به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، آذر ۱۸، ۱۴۰۰

پارلمان آلمان اولاف شولتس را به عنوان صدراعظم این کشور انتخاب کرد

 

پارلمان آلمان اولاف شولتس را به عنوان نهمین صدراعظم این کشور پس از جنگ جهانی دوم انتخاب کرد و به دوران ۱۶ ساله صدراعظمی آنگلا مرکل پایان داد.

دو ماه و نیم پس از انتخابات پارلمانی آلمان، ۳۹۵ نماینده از ۷۳۶ پارلمان این کشور روز چهارشنبه ۱۷ آذر اولاف شولتس رهبر حزب سوسیال دموکرات را به عنوان صدراعظم آلمان انتخاب کردند و بار دیگر جناح چپ میانه را در این کشور به قدرت بازگرداندند.


در رای‌گیری برای انتخاب شولتس به صدراعظمی، ۳۰۳ نفر رای مخالف و ۶ نفر رای ممتنع دادند.


پس از این رای‌گیری پارلمان، فرانک والتر اشتاین مایر رییس جمهوری فدرال آلمان باید در سندی شولتس را به عنوان صدراعظم آلمان منصوب کند.


همچنین قرار است شولتس همراه با اعضای دولتش مقابل نمایندگان پارلمان سوگند یاد کند.


انتخاب اولاف شولتس به عنوان صدراعظم آلمان قابل پیش‌بینی بود زیرا حزب او در انتخابات اخیر پارلمانی این کشور با به دست آوردن ۲۰۶ کرسی پارلمان به پیروزی رسید.


حزب سوسیال دموکرات همچنین با دو حزب سبزها با ۱۱۸ کرسی و همچنین حزب لیبرال‌ها با ۹۲ کرسی ائتلاف کرد.


آنگلا مرکل که چهار دوره صدراعظمی آلمان را در اختیار داشت با این حال نتوانست رکورد طولانی بودن صدراعظمی هلموت کوهل صدراعظم پیشین آلمان را بشکند.


کوهل که در فاصله سال‌های ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۸ صدراعظم آلمان بود ۹ روز بیشتر از مرکل این مقام را در اختیار داشت.


امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در توئیتی از تلاش‌های مرکل برای پیشبرد اهداف اتحادیه اروپا قدردانی کرد.


شولتس که رقیب سیاسی مرکل به شمار می‌رفت، در چهار سال گذشته به دلیل شکل‌گیری دولت ائتلافی در آلمان، وزیر اقتصاد و معاون صدراعظم بود.


در دولت شولتس برای اولین بار تعداد وزرای زن با تعداد وزرای مرد برابر است و سه وزارت کلیدی خارجه، دفاع و کشور به زنان داده شده است.


همچنین ترکیب دولت جدید آلمان بی‌سابقه است و برای اولین بار از دهه ۱۹۵۰، سه حزب سوسیال دموکرات، لیبرال‌ها و سبزها با یکدیگر ائتلاف کرده‌اند.


کریستیان لیندنر، رهبر لیبرال‌ها نیز که به نماد اقتصاد ریاضتی در آلمان شناخته می‌شود، به وزارت دارایی از وزارتخانه‌های مهم دولت آلمان انتخاب شده است.

ایران اینترنشنال