به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، شهریور ۰۴، ۱۳۹۹

آمریکا و نیروهای ائتلاف پایگاه تاجی عراق را ترک کردند

 

توضیح تصویر، پایگاه تاجی در ۲۷ کیلومتری شمال بغداد

نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در عراق، پایگاه "تاجی" را ترک کردند و کنترل کامل آن را به نیروهای عراقی دادند. این پایگاه در ۲۷ کیلومتری شمال بغداد، یکی از پایگاه‌های هوایی بزرگ آمریکا در سال‌های اخیر بود و بارها هدف حمله قرار گرفته بود. آمریکا در سال جاری میلادی هشت پایگاه خود را در خاک عراق ترک کرده است. روند خروج نیروها با شیوع کرونا سرعت گرفته است.

خروج نیروهای آمریکایی از عراق یکی از وعده‌های انتخاباتی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بود. او هفته گذشته هم بار دیگر بر خروج نیروهای از عراق تاکید کرد. همچنین پارلمان عراق اوایل سال جاری میلادی طرحی را در رابطه با خروج نیروهای آمریکا و ائتلاف، و در مجموع نیروهای خارجی از خاک عراق تصویب کرد و از دولت خواست اطمینان حاصل کند که سلاح‌های موجود در عراق تنها در دست نیروهای امنیتی رسمی است.

این طرح در نشستی اضطراری دو روز بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران و ابومهدی المهندس، از فرماندهان کتائب حزب الله در حمله هوایی آمریکا تصویب شد.

شمار نیروهای آمریکایی در عراق، اوایل امسال حدود پنج هزار نفر و نیروهای ائتلاف حدود دو هزار و ۵۰۰ نفر برآورد شده بود. این نیروها به درخواست دولت عراق برای کمک به مقابله به داعش در عراق حضور داشتند. پایگاه تاجی، یکی از مراکز اصلی جنگ علیه داعش بود. بخشی از این پایگاه در اختیار نیروهای عراقی و مرکزی برای آموزش نیروهای نظامی و امنیتی عرق بود.

آموزش نیروهای عراقی در پایگاه تاجی در دوران جنگ با داعش (ژوئن ۲۰۱۵)
REUTERS

توضیح تصویر،

آموزش نیروهای عراقی در پایگاه تاجی در دوران جنگ با داعش (ژوئن ۲۰۱۵)

زمستان پارسال بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی در حمله هوایی آمریکا، پایگاه تاجی هدف دستکم دو حمله راکتی قرار گرفت.

روز ۲۱ اسفند ۱۳۹۸، اصابت ۱۵ راکت به قرارگاه تاجی، دو سرباز آمریکایی و یک سرباز بریتانیایی را کشت. سه روز بعد بیش از ۲۰ راکت دیگر به این پایگاه شلیک شد که پنج نیروی ائتلاف و دو سرباز عراقی را زخمی کرد. نیروهای عراقی چند راکت انداز کاتیوشا را در نزدیکی پایگاه یافتند.

آمریکا در پاسخ، حملاتی را علیه کتائب حزب الله انجام داد که به عنوانی یکی از گروه‌های نظامی نزدیک به ایران در عراق شناخته می‌شود. یکی از نقاطی که آمریکا هدف قرار داد، فرودگاهی در حال ساخت در نزدیکی کربلا بود. این حملات به تنش در روابط آمریکا و عراق در آن دوره افزود.

پیش از حمله به پایگاه تاجی، روز ۱۸ دی، ایران پایگاه عین الاسد آمریکا را هدف حمله موشکی قرار داد که تلفاتی نداشت و بعد مشخص شد که آمریکا از حمله مطلع بوده است. البته همان روز سپاه پاسدارن که در آماده باش بود، یک هواپیمای مسافری اوکراینی را در تهران سرنگون کرد.

بی بی سی  فارسی