به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، مرداد ۲۹، ۱۳۹۹

آقاسی: محمد نوری‌زاد به اتهام «حضور مقابل دادگاه» به زندان، شلاق و تبعید محکوم شده است

محمد نوری‌زاد یکی از ۱۴ فعال مدنی که خرداد پارسال با انتشار بیانیه‌ای خواستار استعفای علی خامنه‌ای، 
رهبر جمهوری اسلامی، شدند.
 وکیل محمد نوری‌زاد، فعال سیاسی منتقد جمهوری اسلامی، می‌گوید که موکلش از سوی دادگاه به زندان، شلاق و تبعید محکوم شده است.محمدحسین آقاسی روز سه‌شنبه ۲۸ مرداد در توئیتی خبر داد که آقای نوری‌زاد به اتهام «حضور در مقابل ساختمان دادگاه» به ۷۴ ضربه شلاق، هشت ماه زندان و یک‌سال تبعید به طبس محکوم شده است.

او افزوده که دادگاه همچنین به اتهام «اشاعه اکاذیب» حکم ۷۴ ضربه شلاق دیگر را برای موکلش صادر کرده است.

محمد نوری‌زاد مرداد پارسال در اعتراض به حکم ۱۳ سال زندان کمال جعفری یزدی، یکی از امضاءکنندگان بیانیه درخواست استعفای علی خامنه‌ای، همراه با چند نفر دیگر مقابل دادگاه انقلاب در مشهد حضور یافت که توسط ماموران بازداشت شد.

او از آن زمان در زندان مشهد به سر می‌برد و به گفته همسرش، فاطمه ملکی، وضعیت جسمانی مناسبی ندارد. خانم ملکی اردیبهشت امسال هم خبر داده بود که همسرش در زندان مشهد رگ خود را زده اما نجات یافته است.

محمد نوری‌زاد پیش از آن تهدید کرده بود که در اعتراض به آزار خانواده‌اش خودکشی خواهد کرد.

این فعال سیاسی یکی از ۱۴ فعال مدنی موسوم به «گروه ۱۴» است که خرداد پارسال با انتشار بیانیه‌ای خواستار استعفای علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، شدند.

امضاکنندگان این بیانیه که اکثر آن‌ها بازداشت شده‌اند با اشاره به ضرورت کنار گذاشتن «تمایلات مصلحت‌جویانه»، از «مردم و فعالان و اندیشمندان دلسوز» خواسته‌اند «با صراحت تمام پای به میدان گذارده و با درخواست تغییر بنیادین قانون اساسی و استعفای رهبری که هر روز بر حدود اختیارات به ناحق خود می‌افزاید، پیش‌قراول این حرکت ملی باشند».

رادیو فردا