به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، شهریور ۲۹، ۱۳۹۳

افغانستان به تشکیل دولت متحد ملی نزدیک شد

توافق میان عبدالله و احمدزی
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، حامد کرزای، رئیس جمهوری افغانستان ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت حاصله ابراز امیدواری کرد که عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، دو رقیب انتخابات ریاست جمهوری این کشور هر چه سریع‌تر توافق نهایی تقسیم قدرت را امضا کنند.


در این نشست برنامه‌ریزی‌ها برای مراسم تحلیف رئیس جمهور آتی افغانستان نیز مورد بحث قرار گرفت و هر دو طرف گفتند که روند انتخابات به زودی پایان می‌یابد.

این نشست عالی رتبه در دفتر ریاست جمهوری افغانستان یک روز پس از آن برگزار شد که کمیسیون مستقل شکایت‌های انتخاباتی این کشور اعلام کرد، به تمامی شکایت‌های ابراز شده از سوی عبدالله عبدالله و اشرف غنی رسیدگی کرده و تصمیمش درباره این شکایت‌ها را به کمیسیون مستقل انتخابات ابلاغ کرده است.

این در حالی است که متن توافق به دست آمده میان این دو نامزد رقیب هنوز افشا نشده است. اما معاون‌های هر دو طرف گفتند، اشرف غنی و عبدالله عبدالله در مورد نتایج بازشماری هشت میلیون رای تحت نظارت سازمان ملل به توافق دست نیافته‌اند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان قرار است عصر امروز (شنبه) نتیجه نهایی این بازشماری آراء را اعلام کند. اما گمان می‌رود که تیم انتخاباتی عبدالله زمانی که اشرف غنی به عنوان برنده انتخابات اعلام شود با ایجاد سمت مدیر اجرایی در دولت متحد ملی موافق باشد. این سمت جدید به عنوان راهی برای تشکیل دولت و کاهش بحران به وجود آمده در پی اتهامات تقلب انتخاباتی عبدالله عبدالله تعیین شده است.