به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، آبان ۳۰، ۱۳۹۹

گاردین: جناح خطرناکی در کاخ سفید که به دنبال عملیات علیه ایران تا پیش از پایان دوره ترامپ است

 جولیان بورگر در گاردین نوشت: به نظر می‌رسد ترس از اینکه دونالد ترامپ در هفته‌های آخر دولت خود به خاطر ناامیدی ناشی از شکست در انتخابات دست به اقدامی ویرانگر بزند، پر بیراه نبوده چرا که بنا به گفته رسانه‌ها وی اخیرا طرح بمباران ایران را بررسی کرده است.
به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که ترامپ خواستار بررسی طرحی برای حمله به تاسیسات اتمی ایران بوده، اما مشاوران وی هشدار داده‌اند که این اقدام می‌تواند منجر به جنگی گسترده شود. با این وجود گزارش فوق اضافه کرده که رئیس جمهور ممکن است کاملاً از ایده حمله به ایران یا متحدان و نمایندگان آن در منطقه منصرف نشده باشد.

در همان روز، کریستوفر میلر، وزیر دفاع تازه منصوب شده ترامپ، تأیید کرد که آمریکا حضور نظامی خود در افغانستان و عراق را به ۲۵۰۰ سرباز در هر کشور کاهش می‌دهد. این اعلام عقب نشینی که به نظر نمی‌رسید با متحدان آمریکا در افغانستان هماهنگ شده باشد، باعث تعجب دبیر کل ناتو شد. استولتنبرگ با هشدار مبنی بر اینکه خروج عجولانه از افغانستان، می‌تواند بار دیگر این کشور را به محلی برای جولان تروریست‌های بین المللی تبدیل کند گفت: هزینه ترک زودهنگام یا ناهماهنگ افغانستان می‌تواند بسیار بالا باشد.

این تحولات چند روز پس از آن انجام شد که ترامپ مارک اسپر را به عنوان وزیر دفاع برکنار و برخی از افراد وفادار به خودش را در پنتاگون مستقر کرد.

میلر روز سه شنبه پیامی را خطاب به کارمندان پنتاگون با عنوان عدم تلاش برای مقاومت در برابر دستورات جدید صادر کرد، میلر گفت: کار خود را انجام داده و روی تکلیف خود تمرکز کنید. وی هدف اول خود را اینگونه بیان داشت: جنگ فعلی را به شیوه‌ای مسئولانه که امنیت شهروندان ما را تضمین کند به پایان برسانم. میلر البته مقصود‌اش از جنگ فعلی را تعریف نکرد اما به نظر می رسد منظور وی حضور نظامی در افغانستان و عراق باشد.

عزرا کوهن-واتنیک معاون جدید وزیر دفاع، نیز خواستار تغییر حکومت در ایران و اقدام تهاجمی علیه شبه نظامیان مورد حمایت ایران در سوریه و عراق است.

آشفتگی در سیاست خارجی و دفاعی ترامپ در حالی رخ می‌دهد که وی از پذیرش شکست در انتخابات امتناع می‌ورزد و مانع از برگزاری جلسات اطلاعاتی با تیم انتقالی جو بایدن می‌شود. مقامات پیشین کاخ سفید اظهار داشته‌اند که ترامپ آگاه است که سرانجام باید مقام خود را ترک کند و در حال بررسی کاندیداتوری مجدد برای ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۴ است. برای این منظور، او در حال بررسی گزینه‌های آخرین لحظه برای تحقق وعده‌های انتخاباتی است که ‌بتواند بعدا به آنها اشاره کند، او به دنبال تبلیغ این ایده خواهد بود که یک دولت موفق را اداره کرده که سرانجام با تقلب در انتخابات حذف شده است.

این مقام پیشین افزود جناح‌هایی در دولت ترامپ هستند که هفته‌های باقی مانده تا زمان تحلیف بایدن را آخرین فرصت برای دستیابی به اهداف خود می‌دانند. یکی از این جناح‌ها اتفاقا بر تغییر حکومت در ایران متمرکز است. آنها با ترامپ تلاش کردند تا برجام را به طور کامل نابود کنند. ایران و دیگر طرف‌های برجام با این حال به توافق ادامه داده‌اند، حتی پس از آنکه تهران در پاسخ به تحریم‌های آمریکا، میزان ذخایر اورانیوم غنی شده خود را به بیش از حد مجاز برجام افزایش داد.

گزارش شده که وزارت امور خارجه مایک پمپئو قصد دارد با تلاش برای نابودی توافق، لایه دیگری از تحریم‌ها را تا پایان دوره ترامپ تحمیل کند. راب مالی یکی از مقامات سابق دولت اوباما که یکی از مذاکره کنندگان برجام بود و اکنون رئیس گروه بحران بین المللی است، گفت: آنچه که من همیشه نگران آن بوده‌ام این بود که اطرافیان ترامپ سعی کنند او را متقاعد کنند که تهران در آستانه تولید بمب است و اگر وی کاری نکند این کشور در دوران دموکرات‌ها به این هدف می‌رسد.

مالی در مورد در گزارش روز سه شنبه مبنی بر اینکه دستیاران ترامپ وی را نسبت به حملات به ایران ترغیب کرده‌اند، گفت: من مطمئن نیستم که این پایان ماجرا باشد. ممکن است عملیاتی پنهانی انجام شود که خطر کمتری از آنچه رئیس جمهور در مورد آن صحبت کرده داشته باشد. مالی به اهداف دیگری اشاره کرد که جناح‌های دولت ممکن است به دنبال دستیابی به آن در آخرین روزهای دولت ترامپ باشند، این اهداف می‌توانند شامل به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر شهرک‌های کرانه باختری یا تروریستی خواندن گروه‌هایی مانند جنبش حوثی‌های یمن یا اخوان المسلمین مصر باشد.

به هر حال به نظر می‌رسد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهوری حالا دیگر ناتوان قادر به انجام چنین کاری نباشد و با مخالفت‌های گسترده‌ای رو به رو گردد. تام ریکس، یک مورخ نظامی، گفت: یک چیز که پنتاگون در آن سرآمد است، حرکت آهسته کاخ سفید است. وی افزود: این سرویس‌ها از مسئولیت های اساسی خود بسیار آگاه هستند.