به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، شهریور ۰۳، ۱۳۹۵

نیکلا سارکوزی رسماً نامزد انتخابات آیندۀ ریاست جمهوری در فرانسه شد

نیکلا سارکوزی
رئیس جمهوری پیشین فرانسه و رئیس کنونی حزب راست سنتی «جمهوری خواهان»، نیکلا سارکوزی، روز دوشنبه ٢٢ اوت/اول شهریور، به نامزدی خود در انتخابات آیندۀ ریاست جمهوری فرانسه رسمیت بخشید. وی با ارسال پیامی در شبکۀ توئیتر تصمیم خود را اعلام داشت و نوشت «فرانسه سزاوار آنست که همه چیز خود را بدو بدهیم». این جمله در واقع از کتابی برگرفته شده است که روز چهارشنبه ٢٤ اوت در کتابفروشی های فرانسه عرضه می شود و چنانکه نیکلا سارکوزی خود می نویسد «نقطۀ آغاز» حرکت او بسوی تسخیر قدرت است.


هر چند در نیّت و اردۀ نیکلا سارکوزی برای کسب دوبارۀ قدرت تردیدی وجود نداشت، اما اعلان رسمی آن از سوی رئیس جمهوری پیشین از اهمیّت برخوردار است. وی همانند بسیاری از دیگر نامزدهای راست، با انتشار کتابی در بارۀ دلایل این گزینش، به نامزدی خود رسمیّت می دهد. «همه چیز برای فرانسه» نام کتاب اوست و وی در آن بویژه دیدگاه های خود را در بارۀ «اقتدار»، «آزادی»، «توانمندی اقتصادی» و بویژه «هویّت» تشریح می کند. نیکلا سارکوزی می نویسد «چگونه بی آنکه با جهان قطع رابطه کنیم، برای دفاع از شیوۀ زندگی خود، در راه حفظ هویّت فرانسویمان مبارزه کنیم».


نیکلا سارکوزی که می داند برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری به آراء رای دهندگان راست افراطی نیازمند است، این چنین به موضوعات سنتی مورد توجه آنان جای ویژه‌ای می‌دهد. این سیاست با این حال در انتخابات پیشین او را برای پیروزی بر رقیب سوسیالیست خود، فرانسوا هولاند، بکاری نیامد. نیکلا سارکوزی در همین کتاب در راستای موضوع دیگر مورد توجه راست یعنی «اقتدار» می نویسد «آیا در جامعه‌ای که درآن قوانین کشور در بسیاری از محلات به اجرا گذاشته نمی شود، که اقتدار معلّم در مدرسه هرگز تا این حد نقض نشده است، که اقلیّت‌ها در باج خواهی خویش از دولت تا این حد موفق نبوده اند، که دولت این چنین هر روز ضعیف تر می شود، آیا باز هم می شود از اقتدار دولت سخن گفت؟»

نیکلا سارکوزی در مقدمۀ کتاب خود، مطابق با قواعد داخلی حزب «جمهوری خواهان» می نویسد «من در انتخابات مقدماتی احزاب راست و میانه شرکت می کنم و کلیۀ قواعد آنرا محترم می شمارم و از همین رو از امروز از ریاست حزب کناره می گیرم».

نیکلا سارکوزی سیزدهمین نامزد انتخابات مقدماتی برای گزینش نامزد رسمی احزاب راست و میانۀ فرانسه است. نظر سنجی‌ها تا کنون همواره از پیشتازی آلن ژوپه، نامزد دیگر همین احزاب و نخست وزیر پیشین حکایت کرده‌اند.

این نخستین بار در فرانسه است که احزاب راست و میانه برای گزینش نامزد رسمی خود در انتخابات ریاست جمهوری به برگزاری انتخابات مقدماتی دست می زنند. تا کنون انتخاب نامزدها توسط نهادهای رهبری احزاب صورت می گرفت. حزب سویالیست فرانسه با این حال در انتخابات ریاست جمهوری ٢٠٠٧ و ٢٠١٢ به برگزاری انتخابات مقدماتی اقدام کرد.

نیکلا سارکوزی ٦١ سال دارد و حرفۀ اولیۀ وی وکالت دعاوی بوده است. او فرزند یک مهاجر مجارستانی الاصل است که از چند دهه پیش وارد سیاست شده و از شهرداری «نوئی سور‌سِن» در غرب پاریس به وزارت و سپس ریاست جمهوری رسید. او در انتخابات گذشته در برابر رئیس جمهوری کنونی فرانسه، فرانسوا هولاند، شکست خورد. از همین رو بسیاری اینک انگیزه وی را در نامزدی ریاست جمهوری علاوه بر شیفتگی قدرت، شوق انتقام و تلافی نیز می‌دانند.
رادیو فرانسه