوری بلاروس گفت: «مردم از این وضعیت خسته شده‌اند و خواستار صلح و آرامش هستند.»


 الکساندر لوکاشنکو مدت ۲۶ سال است که زمام قدرت را در بلاروس در دست دارد. او از زمان انتخابات جنجالی ریاست جمهوری بلاروس با اعتراض روزانه مخالفان روبرو است که خواستار استعفای لوکاشنکو هستند. 

سوتلانا تیخانوفسکایا، رقیب الکساندر لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری که به طور رسمی گفته شد تنها حدود ده درصد آرا را به دست آورده، از اتحادیه اروپا درخواست کرده بود که انتخابات و نظام برآمده از آن را به رسمیت نشناسد.

تیخانوفسکایا بامداد چهارشنبه در پیامی ویدیویی گفت که حکومت لوکاشنکو "از نظر مردم خود و در نگاه جهان دیگر هیچ مشروعیتی ندارد".

لوکاشنکو گفته است که برای "برگزاری یک رفراندوم قانون اساسی" آمادگی دارد اما حاضر به تجدید انتخابات ریاست جمهوری نیست.

 دویچه وله فارسی