به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، آذر ۰۳، ۱۳۹۹

نخست وزیر اسرائیل 'در سفری مخفیانه به عربستان با بن‌سلمان و پومپئو دیدار کرده است'

وزیر خارجه سعودی «دیدار محرمانه» نتانیاهو و بن سلمان را تکذیب کرد
 رسانه‌های اسرائیلی گزارش داده‌اند که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز یکشنبه در سفری "مخفیانه" به عربستان سعودی رفته است. این گزارش‌ها می‌گوید آقای نتانیاهو در این سفر با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا دیدار کرده است.

گفته می‌‌شود یوسی کوهن، رئیس موساد، سازمان اطلاعات و امنیت اسرائیل هم در این دیدار حضور داشته است اما بنی گانتز، وزیر دفاع و گابی اشکنازی، وزیر خارجه اسرائیل در جریان این سفر نبوده‌اند.

تاا کنون هیچ مقامی به صورت رسمی این خبر را تایید نکرده اما توپا لوک، یکی از مشاوران آقای نتانیاهو در توییتی به صورت تلویحی گفت است که این سفر و دیدار انجام شده است. رادیو ارتش اسرائیل هم خبر این دیدار را اعلام کرده است.

گزارش شده که هواپیمای آقای نتانیاهو ساعت هفت و نیم بعد از ظهر یکشنبه ۲۲ نوامبر به سمت شهر نیوم در عربستان پرواز کرده و بعد از نیمه‌شب به اسرائیل بازگشته است.

پرواز آقای نتانیاهو به شهر نیوم در ساحل دریای سرخ در سایت‌های ردیابی پرواز رصد شده است.

عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و عربستان، به عنوان یکی از مهم‌ترین کشورهای مسلمان خاورمیانه، همواره در دستور کار دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بوده است.

آقای ترامپ امیدوار است در اقدامی مشابه آنچه در عادی‌سازی روابط میان اسرائیل با امارات متحده و بحرین رخ داد، عربستان و اسرائیل را هم به پای میز توافق بکشاند.

حدود دو ماه پیش امارات و بحرین در واشنگتن بیانیه مشترکی برای تعهد به صلح با عنوان "توافق ابراهیم" با اسرائیل امضا کردند.

این توافق به عنوان نقطه عطف و تحولی تاریخی در روابط رسمی کشورهای عربی و اسرائیل در طی ده‌های اخیر توصیف شد.

بعد از اعلام این توافق ملک سلمان، پادشاه عربستان از تلاش آمریکا برای بهبود روابط اسرائیل با کشورهای عربی استقبال کرد اما تاکید کرد که کشورش خواهان حل دائمی و عادلانه مسئله فلسطین است.

از سوی دیگر خبر دیدار آقای نتانیاهو با محمد بن سلمان و مایک پومپئو در حالی منتشر می‌شود که حدود دو هفته پیش رسانه‌ها گزارش دادند که دولت ترامپ قصد دارد در هفته‌های پایانی کار خود، با هماهنگی اسرائیل و چند کشور عربی خلیج فارس مجموعه‌ای از تحریم‌های تازه و غیرمرتبط با برنامه هسته‌ای علیه ایران اعمال کند.

در آن گزارش‌ها دلیل چنین اقدامی جاری کردن "سیلی" از تحریم‌های غیرهسته‌ای و افزایش فشار بر ایران برای سخت‌تر شدن بازگشت دولت جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا، به برجام عنوان شده بود.

رسانه های اسرائیلی / رادیو فردا 

وزیر خارجه سعودی «دیدار محرمانه» نتانیاهو و بن سلمان را تکذیب کرد

روز دوشنبه، سوم آذر، پس از آن‌که رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، برای «دیدار محرمانه» با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، به عربستان پرواز کرده است، وزیر خارجه عربستان این خبر را تکذیب کرد.

فیصل بن فرحان،‌ وزیر خارجه عربستان، در توئیتر خود در مورد این خبر نوشت: «من گزارش‌های مطبوعاتی راجع به دیدار ادعایی والاحضرت ولیعهد و مقامات اسرائیلی در جریان بازدید اخیر توسط آقای پومپئو، وزیر خارجه، را دیدم. چنین جلسه‌ای اتفاق نیفتاده است. تنها مقامات حاضر در آن، آمریکایی و سعودی بودند.»

رادیو فردا