به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، شهریور ۰۳، ۱۳۹۹

تیراندازی بی ضابطه نیروی انتظامی در شهریار دو جوان را به کام مرگ کشاند

دو جوان جان باخته “علیرضا جعفرلو و علیرضا گودرزی”

خبرگزاری هرانا – دو جوان راکب موتورسیکلت اهل شهریار روز جمعه ۳۱ شهریور در پی بی توجهی به درخواست ارائه گواهینامه از سوی پلیس و تلاش برای ترک صحنه با نقض قوانین به کارگیری سلاح هدف تیراندازی ماموران نیروی انتظامی قرار گرفتند و جان خود را از دست دادند. یکی از این شهروندان به نام علیرضا گودرزی در لحظه جان خود را از دست داد و دیگری به نام علیرضا جعفرلو با وجود اصابت گلوله به دلیل عدم رسیدگی به موقع پزشکی و همینطور ضرب و شتم توسط مامور نیروی انتظامی حاضر در صحنه نهایتا جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز جمعه ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۹، دو شهروند اهل شهریار در پی نقض قوانین به کارگیری سلاح هدف تیراندازی ماموران نیروی انتظامی قرار گرفتند و جان خود را از دست دادند.

هویت دو جوان جان باخته “علیرضا جعفرلو و علیرضا گودرزی” توسط هرانا احراز شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: “علیرضا جعفرلو و علیرضا گودرزی ساعت حدود ۴ صبح روز جمعه سوار بر موتور در حال عبور از میدان کشاورز، واقع در شاهدشهر شهریار و در حال بازگشت از باغچه آقای جعفرلو بودند که شب پیش علیرضا گودرزی کارهای مربوط به برقکاری و تاسیسات آنجا را انجام می‌داد. که ناگهان مامور نیروی انتظامی از آنان درخواست گواهینامه می‌کند. آقای جعفرلو به دلیل به همراه نداشتن گواهینامه تلاش می‌کند تا از محل دور شود اما مامور در واکنش مستقیما به بالا تنه آنان شلیک می‌کنند. علیرضا گودرزی پس از شلیک گلوله به کمر در لحظه جان خود را از دست می‌دهد. آقای جعفرلو که راکب بود نیز از ناحیه کمر  و کتف زخمی می‌شود. گلوله ای که به کتف ایشان اصابت کرده بود باعث آسیب به ریه او نیز شده است. مامور نیروی انتظامی در همین وضعیت به علیرضا جعفرلو دستبند زده و او را با باتوم و مشت و لگد به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد. مردمی که در محل حاضر بودند و با صدای تیراندازی متوجه ماجرا شده بودند، سعی می‌کنند تا کمک کرده و او را به بیمارستان منتقل کنند. چون خودش کمک می‌خواست و می‌گفت من را به بیمارستان برسانید. اما مامور نیروی انتظامی با اسلحه مردم را تهدید می‌کند که هرکس جلو بیاید به او هم تیراندازی می‌کند. حاضرین در محل هم در همین باره شهادت داده‌اند. آمبولانس پس از ۴۰ دقیقه به محل می‌رسد و در نهایت او نیز جان خود را از دست داد. به خانواده این شهروندان گفته‌اند تا زمان اعلام نتایج پزشکی قانونی باید منتظر بمانند و هنوز اجساد را تحویل نگرفته‌اند. علت فوت آقای جعفرلو اصابت گلوله بوده اما ضرب و شتم شدید بعد از آن هم باعث خونریزی داخلی شده است”.

گفته می‌شود که خانواده این شهروندان از ماموران شکایت کرده و مامور خاطی با درجه استواری و سرباز همراه او بازداشت شده‌اند. این افراد در زمان وقوع حادثه در خارج از حوزه استحفاظی خود بوده‌اند.

علیرضا جعفرلو متولد ۱۳۷۴، دانشجو و صاحب مغازه پلاستیک فروشی بود. علیرضا گودرزی نیز متولد ۱۳۷۲ و به برقکاری اشتغال داشت.

در ماده ۷ قانون به‌کارگیری سلاح توسط مأمورین نیروهای مسلح در موارد ضروری آمده است: “مأمورین موضوع این قانون هنگام بکارگیری سلاح باید حتی‌المقدور پا را هدف قرار بدهند و مراقبت نمایند که اقدام آنان منجر به فوت نشود و به اشخاص ثالث که دخیل در ماجرا نمی‌باشند آسیب نرسد.” در تبصره‌ این ماده نیز گفته شده که “‌مواظبت و مراقبت از حال مجروحین بر عهده‌ی مأمورین انتظامی است و باید در اولین فرصت آنان را به مراکز درمانی برسانند.”

هرانا