به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، شهریور ۰۸، ۱۳۹۹

افزایش محدودیت‌ها در اروپا همراه با اوج‌گیری دوباره همه‌گیری کووید-۱۹

ضدعفونی خیابان‌های منتهی به بیمارستانی در بوداپست، پایتخت مجارستان

با اوج‌گیری موارد ابتلا به کووید-۱۹ در کشورهای مختلف قاره اروپا، استفاده از ماسک در سراسر پاریس اجباری شده، مجارستان مرزهای خود را بار دیگر بسته، و صدر اعظم آلمان هشدار داده بحران در پاییز و زمستان پیش‌رو «سخت‌تر» خواهد شد.

فرانسه روز جمعه هفتم شهریور بیش از ۷۳۷۰ مورد تازه ابتلا به بیماری ناشی از ویروس کرونا را ثبت کرد. این رقم بیشترین موارد ابتلا در این کشور از زمان مقررات و ممنوعیت‌ها در ماه مارس به‌شمار می‌رود.

وزیر بهداشت فرانسه می‌گوید شیوع ویروس در روندی فزاینده قرار دارد، آن‌هم چند روز پیش از بازگشایی مدارس که قرار است پس از ماه‌ها بازگشت کودکان به کلاس‌های درس را ممکن سازد.

افزایش موارد ابتلا باعث شده احتمال تعطیلی‌ها و محدودیت‌های گسترده دوباره قوت گیرد.

استفاده از ماسک که در وسایل حمل‌ونقل عمومی و مناطق پرازدحام در پاریس اجباری بود، اکنون در کل پایتخت فرانسه اجباری شده‌است.

دولت مجارستان تصمیم گرفته از اول سپتامبر مرزهای خود را به روی شهروندان خارجی ببندد و شهروندان خود این کشور نیز در زمان بازگشت یا باید ۱۴ روز قرنطینه بشوند یا دو بار تست کرونا بدهند و نتیجه منفی بگیرند.

یونان نیز اعلام کرده محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها در اردوگاه‌های پناهجویان را تا ۱۵ سپتامبر تمدید می‌کند. نگرانی‌ها از موج ابتلا در اردوگاه‌های شلوغ و پرازدحام در جزایر این کشور بالا گرفته‌است.

روز جمعه پلیس اسپانیا در اقدامی نه‌چندان معمول یک فرد منکر همه‌گیری کووید-۱۹ را به اتهام رواج نفرت و خشونت در شبکه‌های مجازی و اینترنت و آن‌چه «تهدیدی جدی» این شهروند برای سلامت عموم توصیف کرده، بازداشت کرد.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، هشدار داده است که مقابله با ویروس در ماه‌های پیش‌رو «احتمالا سخت‌تر» خواهد شد.

خانم مرکل گفته مقام‌های ایالتی موافقت کرده‌اند که قوانین مربوط به استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی را سخت‌تر کنند و جلوی تجمعات بزرگ را تا آخر سال جاری میلادی بگیرند.

صدر اعظم اتریش نیز هرچند در مورد چالش و مشکلات در در ماه‌های پیش‌رو هشدار داده، اما ابراز امیدواری کرده که در سال آینده اوضاع به «وضع طبیعی» باز گردد.

منابع: رویترز/ خبرگزاری فرانسه / رادیو فردا