به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، آذر ۰۹، ۱۳۹۹

برنی سندرز: کشتن فخری‌زاده نابخردانه و غیرقانونی بود

 
سناتور برنی سندرز، در یک پست توییتری از کشتن محسن فخری‌زاده انتقاد کرده و آن را عملی تحریک‌آمیز و نابخردانه دانسته است. "نیویورک تایمز" نیز با انتشار گزارشی هدف از این اقدام را ضربه‌زدن به مذاکرات اتمی اعلام کرده است.

در شرایطی که مقامات اسرائیلی درباره حمله مسلحانه به خودروی حامل محسن فخری‌زاده سکوت کرده‌اند، برنی سندرز با انتشار پستی توییتری نسبت به کشتن این دانشمند هسته‌ای ایران واکنش نشان داده است.

برنی سندرز که قرار است در دولت جو بایدن هدایت وزارت کار را برعهده گیرد در توییتی نوشته است: «سوءقصد به محسن فخری‌‌زاده اقدامی نابخردانه، تحریک‌آمیز و غیرقانونی بوده است. این اقدام با هدف تضعیف دیپلماسی ایران و آمریکا در آستانه شروع کار دولت جدید آمریکا صورت گرفته است. ما نمی‌بایست اجازه دهیم که چنین چیزی روی دهد. دیپلماسی و نه قتل، این آن چیزی است که می‌تواند راهی به پیش باشد.»

روزنامه نیویورک تایمز نیز با انتشار مقاله‌ای در همین رابطه گفته است که کشتن دانشمند هسته‌ای ایران برای ضربه زدن به تلاش‌های رئیس جمهور جدید آمریکا، جو بایدن، در راستای احیای توافق هسته‌ای صورت گرفته است.


این در حالی است که جان بولتون، مشاور پیشین امنیت ملی کاخ سفید از سوءقصد به محسن فخری‌زاده حمایت و پشتیبانی کرده است. بولتون فعالیت‌های فخری‌زاده را تهدیدی امنیتی دانسته و گفته است که تلاش‌های فخری‌زاده در راستای تولید جنگ‌افزارهای هسته‌ای بود.

نیویورک تایمز پیشتر  با اتکا بر اطلاعات سه منبع آگاه اعلام کرده است که حمله مسلحانه به خودروی فخری‌زاده توسط اسرائیل صورت گرفته و نوشته است: «یک مقام دولت آمریکا و دو مقام امنیتی گفته‌اند که اسرائیل پشت ماجرای حمله به این دانشمند بوده است.»

نیویورک تایمز در مورد سطح اطلاعات مقامات آمریکایی از انجام این حمله ابراز بی اطلاعی کرده است. این روزنامه تنها به گفتن این نکته بسنده کرده است که در مورد ایران، سازمان‌های اطلاعاتی دو کشور آمریکا و اسرائیل با یکدیگر همکاری گسترده‌ای دارند.

 دویچه وله فارسی