به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، آبان ۲۱، ۱۴۰۰

مطالبه کشاورزان اصفهان در بستر خشکیده زاینده‌رود

جمعی از کشاورزان اصفهان که خواهان تامین حقابه کشت پاییزه خود هستند، در چند روز گذشته خواسته خود را با چادر زدن و روشن کردن آتش در بستر خشک رودخانه زاینده رود ابراز داشته‌اند.

کشاورزان اصفهان مدت‌هاست که به دلیل کشت نکردن، هیچ درآمدی ندارند و در حالی که ذخیره سد زاینده رود ۱۷۵ میلیون مترمکعب و ورودی سد ۹.۵ و خروجی آن ۱۲.۵ مترمکعب بر ثانیه است، مطالبه گر حقابه خود هستند و می‌گویند: اگر حقابه ما در شرایط فعلی داده نمی‌شود باید سهم دیگر بخش‌ها از این رودخانه کاسته شود.

یکی از تحصن‌کنندگان با اعتراض به عملکرد مسئولان آب منطقه و سانسور اعتراضات مردمی از سوی صدا و سیما، این اعتراضات را به «آتش زیر خاکستر» تشبیه کرد و گفت: «وای به روزی که این خاکستر برود و این مردم اوج بگیرند و خونشان به جوش بیاید! به خدا قسم کشاورز هم محروم است، هم مظلوم است، هم شجاع است!»

بنا بر ویدئوهای منتشرشده از سوی شهروندان در شبکه‌های اجتماعی، کشاورزان معترض شعار می‌دادند: «عزا عزاست امروز، زندگی کشاورز، روی هواست امروز»

در یکی از ویدئوهای منتشرشده از این اعتراضات، کشاورزی می‌گوید: «در دوره رئیسی قرار شد واگذاری نباشد، حرف این آقا هیچ اثری نداشت، واگذار کرد به آقای اژه‌ای، آیا آقای اژه‌ای کاری کرد؟ نه!»

مردم اصفهان روز  جمعه با حضور بر بستر خشکیده زاینده‌رود و سردادن شعار، از کشاورزان حمایت کردند.