به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، آذر ۲۳، ۱۴۰۰

رافائل گروسی: ایران هیچ راهی برای دور زدن بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ندارد

 رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت اگر ایران می‌خواهد کشوری مورد احترام در جامعه جهانی باشد، هیچ راهی برای دور زدن بازرسان این نهاد ندارد. وی در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس هشدار داد که محدودیت‌هایی که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران با آن مواجه است باعث شده یک «تصویر بسیار مبهمی» از تهدید برنامه هسته‌ای تهران به جهان ارائه شود. وی تاکید کرد که ایران بیش از هر زمان دیگری اورانیوم را به سمت سطح تسلیحاتی غنی‌سازی می‌کند.

در حالی گروسی بر این موضوع تاکید کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید همچنان در نقش «ارزیاب» برای جهان باقی بماند که مذاکرات وین برای احیای برجام با مشکلات و اختلاف‌هایی همراه شده است.

گروسی تاکید کرد که اگر جامعه جهانی از طریق ما، از طریق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌طور شفاف متوجه نمی‌شود ایران چه تعداد سانتریفیوژ یا چه ظرفیتی ممکن است داشته باشد، این موضوع یک تصویر بسیار مبهم ارائه می‌دهد.

وی این موضوع را بسیار مهم توصیف کرد و گفت که آنچه ما داریم تصویری بسیار مبهم است. وی آن را «توهم تصویر واقعی» عنوان کرد، «نه تصویر واقعی» و گفت به همین دلیل است که این موضوع بسیار مهم است.

این سخنان در حالی بیان می‌شود که محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران صبح امروز در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا توافقی بین ایران و آژانس برای نصب دوربین در سایت تسای کرج صورت گرفته است، گفت: «کرج و سایر مواردی که در برجام بوده خارج از پادمان است، اگر که برجام یک معاهده بوده، طرفین تعهداتی داشتند وقتی آنها به تعهداتشان عمل نکرده و تحریم‌های ظالمانه غیرقانونی شدید را علیه ایران اعمال کردند، دلیلی ندارد که برای اجزای تعهدات برجامی بر ما فشار بیاورند، ما در چارچوب پادمان و ان پی تی اقدام می‌کنیم و هیچ چیزی غیر از آن را قبول نمی‌کنیم.»

نصب دوباره دوربین‌های نظارتی تاسیسات هسته‌ای کرج که بخشی از فعالیت‌های سانتریفیوژهای پیشرفته ایران و غنی‌سازی اورانیوم در آن انجام می‌شود، یکی از نقاط حساس روابط میان تهران و آژانس در ماه‌های گذشته بوده است.

ایران می‌گوید که آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای باید موضع خود را درباره حمله به مجتمع تسا کرج روشن کند. ایران مسئولیت این حادثه را که در تابستان گذشته رخ داد به اسرائیل نسبت می‌دهد.

گروسی ادعاهای ایران مبنی بر استفاده خرابکاران از دوربین‌های آژانس‌ بین‌المللی انرژی اتمی در حمله به سایت کرج را رد و آن را به «کاملا پوچ» عنوان کرد.

یورونیوز