به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، آبان ۲۲، ۱۳۹۹

دادستان کل آمریکا انجام تحقیق روی ادعای «تقلب» در انتخابات را مجاز اعلام کرد

 ویلیام بار، دادستان کل ایالات متحده، در گذشته بارها به هواداری از دونالد ترامپ متهم شده است
در حالی که پیام‌ تبریک رهبران جهان به جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، ادامه دارد، دونالد ترامپ که نتیجه انتخابات را نپذیرفته از همکاری آژانس‌های فدرال با تیم انتقالی جو بایدن جلوگیری می‌کند و دادستان کل ایالات متحده نیز به وزارت دادگستری این کشور برای تحقیق در مورد «بی‌نظمی‌های» ادعایی ترامپ در روند رأی‌گیری چراغ سبز داده است.

دونالد ترامپ می‌گوید در انتخابات آمریکا تقلب شده، اما تاکنون اسناد و شواهدی در این زمینه ارائه نکرده است.

با وجود این، روز سه‌شنبه ۲۰ آبان خبر رسید که ویلیام بار، دادستان کل ایالات متحده، به دادستان‌های فدرال اجازه داده تا تحقیقات در مورد «بی‌نظمی‌‌های» احتمالی در روند رأی‌گیری و شمارش آرا را آغاز کنند.

در واکنش به این تصمیم ویلیام بار، ریچارد پیلجِر، رئیس شعبه جرایم انتخاباتی وزارت دادگستری، اعلام کرد که پس از خواندن «سیاست جدید و تبعات آن» تصمیم به استعفا از منصب خود گرفته است.

ویلیام بار، از مدافعان سرسخت دونالد ترامپ، پیش از این بارها از سوی منتقدان و دموکرات‌ها به «سیاسی‌کاری» در نظام دادگستری کشور متهم شده است.

در واکنش به تصمیم جدید آقای بار، ستاد انتخاباتی جو بایدن گفته است که او در حال «هیزم آوردن برای آتش ادعاهای اثبات‌نشده ترامپ در مورد تقلب در انتخابات است».

باب باور، مشاور ارشد بایدن، گفت: «این از همان نوع ادعاهایی است که رئیس‌جمهور و وکلای او هر روز بدون موفقیت مطرح می‌کنند و دعاوی آنها در هر دادگاه، یکی پس از دیگری، مورد استهزا قرار می‌گیرد.»

ستاد انتخاباتی ترامپ در چندین ایالت در مورد ادعاهای خود اقامه دعوی کرده، اما دادگاه‌های میشیگان و جورجیا دادخواست این ستاد را رد کرده‌اند و کارشناسان می‌گویند تلاش‌های قانونی ترامپ بخت کمی برای تغییر در نتیجه انتخابات دارد.

ویلیام بار در نامه خود به دادستان‌های فدرال در سراسر ایالات متحده نوشته است که وزارت دادگستری لزوماً شواهدی از موارد تقلب در انتخابات ندارد.

او با وجود این، اجازه یادشده برای انجام تحقیقات بر روی «تقلب‌های احتمالی» را صادر کرده است.

در همین حال خبر می‌رسد بیش از سه روز پس از اعلام برنده شدن جو بایدن در انتخابات، آژانس دولتیِ مسئول آغاز رسمی روند انتقال به دولت جدید، از همکاری دیگر ادارات فدرال با تیم انتقالی جو بایدن جلوگیری می‌کند.

این آژانس مسئول ارائه دسترسی به تیم بایدن به آژانس‌های فدرال، برقراری ارتباط با مقامات و ارائه دسترسی این تیم به پول تأمین‌شده توسط مالیات‌دهندگان برای کمک به یک انتقال روان قدرت است، اما از این اقدامات سر باز می‌زند.

کاهش سرعت روند انتقال قدرت می‌تواند از همان ابتدای کار، دولت جدید را با موانعی مواجه کند، از جمله درخصوص واکنش کشور به بحران کرونا و مواردی چون مواجهه با تهدیدات امنیت ملی.

تیم انتقالی بایدن روز دوشنبه گفت که آژانس مسئول این امور باید نتیجه انتخابات و پیروزی بایدن را بپذیرد وگرنه تیم انتقالی ممکن است علیه آن آژانس اقدامات قانونی انجام دهد.

رادیو فردا