به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، بهمن ۲۹، ۱۳۹۸

سازمان ملل متحد: ادلب در آستانه بدترین فاجعه انسانی قرن است

سازمان ملل می‌گوید به علت تکمیل شدن ظرفیت ارودگاه‌ها کودکان خردسال در سرمای سخت در فضای باز می‌خوابند
سازمان ملل متحد می‌گوید شدت بحران در استان حلب سوریه و شهر ادلب به حدی است که این نهاد نمی‌تواند هم شتاب با آن حرکت کند. به گفته این نهاد بین‌المللی شمار آوارگان از ماه دسامبر که ارتش سوریه حمله برای باز پس‌گیری ادلب را آغاز کرده به بیش از ۹۰۰ هزار آواره رسیده است. اغلب آنها زنان و کودکان خردسال‌اند که در سرمای زمستان به اردوگاه‌های پناهجویان رفته‌اند.

سازمان ملل متحد می‌گوید با افزایش تعداد پناهجویان، توان اسکان دادن همه آنها را ندارد و برخی از کودکان به ناچار شب‌های سرد را در فضای باز می‌خوابند.

سازمان ملل متحد همچنین از هدف حمله قرار گرفتن مدارس و بیمارستان‌ها خبر داده است.

هشدار جدید سازمان ملل متحد همزمان با وعده بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه است که گفته حملات ارتش در شمال‌شرق سوریه ادامه خواهد یافت.

بشار اسد همزمان با گزارش‌ها درباره پیش‌روی نیروهای ارتش سوریه در روزهای آخر هفته گذشته گفته: "نبرد برای بازپس گرفتن استان حلب و شهر ادلب ادامه خواهد یافت."

مارک لوکوک، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور انسان‌دوستانه، روز دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای هشدار داد: "کابوس شکل‌گیری بزرگترین فاجعه انسانی قرن ۲۱ تنها با اعلام یک آتش‌بس قابل پیش‌گیری است."

او گفته کودکان خردسال و نوزدان به علت پر شدن ظرفیت اردوگاه‌ها و خوابیدن در فضای آزاد "در سرما جان می‌دهند".

آقای لوکوک گفته جنگ و درگیری در این منطقه از سوریه بدون ملاحظه در حال جریان است و دو طرف حتی تاسیسات زیربنایی ابتدایی را هدف قرار می‌دهند.

"ما در حال دریافت گزارش‌هایی هستیم که حتی آوارگان بی‌جا شده هدف حملات قرار گرفته‌اند؛ حملاتی که به مرگ، مجروح شدن و آوارگی بیشتر منجر شده است."

این مقام سازمان ملل متحد گفته اکثر اقدامات انسان‌دوستانه و امدادی هم اکنون از مناطق مرزی ترکیه صورت می‌گیرد و به علت گسترش و شتاب فاجعه از کمک رسانی مقتضی ناتوان مانده است.

ادلب پیش از آغاز جنگ داخلی در سوریه یک و نیم میلیون نفر جمعیت داشت اما پس از آن که نیروهای دولتی اکثر مناطق تحت کنترل شورشیان را پس گرفتند، جمعیت در ادلب دو برابر شده است.

ادلب آخرین مقر مخالفان دولت بشار اسد است و نیروهای ارتش این کشور که از سوی روسیه و ایران حمایت می‌شوند قصد بازپس‌گیری آن را دارند، اقدامی که به جابجایی و آوارگی دوباره صدها هزار نفر شده است.

ترکیه که هم مرز با این استان سوریه است از برخی گروه‌های مخالف دولت سوریه حمایت می‌کند. در چند روز گذشته درگیری های خونینی میان نیروهای ترکیه و ارتش بشار اسد در مرزهای غربی سوریه گزارش شده است.

بی بی سی