به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، مرداد ۲۹، ۱۳۹۵

«آمریکا سلاح‌های اتمی خود را از ترکیه خارج می‌کند»


سایت اینترنتی «یوراکتیو» (EurActiv)، ویژه رویدادهای اتحادیه اروپا، به نقل از منابع آگاه گزارش داده است که ایالات متحده به نیروهای نظامی خود دستور داده تا سلاح‌های اتمی این کشور را در اسرع وقت از ترکیه خارج کنند.

بر اساس گزارش فوق، این اقدام از آن جهت صورت می‌گیرد که به‌گفته یکی از دو منبع آگاه «پس از کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه در ترکیه روابط واشنگتن و آنکارا به سردی گراییده است و آمریکا دیگر اعتمادی به ترکیه ندارد تا بمب‌های خود را در خاک این کشور نگه دارد.»
این گزارش همچنین می‌افزاید ایالات متحده در نظر دارد تا کلاهک‌های هسته‌ای خود را به پایگاه نظامی «دِوِسلو» در رومانی منتقل کند. دولت رومانی تاکنون واکنشی به این خبر نشان نداده است.
«یوراکتیو» نوشته است روسیه از استقرار بمب‌های هسته‌ای آمریکا در نزدیکی این کشور خشنود نخواهد شد.
یکی دیگر از دو منبع این سایت که نام خود را فاش نکرده، گفته است: «جابه‌جایی ۲۰ بمب اتمی چندان کار آسانی نیست.» او این چالش را بیش از آن‌که سیاسی باشد فنی دانست.
حدود ۵۰‌ سلاح هسته‌ای آمریکا از زمان پایان جنگ سرد در پایگاه هوایی اینجیرلیک ترکیه مستقر هستند. پایگاه اینجیرلیک در نزدیکی مرز سوریه قرار دارد و در طول جنگ سوریه نیروی هوایی آمریکا از این پایگاه برای پرواز جنگنده‌های خود استفاده کرده است.
پس از کودتای نافرجام ترکیه دولت این کشور به خلبان‌های آمریکایی اجازه نداده است که از پایگاه اینجیرلیک پرواز کنند. همچنین فرمانده این پایگاه نیز به اتهام شرکت در کودتا بازداشت شده است.
زمانه