به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، شهریور ۰۵، ۱۳۹۹

کاهش شدید وزن و فشار نسرین ستوده پس از دو هفته اعتصاب غذا؛

تشکیل پرونده برای دختر این وکیل زندانی 

محمد مقیمی، وکیل نسرین ستوده، ضمن هشدار درباره وضع جسمی نسرین ستوده پس از  گذشت چهارده روز از اعتصاب غذا  و کاهش شدید وزن و فشار این وکیل و فعال حقوق بشر زندانی، از تشکیل پرونده قضایی برای دختر او، مهراوه خندان، خبر داد. ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر زندانی، در نامه‌‌ای از زندان اوین که بامداد ۲۱ مرداد ماه در صفحه فیسبوک همسرش منتشر شد، اعلام کرد به دلیل شرایط ظالمانه که ادامه‌ حبس زندانیان سیاسی را غیرممکن کرده و «با درخواست آزادی زندانیان سیاسی» دست به اعتصاب غذا زده است.

محمد مقیمی، وکیل نسرین ستوده، شامگاه دوشنبه سوم شهریور ماه در صفحه توییتر خود علاوه بر انتشار خبر کاهش شدید وزن و فشار ستوده بر اثر اعتصاب غذا،  به کاهش قند این زندانی سیاسی و همچنین فشارهای روانی بر موکل خود اشاره کرد و افزود که در چنین شرایطی با هدف فشار این وکیل زندانی، برای دخترش مهراوه خندان نیز پرونده تشکیل داده‌اند.

مقیمی در صفحه توییتر خود آنچه اکنون از سوی قوه قضاییه و دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی بر نسرین ستوده و خانواده‌اش روا شده را «ظلم آشکار» خواند و نوشت: «از وکلا و کنشگران حقوق بشر در سراسر جهان می‌خواهم، به این ظلم آشکار اعتراض کنند.»

دو روز قبل، رضا خندان، همسر نسرین ستوده، نیز با اشاره به آثار اعتصاب غذا بر وضعیت جسمی این فعال حقوق بشر زندانی، خبر داد که ستوده در اعتراض به رفتار مسئولان و پرسنل زندان و سالن ملاقات با بچه‌ها و بازداشت چند ساعته دخترش مهراوه خندان توسط دستگاه قضایی و امنیتی، «قطع ملاقات» را هم به اعتصاب غذای اعتراضی خود افزوده است.

رضا خندان تاکید کرد که «موضوع بازداشت مهراوه، به قدری تکان دهنده و غیرانسانی است که نسرین ستوده به هیچ وجه نمی‌تواند به پایان اعتصاب غذا فکر کند» و قوه قضاییه «باید در قبال این یورش غیرانسانی و این عمل فجیع، برای بازداشت دختر یک زندانی سیاسی و ایجاد رعب و وحشت پاسخ دهد».

همسر نسرین ستوده با اشاره به تجمع چند هفته قبل هواداران طالبان در پارک ملت تهران، در صفحه فیسبوک خود نوشت: «به یکی از خشن‌ترین گروههای تروریستی جهان [طالبان] اجازه داده می‌شود در قلب پایتخت پرچم‌شان را بالا ببرند اما در مقابل اعتراض وکیلی بابت شرایط زندانیان سیاسی، چندین تیم عملیاتی در ساعت خواب بچه‌ها به خانه‌ آنها گسیل می‌شوند.»

رضا خندان با اشاره به استفاده نیروهای اطلاعاتی و امنیتی از «تاکسی» در جریان بازداشت دخترشان «مهراوه خندان» به کنایه گفت که «به قدری این عملیات پیچیده و مهم بوده است که برای استتار علاوه بر ماشین‌های دیگر از تاکسی هم برای عملیات استفاده کردند.»

نیروهای امنیتی دوشنبه ۲۷ مرداد ماه هم‌زمان با ادامه اعتصاب غذای نسرین ستوده، فعال حقوق بشر زندانی در اوین،‌ دختر او «مهراوه خندان» را بازداشت کرده و بدون ارائه هیچ توضیحی به دادسرای امنیت اوین منتقل کردند.  او همان روز ساعاتی پس از بازداشت با با قید کفالت و به طور موقت آزاد شد ولی اکنون محمد مقیمی، وکیل نسرین ستوده، گفته است که «با هدف فشار» بر نسرین ستوده برای دختر ۲۰ ساله او نیز «پرونده» تشکیل داده‌اند.

این بخشی از فشارهای وارده بر نسرین ستوده و خانواده این فعال حقوق بشر زندانی است. یک ماه قبل نیز دادستان تهران تمام حساب‌های بانکی ستوده را بدون ارائه توضیحی به او، خانواده یا وکیلش مسدود کردند.

رضا خندان همسر نسرین ستوده در همان زمان گفت که «ما این اقدام دادستانی را در راستای وارد آوردن فشار اقتصادی به خانواده، و وارد کردن ضربات مالی به خانواده در شرایط بحران و فروپاشی اقتصادی ناشی از ناکارآمدی و بی‌کفایتی دولت و دستگاههای حاکم بر کشور می‌دانیم و در مقابل این اقدام غیرانسانی سکوت نخواهیم کرد».

از زمان اعلام اعتصاب غذای ستوده در بند زنان زندان اوین، چند زندانی سیاسی دیگر از جمله سهیلا حجاب، بهنام محجوبی، محمود علی‌نقی، هادی مهرانی، آبتین جعفریان و یاسین جمالی در حمایت از او و در اعتراض به وضعیت نامناسب زندانیان مبتلا به کرونا، اعتصاب غذا کردند.

پایگاه خبری هرانا نیز روز ۲۷ مرداد ماه گزارش داد که ۷۲ نفر از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های آبان ماه محبوس در زندان تهران بزرگ نیز با انتشار نامه‌ای اعلام کردند در اعتراض به مخالفت مقام‌های زندان با مرخصی اضطراری‌شان در وضعیت شیوع گسترده کرونا در زندان، از صبح یکشنبه ۲۶ مرداد ماه دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

علاوه براین یک منبع آگاه به ایران اینترنشنال گفت که رضا مهرگان، زندانی سیاسی و از امضاکنندگان بیانیه استعفای علی خامنه‌ای، در اعتراض به بدرفتاری ماموران با او و دیگر زندانیان اعتصاب غذا کرده است.

روز شنبه دوم شهریور ماه ۴۴ وکیل در نامه‌ای اعتصاب غذای ستوده و شماری از زندانیان سیاسی را  «توسل به آخرین وسیله» برای «تاثیرگذاری بر رفتارهای مستبدانه و فراقانونی فرمانروایان» توصیف کردند، اما از آنها خواستند در شرایط فعلی و «در مسیر تاریخی مبارزات ضد استبدادی ملت ایران از گزینه اعتصاب غذا صرف‌نظر کنند.»

مقام‌های قوه قضاییه و مسئولان سازمان زندان‌ها تاکنون توضیحی درباره شرایط جسمی زندانیانی که دست به اعتصاب غذا زده‌اند از جمله نسرین ستوده و همچنین درباره پاسخ به خواسته‌های این زندانیان توضیحی ارائه نکرده‌اند.

 ایران اینترنشنال