به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، شهریور ۱۰، ۱۳۹۹

نیروهای امنیتی بلاروس دست به بازداشت گسترده معترضان زدند

 گزارش‌ها حاکی از اعزام شمار زیادی از نیروهای پلیس ضد شورش و نظامیان به خیابان‌های مینسک، پایتخت بلاروس، و بازداشت گسترده معترضان خیابانی در روز یکشنبه، ۹ شهریور، است.


برای سومین هفته پیاپی پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری بلاروس در ۹ اوت، معترضان به خیابان‌ها آمده و خواهان کناره‌گیری الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس، شدند که ۲۶ سال است قدرت را در دست دارد.

لوکاشنکو اما به‌رغم اعتراضات گسترده در کشورش نشان داده که حاضر نیست قدرت را ترک کند.

در این میان روسیه بر آمادگی خود برای کمک امنیتی به حکومت بلاروس تأکید کرده و به اتحادیه اروپا و ایالات متحده هشدار داده است تا از «دخالت» در اوضاع این کشور خودداری کنند.

کمیسیون انتخاباتی بلاروس مدعی است که لوکاشنکو با ۸۰ درصد آرا، برنده انتخابات است، اما سویتلانا تسیخانوسکایا، چهره اصلی مخالفان و رقیب انتخاباتی وی می‌گوید نتیجه انتخابات دستکاری شده و مردم را به ادامه اعتراضات فرا خوانده است. اتحادیه اروپا نیز می‌گوید در انتخابات تقلب شده است.


روز یکشنبه هفته گذشته و هفته قبل از آن شمار معترضان خیابانی در مینسک از صد هزار نفر فراتر رفت و روز یکشنبه نیز از ساعت ۱۱ صبح اعتراضات مخالفان در «میدان استقلال» شهر مینسک برنامه‌ریزی شده بود که با بازداشت‌های گسترده مواجه شد.

طی اعتراضات سه هفته گذشته هفت هزار معترض در بلاروس بازداشت شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که پلیس ضد شورش راه‌های ورودی به «میدان استقلال» را مسدود کرده و خودروهای پلیس در اطراف میدان مستقر شده است.

این گزارش می‌گوید معترضان سعی در ورود به این میدان، در مرکز شهر، کرده‌اند اما پلیس با خودروهای آب‌پاش اقدام به پراکنده کردن معترضان کرده و نیروهای نظامی نیز در محل حضور داشته‌اند.


اعتراضات روز یکشنبه در پی بازداشت گسترده خبرنگاران انجام شده است. طی روزهای گذشته نیروهای امنیتی بلاروس خبرنگاران خبرگزاری فرانسه، بی‌بی‌سی، رادیو اروپای آزاد و برخی دیگر از رسانه‌ها را طی عملیاتی تحت عنوان «مبارزه با تروریسم» بازداشت کرده‌اند.

این اقدام با محکومیت شدید آلمان و آمریکا روبرو شده و خانم تسیخانوسکایا اعلام کرده که بازداشت خبرنگاران نشانه دیگری است که این رژیم «از لحاظ اخلاقی ورشکسته شده و سعی در ترساندن و واهمه افکندن در دل مخالفان را دارد».

همزمان با بازداشت‌های گسترده معترضان، رهبران بلاروس و روسیه تلفنی گفت‌وگو کرده و بنابر گزارش کاخ کرملین، ولادیمیر پوتین روز تولد لوکاشنکو را تبریک گفته است.

کرملین می‌گوید قرار است رهبران دو کشور هفته آینده در راستای تقویت اتحاد دو کشور دیدار کنند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید پوتین می‌خواهد در صورتی که اوضاع بلاروس از کنترل دولت فعلی مورد حمایت مسکو خارج شود، به این کشور نیروهای نظامی گسیل کند.

منابع: خبرگزاری فرانسه، رادیو فردا / ف.ق / پ.پ