به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، شهریور ۰۱، ۱۳۹۹

آلکسی ناوالنی در برلین بستری شد

هواپیمای حامل آلکسی ناوالنی، منتقد سرشناس دولت روسیه در برلین فرود آمده و او در بیمارستانی در این شهر تحت درمان‌ فوری قرار گرفته است. آقای ناوالنی از دو روز پیش پس از آن که در هواپیما به زمین افتاد، به ظن "مسموم شدن" در بیمارستان بستری شد و در حال حاضر در کما است. حامیان و همسر آقای ناوالنی می‌گویند او را "مسموم کرده‌اند" و خواستار آن شده‌اند که پزشکان آلمانی او را درمان کنند.

تاکنون پزشکان روسی گفته‌اند که هیچ ماده مشکوکی در بدن آقای ناوالنی پیدا نشده است.

دو سال پیش یکی دیگر از منتقدان دولت روسیه به خاطر مسمومیت در بیمارستانی که آقای ناوالنی در حال حاضر در برلین در آن بستری شده، تحت درمان قرار گرفت.

پزشکان روسی روز گذشته در ابتدا مانع از انتقال آقای ناوالنی به برلین شدند.

آنها گفته بودند که به دلیل شرایط نامساعد او انتقالش از بیمارستان غیرممکن است.

اما حامیان آقای ناوالنی معتقدند که تاخیر در اجازه انتقال او به این دلیل صورت گرفته تا هیچ اثری از سم در بدن او دیده نشود.

آقای ناوالنی دو روز پیش در جریان پروازی به مسکو در هواپیما به زمین افتاد و هواپیما مجبور شد در شهر امسک فرود اضطراری داشته باشد و پس از آن آقای ناوالنی را فورا به بیمارستان منتقل کردند.

سخنگوی آقای ناوالنی گفته که احتمال دارد چیزی در چای او که در فرودگاه خورده بود، ریخته باشند.
لکسی ناوالنی کیست؟
قای ناوالنی از منتقدان سرشناس ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه است.

نام او با افشای فساد مقامات بر سرزبان‌ها افتاد. او حزب "روسیه متحد" ولادیمیر پوتین را "حزب کلاهبردارها و سارقان" نامید و چندین بار به زندان افتاد.

در سال ۲۰۱۱، در پی اعتراضاتی در مورد تقلب توسط حزب آقای پوتین در انتخابات پارلمانی، برای ۱۵ روز به زندان افتاد.

آقای ناوالنی در ژوئیه ۲۰۱۳ هم به اتهام اختلاس به زندان افتاد، اما او این اتهام را سیاسی خواند.

او تلاش کرد که در سال ۲۰۱۸ در انتخابات ریاست جمهوری این کشور شرکت کند، اما به دلیل محکومیت‌های قبلی در مورد کلاهبرداری از شرکت در انتخابات منع شد. اتهامی که او باز هم آن را با انگیزه‌های سیاسی دانست.

آقای ناوالنی همچنین در سال ۲۰۱۹ پس از آن که خواستار اعتراضاتی بدون مجوز شد، به مدت ۳۰ روز به زندان افتاد.

او دو ماه پیش رای‌گیری برای اصلاح قانون اساسی در روسیه را "کودتا" و "نقض قانون اساسی" خواند. این اصلاحات به آقای پوتین اجازه می‌دهد که برای دو دوره دیگر در پست ریاست جمهوری باقی بماند.

بی بی سی