به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، آبان ۲۱، ۱۳۹۹

ادامه واکنش‌های جهانی به پیروزی جو بایدن: تبریک پادشاه و ولیعهدعربستان سعودی و تعلل روسیه و چین

محمد بن سلمان ولیعهدعربستان سعودی. این کشور بر خلاف بیشتر کشورها، با یک روز تأخیر پیروزی بایدن را تبریک گفت. تحلیلگران می‌گویند عربستان سعودی از اینکه حامی خود در کاخ سفید، دونالد ترامپ را از دست داده، نگران است.

پادشاه و ولیعهد عربستان سعودی هرچند با تأخیری یک روزه، ولی بالاخره انتخاب جو بایدن به عنوان رئیس جمهوری جدید آمریکا را به وی تبریک گفتند. در حالی که اکثریت کشورهای جهان تا امروز پیروزی جو بایدن را به او تبریک گفته اند، اما دو کشور بزرگ رقیب آمریکا، یعنی روسیه و چین تعلل می کنند و تاکنون از ارسال پیام تبریک برای پیروزی بایدن خود داری کرده اند. آنها برای ارسال پیام تبریک در انتظار اعلام رسمی و نتایج نهایی انتحابات ریاست جمهوری آمریکا هستند.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس) گزارش داد که سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی و محمد بن سلمان، ولی‌عهد این کشور شامگاه یکشنبه طی تلگرافی پیروزی  جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را به وی تبریک گفته‌اند.

بر اساس این گزارش، آنان همچنین انتخاب کاملا هریس، به عنوان معاون رئیس جمهوری جدید ایالات متحده را به وی تبریک گفته‌اند.

عربستان سعودی بر خلاف بیشتر کشورها، با یک روز تأخیر پیروزی بایدن را تبریک گفت. تحلیلگران می‌گویند عربستان سعودی از اینکه حامی خود در کاخ سفید، دونالد ترامپ را از دست داده، نگران است.

در حالی که اغلب کشورهای جهان به ویژه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس: قطر، پادشاهی عمان، کویت، امارات متحد عربی و بحرین اولین کشورهای بودند که پیام تبریک برای رئیس جمهور منتخب آمریکا ارسال کردند. اما  عربستان سعودی در آغاز در این راه تعلل کرد و وانمود کرد نسبت به انتخاب جو بایدن برای ریاست جمهوری ایالات متحده بی‌توجه است.

برخی کارشناسان علت تاخیر عربستان در ارسال پیام تبریک برای جو بایدن را به موضع بایدن در قبال رهبران  این کشور ‌نسبت می‌دهند. بایدن قبل از برگزاری انتخابات آمریکا گفته بود که در صورت پیروزی سیاست‌های کشورش را در قبال عربستان تغییر خواهد داد. این دیدگاه در چارچوب اظهارات وی درباره پرونده ترور جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی است که بایدن تاکید کرده بود این پرونده بسته نخواهد شد.

بایدن همچنین در کمپین انتخاباتی بر تعهد خود به ارزش‌های دموکراتیک و حقوق بشر حتی در برخورد با نزدیک ترین متحدان امنیتی آمریکا تأکید کرده بود و گفته بود برای پایان دادن به حمایت آمریکا از جنگ عربستان در یمن اقدام خواهد کرد.

در این رابطه روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در مقاله ای در ماه اکتبر نوشت که جوبایدن در صورت پیروزی در انتخابات آمریکا متعهد شده که روابط واشنگتن را با عربستان سعودی مجدداً ارزیابی کند. به نوشته این روزنامه جو بایدن به درخواست‌های کنگره جهت متوقف کردن حمایت ایالات متحده از جنگ یمن توجه خواهد کرد.

یادآور می شویم که در باره پایان دادن به جنگ یمن و موضوع  پیگری دست داشتن رهبران سعودی در  قتل جمال خاشقچی در بین دموکرات ها و جمهوری خواهان در کنگره آمریکا اجماع وجود دارد.

اگرچه بسیاری معتقدند که در صورت پیروزی بایدن سیاست های ایالات متحده در منطقه دستخوش تغییر زیادی نخواهد شد، با  این وجود بسیاری از مقامات کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، خصوصاً عربستان سعودی در اظهارات خود از بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران اظهار نگرانی کرده اند.

در این رابطه، ترکی الفیصل، رییس پیشین سازمان اطلاعات عربستان سعودی پنجشنبه شب در اظهاراتی گفت که نگرانی او از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به دلیل تعهد نامزد دمکرات ها برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران است. او گفت: جو بایدن گفته که آن بخش از سیاست دونالد ترامپ در خاورمیانه که مربوط به خروج از توافق هسته‌ای با ایران است را نقض خواهد کرد.

پیش از اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده نشریه آمریکایی فارین پالیسی در گزارشی نوشت که اکنون چندین پایتخت جهان مشتاقانه منتظر اعلام برنده این انتخابات هستند؛ اما هیچ طرفی بیش از ریاض و محمد بن سلمان ولی‌عهد جوان عربستان سعودی نگران آن نیستند.

به نوشته این نشریه آمریکایی با پیروزی جو بایدن افزون بر باز شدن پرونده نقض حقوق بشر در عربستان سعودی ، مصونیت بن سلمان نیز که شدیداً تحت حمایت دونالد ترامپ بوده است، پایان خواهد یافت.

ولادیمیرپوتین منتظر نتیجه رسمی انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست تا به برنده تبریک بگوید

روسیه در کنار چین، مکزیک و برزیل از جمله معدود کشورهایی است که در جهان هنوز پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را به او تبریک نگفته است.  در حالی که دونالد ترامپ باخت خود در این انتخابات را قبول نکرده است و می خواهد نتایج آن را به چالش بکشد، روسیه ترجیح می دهد تا اعلام رسمی فرد پیروز در این انتخابات دست نگهدارد.

کاخ کرملین روز دوشنبه ۹ نوامبر اعلام کرد که ولادیمیر پوتین  رئیس جمهوری روسیه منتظر اعلام نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده است تا به فرد پیروز در این انتخابات تبریک بگوید. در دیدگاه کاخ کرملین پیروزی جو بایدن در این انتخابات مورد اعتراض دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی آمریکا و نامزد این انتخابات قرار گرفته است و تا روشن شدن نتیجه نهایی باید صبر کرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، امروز، دوشنبه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که روسیه معتقد است اقدام درست آن است که برای تبریک گفتن به شخص پیروز، باید تا اعلام رسمی نتایج انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده صبر کرد.

سخنگوی کرملین درپاسخ به این سئوال که چرا ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به دونالد ترامپ بلافاصله پس از پایان انتخابات تبریک گفته بود، ولی در برخورد با جو بایدن چنین اقدامی نکرده است، گفت: «در حال حاضر یک چالش قانونی  بر سر راه اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وجود دارد و بهتر است تا اعلام رسمی نتایج، صبر کرد.»

چین تا اعلام نتایج نهایی از تبریک گفتن به بایدن خودداری می کند

چین برخلاف بسیاری از کشورهای جهان که به جو بایدن برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری تبریک گفته اند، تاکنون سکوت کرده و اعلام کرده که در واکنش به نتایج انتخابات به رسوم پایبند است.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه در کنفرانس خبری خود گفت: «ما مطلع شدیم که آقای بایدن در انتخابات اعلام پیروزی کرده است. ولی ما میدانیم که نتایج قطعی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پس از انجام فرایندهای قانونی تعیین می‌شود.»

اشاره آقای وانگ به این موضوع است که دونالد ترامپ هنوز شکست را نپذیرفته و به دنبال اعتراض قانونی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر است.

وانگ در ادامه گفت: «ما همواره معتقدیم که چین و آمریکا باید ارتباطات و مذاکرات را تقویت کرده و به مدیریت اختلافات براساس احترام متقابل پرداخته و به توسعه همکاری برمبنای منافع دوجانبه و ترویج روابط دوجانبه و توسعه پایدار بپردازند».

در همین حال، هو ژیجین، دبیر نشریه چینی گلوبال تایمز امروز در توییتی نوشت: «چین به سرعتی که کشورهای غربی به بایدن تبریک گفتند، این کار را انجام نداده است.»

وی در ادامه نوشت: «تصور می‌کنم دلیل این بوده است که چین می خواهد فاصله بیشتری از انتخابات آمریکا گرفته تا درگیر تناقضات در این انتخابات نشود.»

رادیو فرانسه