به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، مرداد ۲۷، ۱۳۹۵

بان کی مون: زمان آن است که یک زن دبیرکل سازمان ملل متحد شود

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است بعد از هفتاد سال که هشت مرد دبیرکلی این سازمان را به عهده داشته‌اند، وقت آن رسیده که یک زن در راس این سازمان قرار گیرد.
پنج زن در میان یازده نامزد جانشینی بان کی مون،دبیرکل سازمان ملل متحد قرار دارند که مهلت ماموریتش پائیز امسال به پایان می رسد.
دبیرکل آینده باید از سوی پانزده کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد معرفی شود و سپس مورد تائید ۱۹۳ کشور عضو مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرار گیرد.
روسیه و کشورهای شرق اروپا می‌گویند که چون تاکنون کسی از این مناطق نتوانسته است در راس سازمان ملل متحد قرار گیرد وقت آن رسیده که یک نامزد از این منطقه به این سمت دست یابد.
نامزدهایی از آمریکای لاتین، اروپای غربی و استرالیا و اروپای شرقی برای دبیرکلی سازمان ملل متحد نامزد شده‌اند.
بان کی مون از شخص خاصی نام نبرده اما به خبرگزاری فرانسه گفت که "بسیاری از رهبران برجسته زن درجهان هستند که می توانند تغییرات واقعی به وجود آورند و با دیگر رهبران جهان بطور فعالانه همکاری کنند."
بان کی مون افزود که دبیرکل آینده باید " تصویر شفافی از جهان آینده " داشته و به صلح، پیشرفت و حقوق بشر در جهان متعهد باشد.
یکی از نامزدهای پرطرفدار آنتونیو گوترس، نخست وزیرپیشین پرتغال است که قبلا در راس آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد قرار داشته است.
از جمله ایرینا بوکووا از بلغارستان و سوزانا مالکورا از آرژانتین به عنوان زنانی نام برده می‌شود که شانس رسیدن به مقام دبیرکلی سازمان ملل متحد را دارند.