به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، شهریور ۰۸، ۱۳۹۵

واکنش رفسنجانی به انتشار فایل صوتی منتظری

فقط ما حق داریم! 

 کاریکاتوری از اسد بیناخواهی در مورد فایل صوتی اعتراض آیت الله منتظری به اعدام‌های ۱۳۶۷ 
در زندان‌های ایران و لاپوشی مقامات نظام

هاشمی رفسنجانی هم سرانجام نسبت به انتشار فایل صوتی آیت الله منتظری موضع‌گیری کرد. او نیز همانند گروهی از مقامات، از جمله خود رهبر، هدف از انتشار این فایل را بی‌حرمتی به خمینی دانست و انتشار آن را محکوم کرد. او با شرح وقایع دهه شصت از دید حکومتی، جانب آنچه را گرفت که رخ داده؛ و آنچه که رخ داده به اعدام جمعی زندانیان سیاسی منجر شده، زندانیانی که در خود دادگاه‌های حکومت محکوم به اعدام نبودند و شمار آنها فزون از چهار هزار نفر تخمین زده می‌شود.
فایل صوتی تازه انتظار یافته، که حاوی گفت‌وگوی آیت الله منتظری با “هیات مرگ” است، نقش حکم آیت الله خمینی در کشتار زندانیان سیاسی، زمینه‌چینی‌های احمد خمینی برای این کشتار و همدستی اعضای هیات مرگ در اجرای حکم اعدام‌های گروهی را برملا می‌کند. از اعضای هیات مرکزی مرگ این افراد در جلسه‌ ۲۴ مرداد ۱۳۶۷ − که در فایل صوتی گفت‌وگوهای آن ضبط شده − حضور داشته‌اند: حسینعلی نیری (حاکم شرع)، مرتضی اشراقی (دادستان)، ابراهیم رئیسی (معاون دادستان) و مصطفی پورمحمدی (نماینده اطلاعات در اوین).
هاشمی رفنسجانی، رئیس “مجمع تشخیص مصلحت”، در جلسه روز شنبه، ۶ شهریور (۲۷ اوت) “مجمع” درباره فایل صوتی جلسه منتظری و هیات مرگ اظهار نظر کرد. او ابتدا به تنش‌های ۱۳۶۰ پرداخت، به برکناری ابوالحسن بنی‌صدر، انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی و در ادامه کشته شدن رجایی و باهنر. رفسنجانی به رفتار حکومت اشاره‌ای نکرد، و سیر وقایع را چنان توصیف کرد که جایی برای پرسش‌های مطرح در سخنان آیت الله منتظری در فایل صوتی انتشار یافته نماند، پرسش در این باره که اعدام جمعی زندانیان سیاسی با چه مجوزی صورت گرفته است.
به گزارش خبرگزاری ایلنا، رفسنجانی پس از شرح وقایع اوایل دهه ۱۳۶۰ از دید خود، «با ابراز تأسف شدید از موج جدید ایجاد شده برای حمله به امام» گفت: «تقریباً در همه رسانه‌های معاند خارجی این موج ادامه دارد.»
بنابر همین گزارش رفسنجانی پس از ستایش از نقش آیت الله خمینی در غلبه بر بحران‌های دهه اول انقلاب «هدف اصلی دشمنان جهانی و داخلی را در مقطع کنونی برای حمله به امام، مرحوم حاج احمد آقا و بیت محترم ایشان، انتقام از نقش و جایگاه بی‌نظیر امام در تاریخ معاصر ایران و جهان دانست و گفت: باید هوشیار عمل کنیم و راه امام را به گونه‌ای تشریح کنیم که بدخواهان نتوانند سوءاستفاده کنند.»
رفسنجانی در ادامه به تمجید از احمد خمینی، فرزند و کارگزار اصلی او، پرداخت و گفت: «زحمات بیت حضرت امام(ره)، به ویژه احمد آقا برای اسلام، ایران، تشیّع و انقلاب اسلامی بی‌نظیر است که از عراق تا پاریس و سپس تا ایران و در تمام سالهای پس از پیروزی انقلاب و حیات امام، بیت عظیم ایشان را با همه اهمیتی که به اندازه انقلاب داشت، به خوبی اداره کرد.»
رفسنجانی در این بخش از صحبتش تأکید کرد که «یکی از اهداف شوم دشمنان از طرح مسائل اخیر، خدشه وارد کردن به جایگاه مرحوم حاج احمد آقا و بیت معزز امام در جامعه است که نباید اجازه داد به اهداف خود برسند.»
رئیس مجلس خبرگان در پایان موضوع جانشینی خمینی را مطرح کرد و گفت: «امام با درایت و پیش بینی خود راه آینده انقلاب را نیز ترسیم کردند و در جمع ما ۵ نفر: آیت‌الله خامنه‌ای، آیت الله موسوی اردبیلی، مرحوم حاج احمد آقا، مهندس موسوی و من، در مورد نگرانی از شرایط پس از عزل آیت الله منتظری و وجود شرط مرجعیت برای شورای رهبری در قانون اساسی فرمودند: برای بعد از خودم، شما افرادی دارید، مثلاً همین آقای خامنه‌ای که به خواسته‌ آیت الله خامنه‌ای، در همان جلسه حکم کردند که در زمان حیات ایشان، این مطلب و موضوع این جلسه جایی بازگو نشود.»
در جلسه مجمع تشخصیت مصلحت روز ۶ شهریور، پس از رفسنجانی سردار محسن رضایی و مجید انصاری، اصلاح‌طلب و از مقربان خانواده خمینی و رئیس سازمان زندان‌های جمهوری اسلامی از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۶، به دفاع از کارکرد حکومت در دهه ۱۳۶۰ پرداختند و آنچه را که مجید انصاری «تخریب چهره امام» نامید، محکوم کردند.

بیانیه مجلس خبرگان

مجلس خبرگان رهبری نیز بیانیه‌ای صادر کرد که در آن صریحا به آیت الله منتظری تاخته شده، انتشار فایل صوتی او محکوم شده و تحلیل‌هایی گوناگونی که این سند برانگیخته «مشحون به اغلاط و تحریف‌ها و نبش قبری چالش برانگیز» توصیف شده است.
این بیانیه با صراحت از محاکمات منجر به کشتار تابستان ۱۳۶۷ دفاع کرده است. در آن آمده است: «شاید هنوز هم برای عده‌ای درک تصمیم تاریخی و انقلابی حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه در برخورد جدی و بدون مسامحه با منافقین و محاکمه عادلانه سران و برخی اعضای گروهک منافقین در سال ۶۷ و نشان دادن فهم عمیق و دوراندیشانه آن مرد الهی در حفظ نظام اسلامی که ثمره مجاهدت‌ها و خون دل‌های پیران و جوانان این مملکت است دشوار باشد.» بیانیه ضمن این اعتراف به مشکل بودن توجیه فرمان خمینی در قتل عام زندان سیاسی، این فرمان را «کور کردن چشم فتنه» خوانده است.
تصریح نقش محوری خمینی در  کشتار تابستان ۶۷، نکته اصلی بیانیه مجلس خبرگان است.
رادیو زمانه