به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، مرداد ۳۰، ۱۳۹۵

حسن یزدانی پس از ۱۶ سال ایران را به طلای کشتی آزاد المپیک رساند

حسن یزدانی با کسب طلای وزن ۷۴ کیلوگرم کشتی آزاد المپیک، ایران را به سومین مدال طلای خود رساند.

جمعه شب به وقت محلی ریودوژانیرو، یزدانی با پیروزی در دیدار فینال بازیهای المپیک ۲۰۱۶ ریو نخستین مدال طلای کشتی آزاد و هفتمین مدال کاروان ورزشی کشورمان را کسب کرد.
آقای یزدانی در حالی این مدال طلا را کسب کرد که ایران در کشتی آزاد المپیک در چهاردوره گذشته برای کسب مدال طلا ناکام مانده بود. یزدانی در فینال با انور گدیوف از روسیه رقابت داشت و توانست با نتیجه ۶ بر ۶ مساوی کرد اما به خاطر کسب آخرین امتیاز برنده شناخته شد.
یزدانی که در دور اول استراحت داشت، در مرحله یک شانزدهم، مقابل کشتی گیر هائیتی حاضر شد و توانست حریف خود از هائیتی را ۱۰ بر صفر برد.
در یک چهارم نهایی یزدانی در مقابل سومر دمیرتاش از ترکیه حاضر شد. در این کشتی، یزدانی توانست ۷ بر صفر پیروز شود و به نیمه نهایی برسد.
درنیمه نهایی کشتی گیر ایران در مقابل رقیب قزاقستان حاضر شد. اوسر بایف هم شانسی در مقابل حسن یزدانی نداشت و ۱۰ بر صفر باخت.
حضور یزدانی در فینال تاریخ ساز شد چرا که ایران از المپیک ۲۰۰۰ نتوانسته بود مدال طلا در این رویداد کسب کند.
حسن یزدانی دارنده مدال طلای جوانان جهان و مدال نقره بزرگسالان جهان در سال ۲۰۱۵ در دیدار فینال وزن ۷۴ کیلوگرم به مصاف انوار گدویف دارنده مدال طلای جهان از روسیه رفت.
یزدانی در این بازی شش بر صفر عقب افتاد اما در پایان موفق شد با حریف خود شش بر شش برابر شود اما چون امتیاز آخر را کسب کرده بود، برنده این مسابقه شد و مدال طلای المپیک را از آن خود کند.
یزدانی با این قهرمانی، کشتی آزاد ایران را پس از ۱۶ سال صاحب مدال طلای المپیک کرد.
مدال برنز وزن ۷۴ کیلوگرم کشتی آزاد نیز به جبرییل حسن‌اف از آذربایجان و سونر دمیرتاش از ترکیه رسید.
صدای آمریکا