به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، شهریور ۰۶، ۱۳۹۴

جان کری خواستار آزادی آمریکایی های زندانی در ایران شد

جان کری خواستار آزادی امیر حکمتی شد که به گفتۀ وزیر امور خارجۀ آمریکا بر اساس "اتهام بی اساسی جاسوسی"، چهار سال است که در جمهوری اسلامی ایران زندانی شده است.

وزیر امور خارجۀ آمریکا گفته است که از حکومت ایران می خواهد که امیر حکمتی را به دلایل بشردوستانه آزاد کند. او اضافه کرده است که خانوادۀ این سرباز پیشین آمریکایی ایرانی تبار شهامت قابل ستایشی در قبال حبس غیرعادلانۀ امیرحکمتی از خود نشان داده است.
وزیر امور خارجۀ آمریکا به همین مناسبت خواستار آزادی یک آمریکایی ایرانی تبار دیگر به نام سعید عابدینی شده که به دلیل تشکیل جلسات مطالعۀ انجیل در ایران در سال ۲۰۱۲ دستگیر و به هشت سال زندان محکوم شد.
 جان کری همچنین خواستار آزادی جیسون رضاییان، گزارشگر آمریکایی-ایرانی "واشنگتن پست" در تهران نیز شده، که از یک سال پیش به اتهام جاسوسی در ایران در زندان به سر می برد.
وزیر امور خارجۀ آمریکا از حکومت ایران خواسته است که در بازیابی یک شهروند آمریکایی، به نام رابرت لوینسون، که در سال ۲۰۰۷ در جزیرۀ کیش در ایران ناپدید شده با دولت آمریکا همکاری کند. 


در روزهای گذشته مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجۀ ایران، خواستار آزادی نوزده ایرانی شد که به دلیل نقض تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی در زندان های آمریکا به سر می برند. در این حال، معاون وزیر امور خارجۀ ایران در امور ایرانیان خارج از کشور هر گونه مبادلۀ زندانی میان ایران و آمریکا را منتفی اعلام کرد.

رادیو فرانسه