به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، آذر ۲۶، ۱۴۰۰

تصویب قطعنامه محکومیت نقض حقوق بشر در ایران در سازمان ملل

مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه محکومیت نقض حقوق بشر در ایران را تصویب کرد. این قطعنامه توسط کانادا ارائه شد و به بازداشت‌های خودسرانه، اعدام، شکنجه و بسیاری موارد نقض حقوق بشر در ایران پرداخته است.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با ۷۸ رای موافق، ۳۱ رای مخالف و ۶۹ رای ممتنع، قطعنامه‌ای علیه موارد سیستماتیک و گسترده حقوق بشر در ایران را تصویب کرد. کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل پیش‌نویس قطعنامه علیه ایران را در ۲۶ نوامبر سال جاری تصویب کرده بود.


قطعنامه با اشاره به موارد متعدد نقض حقوق اولیه مردم ایران توسط جمهوری اسلامی، از این حکومت خواسته است، وضع حقوق بشر در ایران را بهبود بخشد. از جمله مواردی که قطعنامه به آنها اشاره کرده، صدور بالای حکم مجازات اعدام است که حتی برای افرادی که هنگام ارتکاب جرم کودک به شمار می‌روند، صادر می شود. .


سازمان ملل متحد از ایران خواسته است، به  فشار و اعمال محدودیت علیه زنان، اقلیت‌‌های مذهبی و قومی، از جمله بهائیان و ایجاد محدودیت آزادی بیان چه در فضای مجازی و چه واقعی پایان دهد و بازداشت شدگان در اعتراضات عمومی را آزاد کند. این قعطعنامه همچنین به بازداشت‌های خودسرانه، شکنجه و مجازات‌های بی‌رحمانه پرداخته است.


قطعنامه  نقض حقوق بشر از سوی کانادا پیشنهاد شد. سازمان ملل در این قطعنامه علاوه بر موارد نامبرده، از جمهوری اسلامی خواسته است، با تحقیق و تفحص درباره موارد نقض حقوق بشر، متخلفان را پاسخگو کند.


این مجمع سال گذشته نیز قطعنامه محکومیت وضعیت حقوق بشر در ایران را به تصویب رسانده و از جمهوری اسلامی خواسته بود، به موارد آشکار نقض حقوق اولیه مردم ایران پایان دهد. با قطعنامه جدید پرونده حقوق بشر در ایران برای یک سال دیگر باز می‌ماند.

دویچه وله فارسی