به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، مهر ۱۸، ۱۳۹۷

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد استعفا کرد

 واکنش‌ها به استعفای نیکی هیلی از نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد 
خانم هیلی در یک ماه گذشته ریاست دوره‌ای جلسات شورای امنیت را بر عهده گرفته بود
نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد استعفاء داده و آن طور که دونالد ترامپ می‌گوید تا پایان سال جاری میلادی سازمان ملل متحد را ترک خواهد کرد.
استعفای خانم هیلی غیرمنتظره گزارش شده است هر چند دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری دقایقی پیش گفت این موضوع از پیش میان او و خانم هیلی طرح شده بوده است.
آقای ترامپ همچنین گفته خانم هیلی درخواست کرده بود که پس از دو سال فرصت ترک پستش را پیدا کند.
آقای ترامپ گفته امیدوار است خانم هیلی پس از این فراغت شغلی دوباره به کابینه او بازگردد و تاکید کرده که خانم هیلی حتی مختار به انتخاب پست دلخواهش خواهد بود.
خانم هیلی کار خود به عنوان سفیر دائم آمریکا در سازمان ملل متحد را از ماه ژانویه سال گذشته و همزمان با ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید آغاز کرده بود.
او پیش از آن فرماندار ایالت کارولینای جنوبی بود.
او پس از ورود به سازمان ملل متحد انتقادهای تندی را از این نهاد بین‌المللی آغاز کرد و بارها شورای امنیت را به تبعیض و جفا در حق اسراییل متهم کرد.
در دوران حضور او بر کرسی آمریکا در سازمان ملل متحد، این کشور کمک‌های مالی خود به چندین نهاد این سازمان از جمله آژانس کمک به آوارگان فلسطینی را قطع کرد و از برخی نهادهای آن همچون شورای حقوق بشر خارج شد.
دو هفته پیش و در جریان مجمع عمومی سازمان ملل متحد، خانم هیلی در کنار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری، ریاست جلسه ویژه شورای امنیت درباره سلاح‌های هسته‌ای را ریاست کرد.
جلسه‌ای که بسیاری آن را موجب انزوای آقای ترامپ و دولت آمریکا دانستند چرا که به غیر رئیس‌جمهور آمریکا، همه اعضای حاضر در جلسه با حمایت از توافق هسته‌ای با ایران، خروج آمریکا از آن را نقد کردند.
آقای ترامپ آن روز جلسه را پیش از اتمام ترک کرد و خانم هیلی رسما ریاست آن را بر عهده گرفت.

بی بی سی  فارسی 


 واکنش‌ها به استعفای نیکی هیلی از نمایندگی آمریکا در سازمان ملل متحد 


نیکی هیلی نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد روز سه شنبه در یک نشست خبری مشترک با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید رسما اعلام کرد از مقام خود کناره گیری می‌کند.
پرزیدنت ترامپ ضمن قدردانی از خدمات خانم هیلی و موافقت با استعفایش گفت، نیکی هیلی تا آخر سال در این مقام می‌ماند و گزینه پیشنهادی برای جانشینی او ظرف دو یا سه هفته آینده معرفی می‌شود.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا بلافاصله در پیامی در توئیتر نوشت: از صمیم قلب از نیکی هیلی بابت خدمات فوق العاده اش در مقام سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد سپاسگذاری می‌کنم.
وی با انتشار بیانیه‌ای به همین مناسبت گفت، ارزیابی روشن و صریح خانم هیلی از تهدیدهای جهانی، و همچنین اصلاحات مورد نیاز در درون سازمان ملل متحد، نمایش بهترین شکل از رهبری آمریکا بود.
ایوانکا ترامپ دختر رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی نیکی هیلی را یک اصلاح‌طلب جسور و بی‌پروا خواند و نوشت، او قهرمان بی‌بدیل حقیقت، واقع‌گرایی اصولی و کرامت انسانی در سازمان ملل متحد است.


پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، نیکی هیلی را صدای رسا و نیرومندی در دفاع از منافع آمریکا و اصول دموکراتیک در عرصه جهانی دانست و گفت او برای بهتر شدن دنیا با دوست و دشمن در افتاد.
اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان نیز در تقدیر از خدمات خانم هیلی گفت، آمریکا به واسطه کارهای مداوم شما جهت ارتقای دموکراسی، حقوق بشر و ثبات در جهان، قدرتمندتر است.
سناتور جمهوریخواه لیندزی گراهام کارنامه نیکی هیلی را در سازمان ملل خارق العاده دانست و گفت او سطحی از کارآمدی را به نمایش گذاشت که پیش از او به ندرت کسی در این مقام نشان داده بود.
لیندزی گراهام نماینده ایالت کارولینای جنوبی در مجلس سنا از حزب جمهوریخواه است. نیکی هیلی هم پیش از آن که اوایل سال ۲۰۱۷ کار خود را در سازمان ملل آغاز کند، فرماندار کارولینای جنوبی بود.
مارکو روبیو نماینده جمهوریخواه فلوریدا در سنا نیز در پیامی توئیتری نوشت، نیکی هیلی صدای رسایی برای ایالات متحده در سازمان ملل متحد و همچنین در دفاع از اخلاقیات در این نهاد بین المللی بود.
کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل، آیپک، در توئیتی از رهبری قدرتمند نیکی هیلی در نمایندگی سازمان ملل تقدیر و از ایستادگی او در دفاع از منافع آمریکا، و همچنین متحدش اسرائیل، قدردانی کرد.
مارک دوبوویتز رئیس «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» نیز با انتشار پیامی در شبکه توئیتر گفت، تاریخ نیکی هیلی را به عنوان کارآمدترین نماینده ایالات متحده در سازمان ملل متحد به خاطر خواهد داشت.
صدای آمریکا