به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادی



یکشنبه، شهریور ۰۲، ۱۳۹۹

درخواست ۴۴ وکیل دادگستری از زندانیان سیاسی برای پایان اعتصاب غذا

 
نسرین ستوده وکیل زندانی در ایران از روز ۲۱ مرداد دست به اعتصاب غذا زده است
۴۴ وکیل دادگستری با انتشار نامه‌ای از نسرین ستوده و دیگر زندانیان سیاسی که دست به اعتصاب غذا زده‌اند، خواستند که سلامتی خود را به خطر نیندازند. سعید دهقان، وکیل دادگستری که یکی از امضاکننده‌های این نامه است، متن آن را روز شنبه ۱ شهریور در توییتر منتشر کرده است.

۴۴ وکیل دادگستری می‌گویند درخواست آزادی زندانیان سیاسی و رفع محرومیت دیگر زندانیان از حق آزادی مشروط و نیز مرخصی‌های متناسب با شرایط بحرانی فعلی، خواسته‌ای منطقی، انسانی و قانونی است.

نسرین ستوده وکیل زندانی در ایران قبلا با انتشار نامه‌ای اعلام کرده بود که از روز ۲۱ مرداد دست به اعتصاب غذا زده است. خانم ستوده اسفند پارسال نیز دست به اعتصاب غذا زده بود.

شیوع گسترده کرونا در ایران و گزارش‌ها از ابتلای زندانیان سیاسی به این ویروس نگرانی‌ها از جان آنها را برانگیخته است.

آن‌طور که محمد مقیمی، وکیل خانم ستوده خبر داده، موکل وی در اعتراض به وضعیت «ناعادلانه» و «غیرقانونی» زندانیان سیاسی در ایران که به‌دنبال شیوع ویروس کرونا «بدتر» نیز شده، تصمیم به اعتصاب غذا گرفته است.

همچنین وب‌سایت اطلس زندان‌های ایران گزارش داده است که در پی شیوع ویروس کرونا در زندان اوین، شماری از زندانیان سیاسی بند ۸ زندان اوین روز دوشنبه ۲۰ مرداد در حیاط زندان تحصن کردند.

این گزارش می‌گوید که «۲۷ زندانی سیاسی با تحصن و بست‌نشینی در حیاط زندان اوین خواستار رسیدگی فوری به شرایط وخیم پیش آمده در این زندان شدند»

ساعاتی پیش از این، وبسایت اتحادیه کارگران آزاد از ابتلای ۱۲ نفر از زندانیان بند ۸ زندان عمومی اوین خبر داده بود.

۴۴ وکیل دادگستری روز شنبه اول شهریور با انتشار نامه‌ای گفته‌اند «خانم ستوده و برخی هم‌وطنان ستمدیده ما در زندان که راهی برای احقاق حقوق از دست رفته خود و مردم پیدا نمی‌کنند، به آخرین وسیله متوسل شده و با اعتصاب غذا و با سر دست گرفتن جان عزیز و سلامت خویش به دنبال تاثیرگذاری بر رفتارهای مستبدانه و فراقانونی فرمانروایان و رسانیدن پیام خویش به مردم هستند.»

این نامه می‌گوید اگرچه امکان دارد نتایج ولو اندک از چنین تصمیم‌های شخصی و خطیری حاصل شود، ولی در این وضعیت خاص آنچه اهمیت پیدا می‌کند، حفظ سلامت و بالا بردن قدرت روحی و جسمانی برای ادامه مبارزه با این «خودکامگی‌ها» است.

فریده غیرت، محمد سیف‌زاده، آرش کیخسروی و محمد اولیایی‌فرد برخی از دیگر امضاکنندگان این بیانیه هستند.

رادیو فردا