به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، مهر ۱۸، ۱۳۹۷

اعتصاب در ۳۰ شهر ایران

به گزارش خبرگزاری هرانا، اعتصاب های امروز در پی انتشار فراخوان های قبلی در فضای مجازی صورت گرفت.
اعتصاب در روز دوشنبه در بسیاری از شهرهای ایران از جمله سنندج، تهران، کرمانشاه، اندیشه، ایرانشهر، مشهد، اصفهان، تبریز، برازجان، گرگان، زنجان، بانه، مریوان، سقز، اراک، چابهار، هیرمند، کنارک، گرگاب، ارومیه، زاهدان، کازرون، گناوه، پارس آباد مغان، سردشت، پیرانشهر، رفسنجان، میاندوآب، رشت، پاوه و ابهر شکل گرفت.


روز دوشنبه ۱۶ مهرماه کسبه و بازاریان بسیاری از شهرهای ایران در اعتراض به مشکلات اقتصادی نظیر بی‌ثباتی نرخ ارز، گرانی، فقر، بیکاری، رکود بازار و افزایش نرخ تورم دست به اعتصاب زدند.


در کردستان این اعتصاب صورت آشکارتری داشت و نیروهای امنیتی با ارسال پیام‌هایی تهدیدآمیز به بازاریان اعتصابی سعی در شکستن این اعتصاب کردند.


در چند ماه اخیر، ریال، واحد پول ملی ایران بیش از دو سوم ارزش خود را از دست داده و مشکلات اقتصادی بسیاری را به همراه داشته است. اعتصاب کسبه و بازاریان در اعتراض به مشکلاتی نظیر بی‌ثباتی نرخ ارز، گرانی، فقر، بیکاری، رکود بازار و افزایش نرخ تورم شکل گرفته است.

همزمان با این اعتصاب حضور پررنگ و پیشگیرانه نیروهای امنیتی نیز در بسیاری از شهرها دیده می‌شد. گزارشات حاکی از جو امنیتی سنگین در شهر سنندج بوده است.


روابط عمومی اتاق اصناف استان کردستان با ارسال پیام‌هایی برای کسبه و بازاریان اعتصابی سعی در تهدید و به پایان رساندن این اعتصاب داشته است.


روز دوشنبه علی فاضلی، رییس اتاق اصناف ایران در گفتگو با خبرگزاری ایسنا علت تعطیلی مغازه‌ها را “مناسب نبودن وضعیت و راکد بودن بازار” اعلام کرد.


لازم به ذکر است رانندگان کامیون نیز از هفده روز پیش دست به اعتصاب سراسری زده و شمار زیادی از معترضان نیز تاکنون در این رابطه بازداشت شده‌اند.


پیش از این نیز در تیرماه سال جاری بازاریان تهران و بسیاری از شهرهای دیگر در واکنش به بی‌ثباتی نرخ ارز، رکود بازار و گرانی کالاها به مدت سه روز دست به اعتصاب زده و دادستان عمومی و انقلاب تهران نیز اعلام کرد که افراد زیادی از معترضان شناسایی و به زندان معرفی شدند.


هرانا