به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، شهریور ۰۶، ۱۳۹۵

معاون وزیر کشور بولیوی به دست معدن‌چیان معترض کشته شد

رودولفو ایلانز
رودولفو ایلانز، معاون وزیر کشور بولیوی، که برای گفت‌وگو با کارگران معترض به منطقه پاندورا سفر کرده بود، هدف خشم معدن‌چیان قرار گرفت و در اثر ضرب و جرح کشته شد. یکی از کارگران نیز در درگیری با پلیس به ضرب گلوله جان باخت.
کارلوس رومرو، وزیر کشور بولیوی، در کنفرانسی رسانه‌ای در لاپاز، پایتخت این کشور، روز جمعه (۲۶ اوت) اعلام کرد که رودولفو ایلانز، معاون او "به‌شکلی بی‌رحمانه و غیرانسانی" کشته شده است.

بنابر گزارش خبرگزاری‌ها کارگران معدن بولیوی در منطقه‌ی "پاندورا" که در ۱۶۵ کیلومتری پایتخت این کشور قرار دارد، روز پنجشنبه (۲۵ اوت)، رودولفو ایلانز را به گروگان گرفتند. مویسه فلورز، رئیس ایستگاه رادیویی معدن، در مصاحبه‌ای با رادیوی محلی "اربل"، گفت که ایلانز در اثر ضرب و جرح گروهی از کارگران جان باخته است. او افزود که در جریان درگیری میان معدن‌چیان و نیروهای امنیتی، جسد ایلانز را دیده است. در این درگیری‌ها یکی از کارگران معدن نیز کشته شده است.
بیشتر بخوانید: ساخت بزرگ‌ترین تاسیسات اتمی آمریکای جنوبی در بولیوی
ایلانز روز پنجشنبه برای گفت‌وگو با معدن‌چیان که از اول اوت راه عبور به معدن را سد کرده و دست به تظاهرات ‌زده‌اند، راهی منطقه شده بود.
گفته می‌شود که پیشتر نیز دو تن از اعضای "اتحادیه‌ی کارگران معدن" کشته شده بودند. تظاهرات‌کنندگان، نیروهای امنیتی را مسئول قتل این کارگران می‌‌دانند. دولت، ضمن رد این ادعا کارگران را به برپایی تظاهرات مسلحانه متهم می‌کند. به گفته‌ی مقامات رسمی، نیروهای پلیس بدون اسلحه در محل حاضر شده بودند.
بیشتر بخوانید: شکست احتمالی مورالس در همه‌پرسی تغییر قانون اساسی بولیوی 
معدن‌چیان بولیوی خواستار اصلاح قوانین مربوط به شرایط عضویت در اتحادیه‌ها، تسهیل مقررات کار، اجازه‌ی اشتغال در شرکت‌های خصوصی و بهره‌مند شدن از حقوق بیشتر هستند.
دویچه وله