به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، شهریور ۰۹، ۱۳۹۹

نخست وزیر ژاپن استعفا کرد

 شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن
شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن روز جمعه ۷ شهریور اعلام کرد به دلیل بیماری از مقام خود کناره‌گیری می‌کند. به این ترتیب طولانی‌ترین دوره حکومت یک نخست وزیر ژاپن که سیاست‌های اصلی آن احیا اقتصادی و تقویت نظامی کشور بود به پایان می‌رسد. به گزارش رویترز٬‌ در پی استعفای ناگهانی شینزو آبه رقابت برای انتخاب رهبر حزب لیبرال دموکرات ژاپن که به مقام نخست وزیری خواهد رسید از هفته آینده آغاز خواهد شد. به احتمال زیاد نخست وزیر آینده سیاست‌های اقتصادی شینزو آبه را دنبال خواهد کرد.

آقای آبه سالها به بیماری کویت بدخیم (کولیت اولسروز) مبتلا بود و دو مراجعه او به بیمارستان طی هفته اخیر باعث گمانه زنی در مورد احتمال کناره گیری او قبل از پایان دوره نخست وزیری در سپتامبر سال آینده شده بود.

با وجود این گمانه زنی‌ها اعلام خبر استعفای آقای آبه بازار مالی ژاپی را نگران کرده است. شاخص بهای سهام در بازار بورس ژاپن که در دوران نخست وزیری او دو برابر شده حدود ۲ درصد کاهش یافت و به دلیل نگرانی از بازگشت دوران انقباض اقتصادی ارزش ین افزایش یافت.

شینزو آبه که ۶۵ سال دارد هنگام اعلام خبر استعفا در یک نشست خبری گفت:« بدون اعتماد کامل به انجام وظایفی که از سوی مردم به من محول شده نمی توانم در مقام نخست وزیری باقی بمانم.» او افزود در دورانی که ژاپن با بحران کرونا روبرو است می خواهد از خلاء قدرت پیشگیری کند.

این دومین باری است که شینزو آبه به دلیل بیماری از مقام نخست وزیری استعفا می‌کند. شينزو آبه قبل از پايان اولين دوره نخست وزيری در سال ۲۰۰۷ به دليل بيماری استعفا کرد. در سال‌های اخير برای معالجه بيماری خود از داروهای جديدی استفاده می کند که در آن زمان در دسترس نبود.

آقای آبه افزود:«از صمیم قلب عذرخواهی می کنم و با وجود حمایت مردم ژاپن یک سال قبل از پایان دوره نخست وزیری از این مقام کناره گیری می کنم.» صدای او در طول نشست خبری می لرزید و اشک در چشمانش جاری شد.

جانشین شینزو آبه علاوه بر به ارث بردن اقتصادی که از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون در بدترین وضعیت قرار دارد با مشکلات مربوط به بحران کرونا و برگزاری مسابقات المپیک توکیو نیز روبرو است که به دلیل شیوع ویروس تابستان امسال برگزار نشد.

به گزارش رسانه‌های ژاپن شیگیرو ایشیبا، وزیر سابق دفاع و فومیو کیشیدا، وزیر سابق خارجه برای رهبری حزب لیبرال دموکرات و نخست وزیری ژاپن اعلام آمادگی کرده‌اند. یکی دیگر از افرادی که نامش به عنوان نامزد این مقام مطرح شده یوشیهیده سوگا، رئیس دفتر آقای آبه است.

درست یک رزو قبل از اعلام خبر استعفا شینزو آبه رکورد طولانی‌ترین دوره نخست وزیری ژاپن را پشت سر گذاشت.

آقای آبه نتوانست به یکی از مهمترین اهداف خود که تغییر قانون اساسی صلح طلبانه ژاپن بود دست یابد. در عین حال او نتوانست اقتصاد کشور را حتی قبل از وقوع بحران کرونا کاملا احیا کند.

یکی از دستاوردهای مهم او تثبیت موقعیت ژاپن در صحنه بین المللی بود. استعفای او در شرایطی روی می دهد که وضعیت بین المللی و منطقه‌ای به خصوص به دلیل تشدید تنش در مناسبات چین و آمریکا بی‌ثبات تر شده است.

شینزو آبه پس از اولین کناره گیری خود در سال ۲۰۱۲ برای بار دوم به مقام نخست وزیری بازگشت. او در کسب میزبانی مسابقات ۲۰۲۰ نقش بسیار مهمی داشت.

او در بخش دیگری از نشست خبری روز جمعه گفت:«ما باید مسئولیت خود به عنوان کشور میزبان مسابقات المپیک را انجام دهیم. من مطمئن هستم که جانشین من با تبعیت از همین نظر در راستای برگزاری المپیک تلاش خواهد کرد.»

آقای آبه به دلیل نحوه مدیریت بحران کرونا مورد انتقاد قرار گرفته و میزان محبوبیت او از سال ۲۰۱۲ تا کنون به نازلترین حد رسیده بود.

تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا حدود ۶۷ هزار نفر است و تاکنون هزار و ۲۵۵ نفر جان خود را از دست داده اد. برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر موج دوم گسترش ویروس هنوز در ژاپن اتفاق نیفتاده ولی آقای آبه و دولت او به دلیل واکنش ضعیف به موج اول شیوع ویروس مورد انتقاد قرار گرفتند.

منبع: رویترز؛ ش.ر / رادیو فردا