به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، آذر ۰۷، ۱۳۹۹

عفو بین‌الملل خواستار آزادی ناهید تقوی به دلایل پزشکی شد

 
ناهید تقوی شهروند ۶۶ ساله دوتابعیتی مهرماه امسال به دلایل نامعلوم توسط مأموران سپاه دستگیر شد
-در بیانیه‌ی عفو بین‌الملل آمده که این نهاد حقوق بشری «نگران آن است که ناهید تقوی در معرض خطر شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها از جمله محرومیت از خدمات درمانی باشد.»
-این سازمان از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است تا «بی‌درنگ دسترسی او به خانواده و وکیلش و همچنین هرگونه خدمات درمانی را که نیاز دارد فراهم کنند. آنها باید اطمینان حاصل کنند که او به مشاوره کنسولی مقامات آلمانی دسترسی خواهد داشت.»
سازمان عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای نسبت به خطر شکنجه و بدرفتاری با ناهید تقوی شهروند دوتابعیتی ایرانی-آلمانی در زندان اوین ابراز نگرانی کرد و خواستار آزادی وی به دلایل پزشکی و شیوع ویروس کُرونا در ایران شد.

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای روز سه‌شنبه ۴ آذرماه نسبت به خطر شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها با ناهید تقوی شهروند ۶۶ ساله‌ی ایرانی-آلمانی در زندان اوین ابراز نگرانی کرد.

در این بیانیه‌ آمده است: «عفو بین‌الملل نگران آن است که ناهید تقوی در معرض خطر شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها از جمله محرومیت از خدمات درمانی باشد.»

این سازمان از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است تا «بی‌درنگ دسترسی او به خانواده و وکیلش و همچنین هرگونه خدمات درمانی را که نیاز دارد فراهم کنند. آنها باید اطمینان حاصل کنند که او به مشاوره کنسولی مقامات آلمانی دسترسی خواهد داشت.»

عفو بین‌الملل همچنین با اشاره به همه‌گیری کُرونا در ایران آورده است: «با توجه به بیماری همه‌گیر کُرونا، این سازمان از مقامات می‌خواهد که او را به دلایل پزشکی آزاد کنند، چرا که یک فرد مسن با شرایط پزشکی حاد قبلی،‌ در صورت ابتلا به کُرونا، در معرض خطر جدی بیماری یا مرگ است.»

ناهید تقوی شهروند ۶۶ ساله ایرانی– آلمانی، روز ۲۵ مهر ۱۳۹۹ در تهران توسط مأموران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازداشت و وسایل شخصی‌اش از جمله لپ‌تاپ،‌ گوشی تلفن،‌ کارت حافظه، عکس‌ها‌، پول،‌ کتاب‌ها و گذرنامه آلمانی او را ضبط کردند.

ناهید تقوی معمار بازنشسته ساکن ایران است که در دهه اخیر در رفت‌ و آمد به آلمان بوده ولی بطور ناگهانی و به دلایل نامعلوم بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است. خانواده‌ی تقوی اجازه ملاقات با وی را ندارند و او نیز از دسترسی به داروهایش از جمله داروی فشار خون محروم شده است.

مریم کلارن دختر ناهید تقوی در یک ارتباط اینترنتی با شبکه تلویزیونی «WDR» آلمان گفت که دایی‌هایش در اوج همه‌گیری کُرونا از شیراز به تهران رفته‌اند ولی اجازه ملاقات یا کسب اطلاع از وضعیت سلامت خواهرشان را ندارند و به آنها گفته شده که ناهید تقوی در بازجویی است و نمی‌شود با او ملاقات کرد.

به نوشته‌ی عفو بین‌الملل، ناهید تقوی اجازه ارتباط با دنیای خارج را تا ۷ آبان‌ماه نداشت؛ آن زمان او اجازه پیدا کرد در تماسی کوتاه به خانواده اعلام کند که در زندان اوین نگهداری می‌شود. از آن زمان،‌ خانواده‌اش اطلاعی از وضعیت او ندارند. مقامات او را از دسترسی به وکیل محروم کرده و از ارائه هرگونه اطلاعاتی به خانواده یا وکیل در مورد بازداشت و اتهاماتی که منجر به دستگیری‌ وی شده خودداری می‌کنند.

بر اساس اعلام عفو بین‌الملل، ناهید تقوی شهروند آلمانی از فشار خون بالا رنج می‌برد و به دارو نیاز دارد، همچنین او از ناحیه کمر دچار مشکل است. مقامات در زندان اوین از قبول کردن داروی فشار خون که خانواده‌ی وی بعد از دستگیری سعی کرد به او برساند، خودداری کرده‌اند. او پیش از زندان جراحی دندان داشت و برای جراحی بعدی برنامه‌ریزی کرده بود که بازداشت شد.

کیهان لندن