به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، مرداد ۲۷، ۱۳۹۵

آمریکا: استفاده جنگنده‌های روسیه از پایگاه همدان مایه تأسف است اما تعجب‌آور نیست

جنگنده های ارتش روسیه در ایران مستقر شده اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شامگاه سه‌شنبه ۲۶ مرداد / ۱۶ اوت درباره حمله جنگنده‌های روسیه از همدان گفت: «این تحول مایه تأسف است، اما تعجب‌آور نیست.»
او افزود دخالت ایران در اوضاع منطقه وضعیت پیچیده کنونی را پیچیده‌تر می‌کند و هدف پایان دادن به درگیری‌ها در سراسر سوریه را باز هم دورتر خواهد کرد.
روز سه‌شنبه ۲۶ مرداد / ۱۶ اوت روسیه اعلام کرد که تعدادی از جنگنده‌های توپولوف خود را در پایگاه هوایی نوژه همدان مستقر کرده است و این جنگنده‌ها نخستین عملیات هوایی خود از این پایگا‌ه‌ را در حلب انجام داده‌اند.
به‌گفته وزارت دفاع روسیه در این حملات پنج انبار مهمات نظامی و سوخت ذخیره‌سازی شده، و همچنین اردوگاه‌های آموزشی و مدیریت تروریست‌ها منهدم و بسیاری از اسلام‌گرایان تندرو کشته شده‌اند.
در همین پیوند کریس گارور، سخنگوی نیروهای آمریکایی در بغداد نیز گفته است پیش از استقرار جنگنده‌های روسی در ایران، روسیه به ائتلاف جهانی علیه داعش، به رهبری آمریکا گفته است که جنگنده‌های این کشور احتمال دارد در مسیری پرواز کنند که نزدیک به نیروهای ائتلاف در عراق و سوریه باشد.
این مقام آمریکایی گفته است امنیت پرواز جنگنده‌ها روسی تأمین شده است.
مقامات ایرانی به‌طور روشن و صریح درباره پرواز جنگنده‌های روسی از پایگاه هوایی همدان اظهارنظری نکرده‌اند اما از همکاری‌های نظامی ایران و مسکو سخن گفته‌اند.
علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، همکاری‌های تهران – مسکو برای مبارزه با تروریسم در سوریه را «راهبردی» توصیف کرد و گفت: «ما در این زمینه تبادل ظرفیت و امکانات داریم.»
کیوان خسروی، سخنگوی شورای عالی امنیت ملی، نیز گفته است همکاری بین ایران، روسیه و سوریه از مدتی قبل آغاز شده و «در مسیر فزاینده‌ای در حال انجام و اجراست.»
در همین حال وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ تازه‌ای از تماس تلفنی سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور با جان کری، همتای آمریکایی خود خبر داد. آن‌ها درباره هماهنگی‌های بین دو کشور برای مقابله با گروه‌های تروریستی در سوریه و آخرین تحولات این کشور و شهر حلب گفت‌وگو کردند.
صدای آمریکا

استقرار جنگنده های ارتش روسیه درایران (برای اولین بار از زمان جنگ جهانی دوم)

به گزارش عصر ایران، وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای از استقرار جنگنده های روسیه در پایگاه هوایی همدان در غرب ایران خبر داد.این برای اولین بار در ایران از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون است که شماری از جنگنده های روسیه در ایران مستقر می شوند.

هواپیماهای جنگی روسیه با برخواستن از پایگاه همدان و عبور از آسمان عراق، اهدافی را در سوریه بمبارن می کنند و دوباره به پایگاه همدان برمی گردند.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه ای که در رسانه های روسی منتشر شده اعلام کرد جنگنده های دوربرد از نوع  "تو-22 إم3" و هواپیماهای جنگی سوخو- 34 روز یکشنبه (دیروز) با برخاستن از فرودگاه همدان ایران، حملاتی را علیه مراکز داعش و جبهه النصره در استان های حلب، دیرالزور و ادلب سوریه انجام دادند.

در این بیانیه آمده است که در این حملات به مراکز گروه های تروریستی آسیب های زیادی وارد شد.

قبل از این برخی سایت های خبری روسی گفته بودند که جنگنده های روسی وارد فرودگاه همدان ایران شده اند. هدف این جنگنده ها، حمله به اهدافی در سوریه اعلام شده است.

سایت خبری روسی ridus با ادعای اینکه به تعدادی تصاویر اختصاصی از استقرار جنگنده بمب افکن های استراتژیک" TU-22M3”  روسیه در پایگاه هوایی همدان دست یافته با انتشار این تصاویر مدعی شده است این هواپیماها به دلیل فاصله کوتاه تر پایگاه همدان با سوریه و صرفه جویی در وقت و هزینه در این پایگاه ایران استقرار یافته اند. این هواپیماهای جنگنده از پایگاه هوایی " موزدوک " در روسیه به همدان انتقال یافته اند.

بنا به ادعای این گزارش توافق اخیر نظامی و امنیتی بین ایران و روسیه، اجازه استقرار هواپیماهای نظامی روسیه را در ایران می دهد.

این گزارش مدعی شده است هواپیماهای روسیه پیشتر برای حمله هوایی به مواضع داعش در سوریه باید مسافتی بیش از 2150 کیلومتر را می پیمودند در حالی که فاصله پایگاه هوایی همدان تا محل استقرار نیروهای داعش در حومه پالمیرا سوریه تنها 900 کیلومتر است.

این مسافت برای جنگنده های روسیه 60 درصد کوتاه تر است.

بنا به ادعای این گزارش این جنگنده بمب افکن های استراتژیک روسیه به دلیل بزرگی – بزرگ ترین جنگنده بمب افکن جهان – مناسب استقرار در پایگاه هوایی حمیمیم در شهر بندری لاذقیه سوریه نیستند.

روسیه هنوز تعداد جنگنده بمب افکن های مستقر شده در پایگاه هوایی همدان را اعلام نکرده است.

بنا بر این گزارش پیشتر روسیه برای حمله موشکی به مواضع داعش و دیگر گروه های تروریستی در سوریه از حریم هوایی ایران و عراق استفاده کرده است.

گفتنی است ایران و روسیه هنوز به طور رسمی درباره صحت یا سقم ادعای این وب سایت خبری موضع گیری نکرده اند.

این خبر در حالی انتشار یافته که میخاییل بوگدانف نماینده ویژه ولادیمیر پوتین - رییس جمهوری روسیه - در امور خاورمیانه به ایران سفر کرده تا با مقامات ایرانی درباره بحران سوریه رایزنی کند. گفته می شود گفت و گو درباره موضع جدید دولت ترکیه در قبال سوریه یکی از محورهای اصلی رایزنی های بوگدانف با مقامات ایران است.