به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، مهر ۰۷، ۱۳۹۳

ریحانه جباری برای اجرای حکم اعدام به زندان رجایی‌شهر منتقل شد

شعله پاکروان، مادر ریحانه جباری در گفت‌وگو با دویچه‌وله اعلام کرد که دخترش را به قصد اجرای حکم اعدام به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل کرده‌اند. او گفت مسئولان زندان رجایی‌شهر این خبر را تایید کرده‌اند.
ریحانه جباری، ۲۶ ساله که شش سال است به اتهام "قتل عمد" در زندان به سر می‌برد، روز دوشنبه ۷ مهر، ۲۹ سپتامبر به منظور اجرای حکم اعدام به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شده است.
شعله پاکروان مادر ریحانه در گفت‌وگو با دویچه‌وله ضمن اعلام این خبر گفت که در تماس با مسئولان زندان رجایی‌شهر تایید شده که ریحانه به آنجا منتقل شده است و به مادرش گفته‌اند: «فردا می‌توانی جنازه دخترت را تحویل بگیری».
پریسا قنبری، وکیل مدافع ریحانه در گفت‌وگو با دویچه‌وله تصریح کرد که تا روز چهارشنبه (۲ مهر، ۲۴ سپتامبر) که وی برای پیگیری پرونده به دادستانی رفته بوده، پرونده ریحانه هنوز به دایره اجرای احکام نرفته و همچنان در دادستانی بوده است.
خانم قنبری تاکید کرد که روز یک‌شنبه (۶ مهر، ۲۸ سپتامبر) به طور غیرمنتظره به خانواده ریحانه و وکیلش اجازه ملاقات حضوری داده‌اند و همین امر نگرانی خانواده را برانگیخته است. وی به همین دلیل از دادیار زندان می‌پرسد که آیا قرار است حکم اجرا شود که ملاقات حضوری به خانواده داده‌اند؟ ولی دادیار تصریح می‌کند که خبری از اجرای حکم نیست و تنها دستور ملاقات حضوری داده شده است.
بر این اساس، روند قانونی اجرای حکم در مورد این پرونده رعایت نشده است.به گفته این وکیل دادگستری، روند اجرای حکم بدین صورت است که پرونده باید ابتدا از دادستانی به دایره اجرای احکام برود و بعد از آنجا، حکم برای اجرا به زندان فرستاده شود در حالی که روز چهارشنبه دادستانی صراحتا اعلام کرده پرونده همچنان آنجاست و به اجرای احکام نرفته است.
در حال حاضر اگر حکم واقعا در مرحله اجرا قرار گرفته باشد، تنها راه نجات ریحانه، بخشش خانواده مقتول است. وکیل ریحانه گفت که با خانواده مقتول تماس گرفته و امیدوار به بخشش آنهاست.
در فروردین ماه امسال، جلسه صلح و سازش بین خانواده ریحانه و خانواده سربندی (مقتول) برگزار شد و چهره‌های شاخصی از هنرمندان سینما، تاتر و موسیقی در این جلسه شرکت کرده و از خانواده مقتول تقاضای بخشش کردند اما تا کنون پاسخ صریحی از طرف آنها به این درخواست‌ها داده نشده است.
ریحانه جباری، متولد ۱۳۶۶، طراح دکوراسیون داخلی یک شرکت تبلیغاتی و دکوراسیون، زمانی که ۲۰ سال داشت به قتل "مرتضی سربندی"، پزشک ۴۷ ساله، متاهل، دارای سه فرزند و کارمند سابق وزارت اطلاعات متهم شد.
ریحانه در تمامی جلسات دادگاه گفته برای دفاع از خودش در برابر قصد تجاوز جنسی از سوی مقتول، تنها یک ضربه چاقو به کتف او وارد و بلافاصله فرار کرده است. ولی دفاعیات ریحانه مبنی بر دفاع مشروع مورد توجه دادگاه قرار نگرفت و برای او حکم قصاص صادر شد.
دویچه وله