به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، آبان ۰۱، ۱۳۹۴

واکنش جان کری به نامه خامنه‌ای درباره برجام


وی گفت: قرار است حدود ۱۲ هزار سانتریفوژ برچیده و ذخیره شود و ۹۸ درصد از ذخایر اوارنیوم غنی شده ایران به خارج انتقال داده شود و قرار است قلب راکتور آب سنگین اراک از بین برود و این دستاورد عظیمی است.

براین اساس بازطراحی صورت خواهد گرفت و ساخت و ساز برای بازطراحی بدون تایید آمریکا و چین صورت نخواهد گرفت. ما با چین در زمینه طراحی همکاری خواهیم کرد. بنابراین، این توافق مفاد بسیار گسترده ای دارد.

 وزیر امور خارجه آمریکا درباره الزامات و شرایط ذکر شده در نامه آیت الله خامنه ای به حسن روحانی سخن گفت.
به گزارش تسنیم، جان کری در اظهاراتی در وزارت انرژی آمریکا گفت: ما سه روز پیش شاهد روز تصویب (برجام) بودیم زیرا روند نود روزه بازبینی کنگره منقضی شد و رسما به اجرا در می آید. شما همانطور که امروز شاهد بودید آیت الله خامنه ای رسما این توافق را پذیرفت که قبلا این کار را نکرده بود.
وزیر امور خارجه آمریکا گفت: اکنون واقعا شروع گسترده ترین تنظیم مجدد در یک برنامه هسته ای است که در تاریخ هسته ای انجام می شود.

وی گفت: قرار است حدود ۱۲ هزار سانتریفوژ برچیده و ذخیره شود و ۹۸ درصد از ذخایر اوارنیوم غنی شده ایران به خارج انتقال داده شود و قرار است قلب راکتور آب سنگین اراک از بین برود و این دستاورد عظیمی است. براین اساس بازطراحی صورت خواهد گرفت و ساخت و ساز برای بازطراحی بدون تایید آمریکا و چین صورت نخواهد گرفت. ما با چین در زمینه طراحی همکاری خواهیم کرد. بنابراین، این توافق مفاد بسیار گسترده ای دارد.

کری گفت: ما روشی را برای خاتمه روند بازرسی ها طراحی کردیم. یکی از مشکلات همواره این بود که ما هرگز نمی توانستیم پاسخ آژانس بین المللی انرژی اتمی را بدست آوریم و نمی توانستیم بازرسی انجام دهیم. ما گفتیم که نمی خواهیم این روند ادامه یابد و می خواهیم که این روند زمان خاتمه داشته باشد و شما اگر به ما دسترسی را که می خواهیم ندهید با خطر بازگشت همه تحریم ها مواجه هستید. همانطور که می دانید در کنگره جنجال بزرگی درباره تعداد روزهایی که این تلاش ممکن است منقضی شود، برپا شد.

وزیر امور خارجه آمریکا افزود: آنچه مهم است این است که خاتمه و انقضا وجود نداشت اما امروز ما تاریخ انقضا داریم و حداکثر مهلت برای انقضا ۲۴ روز است. ممکن است آنها ظرف ۲۴ ساعت دسترسی بدهند اما این بستگی به این دارد که آنها چگونه می خواهند از بازگشت تحریم ها اجتناب و (از توافق) تبعیت کنند. من معتقدم آنها تبعیت می کنند زیرا هر کشوری که می خواهد دو سوم سانتریفوژهای خود را از بین ببرد، اورانیوم غنی شده خود را انتقال دهد و تحقیقات و توسعه و سانتریفوژهای پیشرفته خود را خنثی کند و کارهای بسیار دیگری انجام دهد در حقیقت قصد دارد که تعبیت کند. اثبات آن در عمل معلوم می شود. پوشیده نیست که این مسئله بسیار جنجال برانگیز است اما من امیدوارم همه افراد اعم از کسانی که با این توافق موافق هستند و کسانی که با آن مخالف هستند، اکنون در کنار یکدیگر قرار گیرند تا از اجرای کامل و قابل راستی آزمایی آن حمایت کنند. این مسئله حیاتی است.

وی گفت: من معتقدم آمریکا، منطقه، متحدان و دوستان ما در منطقه در نتیجه این توافق امن تر خواهند بود. بخش اساسی این است که ایران نمی تواند تسلیحات هسته ای داشته باشد و اگر ما به صورت مناسب راستی آزمایی کنیم و هوشیار باشیم می توانیم این اطمینان را بدهیم. این بدان معنا نیست که آنها به سمت گریز هسته ای نخواهند رفت اما به معنای آن است که اگر این کار را انجام دهند، ما معتقدیم خواهیم دانست زیرا سطح ردیابی بی سابقه از جمله ۲۵ سال ردیابی بر تمام تولید اورانیوم آنها خواهیم داشت. ۲۰ سال از طریق نمایشگر ها بر تولید سانتریفوژ آنها نظارت خواهیم کرد. ۱۵ سال محدودیت بر میزان ذخایر آنها گذاشته شده است که این ذخایر باید به مقدار ۳۰۰ کیلوگرم در سطح غنای ۳.۶۷ درصد باقی بماند. همه اینها قابل راستی آزمایی است.