به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، مهر ۱۴، ۱۳۹۷

به شرط چاقو! (گفت و شنود کیهان)


  گفت: روزنامه‌های زنجیره‌ای با تیتر‌های درشت در صفحه اول خود از پیروزی ایران در دادگاه لاهه خبر داده بودند و به کیهان اعتراض کرده بودند که چرا خبر این پیروزی بزرگ را در صفحه اول خود نیاورده است!
گفتم: مثل همیشه در یک کلام چند تا دروغ گفته‌اند، اول آنکه کیهان این خبر را در صفحه اول خود آورده بود و دوم ‌این‌که حکم دادگاه لاهه ضمانت اجرایی ندارد بنابراین چه پیروزی بزرگی است؟!
گفت: ولی همه آنها تیتر زده بودند؛ رای ممتاز دادگاه لاهه به نفع ایران! دیوان لاهه، آمریکا را ملزم به رفع تحریم‌ها کرد! پیروزی دوباره در لاهه! پیروزی تاریخی ایران مقابل آمریکا! و...
گفتم: روزنامه سازندگی که با تیتر درشت و تمام‌صفحه نوشته بود؛ «تعلیق تحریم‌های آمریکا» و خودش هم از قول وکیل حقوقی ایران در دادگاه لاهه نوشته بود، این حکم ضمانت اجرایی ندارد، توقعات مردم را از این حکم بالا نبرید!
گفت: وقتی این حکم ضمانت اجرایی ندارد، پس چرا این‌همه جار‌و‌جنجال راه ‌انداخته و شیپور پیروزی زده‌اند؟!
گفتم: از یارو پرسیدند؛ چه کاره‌ای؟ گفت؛ بادکنک می‌فروشم. گفتند؛ درآمدش خوب است؟ گفت؛ نه! پرسیدند؛ چرا؟ گفت؛ بادکنک‌ها را به شرط چاقو می‌فروشم!
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
تذکر: به شرط چاقو اصطلاحی است متدوال در ایران که فروشندگان سیار و مغازه‌دارانی که صیفی‌جاتی نظیر هندوانه، خربزه، طالبی، گرمک می‌فروشند برای تضمین رسیده و شیرین بودن میوه به کار می‌برند. این شرط بدین صورت است که ابتدا فروشنده قاچی از مثلا" هندوانه را می‌برد و نشان مشتری می‌دهد اگر مشتری پسندید هندوانه را می‌خرد.