به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، آبان ۱۵، ۱۴۰۰

قتل ۶ زن فعال مدنی و نظامی پیشین در مرکز بلخ

 

فروزان صافی، استاد دانشگاه در مزارشریف بود
گزارش‌ها از مزار شریف مرکز ولایت بلخ حاکیست که جسد چهار زن فعال مدنی که با شلیک گلوله به قتل رسیده‌اند، در حومه این شهر پیدا شده است. منابع فعالان مدنی افغانستان به بی‌بی‌سی گفتند که این چهار زن همکار و دوست یکدیگر بودند و یک هفته پیش از نزدیک فرودگاه مزار شریف ربوده شده و چهار روز بعد اجسادشان در یک گودال پیدا شده است.
گفته می‌شود که آنها در راه رفتن به فرودگاه و سفر به خارج افغانستان بودند و خانواده‌هایشان تا نزدیک فرودگاه با آنها در تماس بوده‌اند.

در همین حال منابع محلی ادعا کرده‌اند که "افراد گروه طالبان دو شب پیش به منزل یک نظامی پیشین زن داخل شده، او را با یک زن دیگر و دو مرد از بستگان این خانواده کشته‌اند."

بلال کریمی، معاون سخنگوی طالبان به بی‌بی‌سی گفت "تحقیقات طالبان نشان می‌دهد که این حادثه در پی یک خصومت شخصی و دشمنی خانوادگی اتفاق افتاده و طالبان دو فرد مظنون را در این ارتباط بازداشت کرده‌اند."

آمنه حق پرست، فعال مدنی مزار شریف که حالا مقیم آلمان است در گفتگو با بی‌بی‌سی گفت که چهار زن فعال مدنی در مزارشریف کشته شده اند، از جمله فروزان صافی، استاد دانشگاه بلخ نیز از جمله آنهاست. او گفت که روز چهار شنبه، ۲۷ اکتبر خبر را شنیده است.

او می‌گوید این گونه حوادث "وحشت و نگرانی عمیقی را برای زنان و مردانی که در کار رسانه‌ها هستند دامن زده است."

او تاکید می‌کند که طالبان زنان را در دولت و رسانه‌ها تحمل نمی‌کنند و رفتار خشن در برابر زنانی که صدایشان را بلند می‌کنند، دارند.

بستگان یکی از این دختران به منابع محلی افغانستان گفته‌اند که دخترشان پنج‌شنبه ۱۳ عقرب/آبان پس از "تماس افرادی که خود را نمایندگان نهادهای حقوق بشر معرفی کردند، با مدارک تحصیلی و سفر از خانه خارج شد و گفته بود که به خارج از افغانستان می‌رود."

پس از آن از او خبری نشنیدند و چهار روز بعد جسدش را در شفاخانه مزار شریف پیدا کردند. ظاهرا جسد او با جسد سه زن دیگر پیدا شده است.

در مورد هویت این سه زن فعال دیگر جزئیات بیشتری در دست نیست.

حمله به منزل یک نظامی پیشین زن
در همین حال، ویدیوی دیگری از شهر مزار شریف در شبکه‌های اجتماعی افغانستان منتشر شده که در آن ادعا شده که "افراد گروه طالبان دو شب به پیش به منزل یک نظامی پیشین زن داخل شده، او را با یک زن دیگر و دو مرد از بستگان این خانواده کشته‌اند."

در این ویدیو که پله‌های خون‌آلود داخل خانه را نشان می‌دهد، گزارش‌دهنده می‌گوید: دیشب طالبان ناوقت شب به این خانه حمله می‌کنند، و این خانم را با خانم دیگر و دو مرد که از اقاربشان بوده، از بین می‌برند.

این حادثه شب گذشته در مزار شریف در منطقه بالا شهر یا منطقه فقیرآباد اتفاق افتاده است.

بلال کریمی، معاون سخنگوی طالبان به بی‌بی‌سی گفت: "این حادثه در حوزه پنجم شهر مزار شریف رخ داده و در یک جسد چهار غیرنظامی از جمله دو زن و دو مرد پیدا شده است."

او در مورد حادثه پیدا شدن اجساد ۴ زن فعال مدنی در این شهر ابراز نظری نکرده است.

یک فعال مدنی زن این دو حادثه را "شبیه قتل زنجیره‌ای فعالان مدنی زن" در این شهر خوانده است.

در جریان عملیات خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان پس از سقوط کابل بدست طالبان، ده‌ها هزار نفر از صدها فعال مدنی و روزنامه‌نگار به بیرون از افغانستان منتقل شدند اما هنوز تعداد زیادی از آنها در افغانستان هستند و نگرانی شدید در مورد امنیت شان وجود دارد.

بی بی سی  فارسی