به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، آذر ۱۷، ۱۴۰۰

دختران شین‌آبادی به ایران اینترنشنال: خواستار ملاقات با وزرای بهداشت و آموزش و پرورش هستیم

 دختران «شین‌آبادی» در نهمین سالگرد حادثه آتش‌سوزی و سوختگی خود، در برنامه «چشم‌انداز» ایران اینترنشنال برای پیگیری مشکلاتشان خواستار ملاقات با وزرای بهداشت و آموزش و پرورش شدند.

این دختران در پی بی‌توجهی به خواسته‌ها و برطرف نشدن مشکلاتشان روز سه‌شنبه ۱۶ آذرماه خواهان آن شدند که یوسف نوری،‌ وزیر آموزش و پرورش و همچنین بهرام عین‌اللهی،‌ وزیر بهداشت را ملاقات کنند.


تاکنون مقام‌های ارشد و محلی دولت‌ بارها وعده‌های متفاوتی را برای رسیدگی به وضعیت، درمان و رفاه این دختران مطرح کرده‌اند.


با وجود وعده‌های مکرر مسئولان، این دختران همچنان با عوارض و مشکلات این سوختگی مواجه هستند.


آسرین معروفی، یکی از این دختران که کتابی با عنوان «از خاکستر خود برمی‌خیزم» را درمورد دختران شین‌آباد منتشر کرده، در نهمین سال این آتش‌سوزی یک ویدیو منتشر کرد و نوشت: «انگار همین دیروز بود که ناله‌های دردناک کودکان تا عرش آسمان می‌رفت، صدای جیغ و فریاد بچه‌ها هنوز در گوش‌های چروکیده‌یمان طنین‌انداز است.»


او در سال ۹۷ هم درباره بی‌توجهی به شرایط خود و هم‌کلاسی‌هایش به روزنامه اعتماد گفته بود: «روزی که جلسه کارگروه پزشکی‌مان برگزار شد، به ما گفتند هیچ‌وقت به حالت نرمال خودتان برنمی‌گردید و به طور کامل خوب نمی‌شوید. این جواب است که بعد از شش سال به ما می‌دهند؟»


این دختران همچنین در نهمین سال این حادثه با حضور بر سر مزار دو هم‌کلاسی جان‌باخته خود، یاد آن‌ها را گرامی داشتند.


سوختگی و آسیب‌ جدی به صورت و بدن این دختران در آذرماه سال ۱۳۹۱ و در مدرسه دخترانه روستای شین‌آباد، از توابع پیرانشهر،‌ اتفاق افتاد. در این حادثه ۲۹ دختر دچار سوختگی شده و دو نفر نیز بر اثر جراحات وارده جانشان را از دست دادند.


این آتش‌سوزی به دلیل شرایط غیراستاندارد گرمایشی و مشکل بخاری کلاس درس رخ داد.


معاون وزارت آموزش و پرورش در سال ۹۸ اشاره کرده بود که ۱۳۶ هزار کلاس درس در کشور سیستم گرمایشی مناسبی ندارند.

ایران اینترنشنال