به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، اسفند ۰۶، ۱۳۹۸

گسترش پرشتاب ویروس کرونا در اروپا؛ هفت کشته و ۲۲۰ مبتلا در ایتالیا

ویروس کرونا بخش‌هایی از ایتالیا را گرفتار کرده و نگرانی‌های اروپا از گسترش پرشتاب ویروس کرونا شدت یافته است. وزیران بهداشت کشورهای اروپای مرکزی برای بررسی وضعیت ایتالیا و راهکارهای مقابله با کرونا تشکیل جلسه می‌دهند.

مقامات ایتالیا با توجه به شیوع پرشتاب ویروس کرونا در این کشور همسایگان خود و همچنین آلمان را دعوت به رایزنی کرده‌اند.

در این راستا قرار است، وزیر بهداشت ایتالیا، کشورهای همسایه و همچنین آلمان روز سه‌شنبه ۶ اسفند (۲۵ فوریه) در رم گرد هم آیند. ینس اشپان، وزیر بهداشت آلمان و همتایان او از فرانسه، اسلوونی، سوئیس و اتریش در این نشست حضور خواهند داشت.

طبق اعلام مقامات ایتالیا تا شامگاه دوشنبه (۵ اسفند) دست کم هفت نفر در این کشور بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند. همگی آنها پیشینه بیماری داشته‌اند.

علیرغم تلاش‌های شدید و اقدامات سختگیرانه ایتالیا از جمله از طریق قرنطینه کردن مناطق، شمار رسمی مبتلایان به ویروس کرونا از مرز ۲۲۰ نفر فراتر رفته است. این در حالی است که شب یکشنبه شمار مبتلایان کمتر از ۱۵۰ نفر اعلام شده بود.

به گفته آنجلو بورلی، رئیس اداره حفاظت عمومی ایتالیا بیش از ۲۵ نفر از مبتلایان در وضعیت وخیمی به سر می‌برند و در سی‌سی‌یو نگهداری می‌شوند.

ایتالیا در حال حاضر از لحاظ شمار مبتلایان به ویروس کرونا کشور شماره یک در اروپا است. مناطق متعددی در استان لومباردی در قرنطینه کامل قرار داده شده و نیروهای امنیتی ورود و خروج افراد از این مناطق را به شکلی سختگیرانه کنترل می‌کنند.

در آلمان نیز نگرانی‌ها از گسترش ویروس جدید کرونا شدت یافته است. ینس اشپان، وزیر بهداشت آلمان در این ارتباط تصریح کرد که مرزهای جغرافیایی جلوی ویروس کرونا را نمی‌گیرد و از لحاظ نظری باید همه‌ راهکارها را بررسی کرد.

او در رابطه با قرنطینه‌کردن شهرها گفت، از لغو کردن مراسم بزرگ تا قرنطینه کامل شهر‌ها راهکارهای میانی متعددی وجود دارد که در نشست رم مورد بررسی قرار می‌گیرند.

کرونا در ایران

در ایران نیز نگرانی‌ها از گسترش ویروس کرونا شدت یافته است. ایران که در ۳۰ بهمن اولین موارد ابتلا به "کووید ۱۹" را گزارش داده بود، دوشنبه پنجم اسفند شمار قربانیان را ۱۲ نفر اعلام کرد.

کیانوش جهانپور، رئيس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت ایران، روز دوشنبه (۵ اسفند) شمار مبتلایان را ۶۱ تن اعلام کرد.

ابوالفصل سروش، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه ۶ اسفند (۲۵ فوریه) در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا "سرایت سریع و مدت ماندگاری ویروس کرونا در خارج از بدن به ویژه بر روی سطوح را نگران‌کننده خواند".

او از مردم خواست که "در بسیج عمومی پیشگیری از شیوع کرونا شرکت کرده و حتی‌المقدور تا کنترل بحران و اعلام وضعیت عادی از منازل خود خارج نشوند".

گستردگی پرشتاب آلودگی به ویروس جدید کرونا سازمان جهانی بهداشت (WHO) را نیز سخت به نگرانی انداخته است. این سازمان از جامعه بین‌المللی خواسته، خود را برای مقابله با "همه‌گیری احتمالی" بیماری "کووید ۱۹" بر اثر ابتلا به ویروس کرونا آماده کند.

روز دوشنبه (۵ اسفند) گروهی از کارشناسان مرکز اتحادیه اروپا برای پیشگیری و مهار بیماری‌ها و همچنین کارشناسان سازمان جهانی بهداشت وارد ایتالیا شدند تا از این کشور در راه مقابله و مهار ویروس جدید کرونا پشتیبانی کنند.

هانس کلوگه، مدیر بخش اروپا در سازمان جهانی بهداشت گفت: «ویرس جدید کرونا، کووید ۱۹ (Covid-19) نوعی تازه است که ما خطر و مقابله با آن را جدی می‌گیریم».

دویچه وله فارسی