به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، آبان ۰۹، ۱۳۹۴

"جیش‌المختار": ما به مجاهدین خلق در عراق حمله کردیم

یک گروه شبه‌نظامی شیعی در عراق مسئولیت حمله موشکی به کمپ لیبرتی را که شماری از اعضای مجاهدین خلق در آن به سر می‌برند، به عهده گرفت. خبرگزاری فارس مدعی است در این حمله دو تن از اعضای کادر رهبری مجاهدین کشته شده​ اند.

خبرگزاری فارس، خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران، در گزارشی مدعی شده که "وثیق البطاط"، رهبر گروه "جیش المختار"، در گفت‌وگو با این خبرگزاری مسئولیت حمله به کمپ لیبرتی را به عهده گرفته است. این کمپ که شماری از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران در آن به سر می‌برند، در نزدیکی بغداد واقع است.
روز پنج‌شنبه (۲۹ اکتبر / ۷ آبان) کمپ لیبرتی هدف حمله سنگینی قرار گرفت. آمار متفاوتی از کشته‌شدگان و تعداد و نوع موشک​های شلیک شده به این اردوگاه از سوی رسانه​های مختلف منتشر شده است. خبرگزاری فارس مدعی است که دو تن از اعضای کادر رهبری این سازمان، حسین ابریشمچی، عضو این سازمان و برادر مهدی ابریشمچی، و مریم قجر عضدانلو (رجوی)، همسر مسعود رجوی، در بین کشته‌شدگان این حمله هستند. این در حالی است که مریم رجوی ساعاتی پس از حمله به کمپ لیبرتی بیانیه‌‌ای در سایت خود منتشر کرد و این حمله را محکوم نمود.
به گفته وثیق البطاط، گروه "جیش​المختار" از خانواده‌های "قربانیان انتفاضه شعبانیه" تشکیل شده و این گروه بارها به سران اعضای سازمان مجاهدین خلق اعلام کرده بوده که "باید هر چه سریعتر خاک عراق را ترک کنند".
"جیش المختار" گروهی شبه نظامی در عراق است. این گروه در سال ۲۰۱۳ توسط وثیق البطاط تاسیس شد و هدف خود را "حفاظت از شیعیان در برابر سنی‌ها" و "کمک به دولت عراق برای مبارزه با تروریسم" اعلام کرد.
وثیق البطاط از رهبران سابق حزب الله عراق است که از سوی بسیاری از عراقی‌ها از آن به عنوان سازمانی زیر نفوذ جمهوری اسلامی ایران نام برده می‌شود. گفته می‌شود که البطاط با شروع جنگ داخلی در سوریه در این کشور به عنوان یکی از فعالان شبه‌نظامی شیعی در کنار نیروهای ارتش سوریه فعالیت کرده است.
از "جیش المختار" همچنین به عنوان مسئول حمله‌ای در فوریه ۲۰۱۳ به کمپ اشرف نام برده شده که اعضای مجاهدین خلق در آن پیش از انتقال به کمپ لیبرتی اقامت داشتند.
البطاط به فارس گفته که با وجود تسهیلات در نظر گرفته شده از سوی کشورهای اروپایی و آمریکایی برای سازمان مجاهدین خلق، اعضای این سازمان "اصرار بر اشغال بخشی از خاک ما دارند و همین موضوع ما را ناچار به واکنش کرده است".
او همچنین به سازمان مجاهدین خلق هشدار داده که "اگر هر چه زودتر خاک عراق را ترک نکنند، احتمال تکرار این عملیات‌ها وجود دارد".
خبرگزاری فارس مدعی است که این حمله به کشته شدن ۲۵ نفر و زخمی شدن بیش از ۲۰۰ عضو سازمان مجاهدین خلق منجر شده است. خبرگزاری مستقل سومریه در گزارشی اعلام کرده بود که ۳۸ موشک کاتیوشا به سوی این اردوگاه شلیک شده است. نمایندگی شورای ملی مقاومت در آلمان در گفت‌وگو با خبرگزاری آلمان مدعی شده که دستکم ۸۰ راکت به این اردوگاه شلیک شده است. شاهین قبادی، سخنگوی سازمان مجاهدین خلق هم در پاریس گفته​های نمایندگی شورای ملی مقاومت را تائید کرده است.
خبرگزاری آلمان تعداد کشته شدگان این حمله را ۲۰ نفر عنوان کرده ولی رویترز نوشته که در اثر این حمله ۲۳ نفر کشته شده​اند.
کمپ لیبرتی که توسط گروه "جیش​المختار" هدف حمله موشکی قرار گرفته، پیش از این پایگاه نظامی آمریکا بود. این کمپ در نزدیکی شهر و فرودگاه بغداد قرار دارد. پس از خروج نیروهای آمریکایی از عراق، از این اردوگاه برای اسکان دادن اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران استفاده شد. خبرگزاری آلمان نوشته که حدود ۲۲۰۰ نفر از اعضای این سازمان در کمپ لیبرتی اقامت دارند.
این اردوگاه در سال ۲۰۱۱ و طی توافقی میان دولت عراق و سازمان مجاهدین خلق به اعضای این سازمان تعلق یافت و قرار شد اعضای سازمان مجاهدین خلق به تدریج از اردوگاه اشرف به این اردوگاه منتقل شوند و سپس تدارکات انتقال آنان به سایر کشورها فراهم شود.
دویچه وله
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ


عاطفه اقبال سخنگوی کمپین "انتقال فوری ساکنان لیبرتی به کشور ثالث" از پاریس در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی فارسی از نگرانی و بی‌خبری خانواده‌های ساکنان اردوگاه لیبرتی می‌گویدبرای شنیدن مصاحبه اینجا را کلیک کنید

http://campaignliberty3.blogspot.fr/2015/10/blog-post_0.html