به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، آذر ۲۱، ۱۴۰۰

انتقاد شدید وزیر خارجه آلمان از ایران

وزیران خارجه هفت کشور صنعتی در نشست خود در لیورپول در مورد خطوط اصلی سیاست خود در قبال سه کشور روسیه، چین و ایران به توافق رسیدند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان در رابطه با مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی، تعلل‌های ایران و پیشنهادهایی را که ارائه داده است مورد انتقاد قرار داد و گفت، این بدان معناست که مذاکرات شش ماه به عقب افتاده است.


بربوک افزود که این امر روند گفت‌وگوها را دشوار می‌سازد و اعتماد را از بین‌برده است، اما با این حال تلاش زیادی برای یافتن یک راه حل دیپلماتیک صورت می‌گیرد.


به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر خارجه جدید آلمان با انتقاد شدید از رویکرد ایران در مذاکرات هسته‌ای گفت: «متأسفانه در روزهای گذشته شاهد آن بودیم که پیشرفتی صورت نگرفته است.» او افزود که این موضع تمامی هفت کشور صنعتی در قبال ایران بوده است.


نشست وزیران خارجه هفت کشور صنعتی در لیورپول، بریتانیا

نشست وزیران خارجه هفت کشور صنعتی در لیورپول، بریتانیا


بربوک گفت، با توجه به رفتار حکومت تهران به مرحله شش ماه پیش پرتاب شده‌ایم و این امر وضعیت را "بسیار بسیار دشوار" می‌سازد.


وزیر خارجه آلمان گفت، این‌که ایران به موازات روند مذاکرات مفاد برجام را به شدت نقض کرده، "فرصت اعتمادسازی را از دست داده است".


بربوک خطاب به ایران تأکید کرد که فرصت‌ها دارند از دست می‌روند.


به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا پیش از این اظهارات وزیر خارجه آلمان گفته بود که گفت‌وگوهای او با همپیمانان بریتانیایی، آلمانی و فرانسوی در زمینه مذاکرات هسته‌ای ایران بسیار "سازنده" بوده است.

مقامات ایرانی و اروپایی اطلاعات متفاوتی در ارتباط با متون پیشنهادی تهران در مذاکرات احیای برجام داده‌اند. ایران می‌گوید در مذاکرات وین متن جدیدی بررسی می‌شود. طرف اروپایی اعلام می‌کند متن سند مربوط به پنج ماه پیش است.  


آمریکا برای شکست احتمالی مذاکرات هسته‌ای با ایران آماده می‌شود

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید و لوید آوستین وزیر دفاع آمریکا از "گزینه‌های احتمالی" آمریکا در صورت شکست مذاکرات کنونی احیای برجام در وین سخن گفتند. وزیر دفاع اسرائیل نیز هم‌زمان با ادامه مذاکرات وین به آمریکا سفر کرده است.  


ایران "با پنج شرط" به مذاکرات احیای برجام در وین برگشت

مذاکرات برجام در وین ادامه پیدا می‌کند. گفته می شود که ایران با پنج شرط به مذاکرات برگشته است. لغو تحریم‌ها و پرداخت غرامت از جمله این شروط هستند. ایران قبلا نیز دو پیش نویس "غیرقابل قبول" ارائه کرده بود.  


احیای برجام؛ پایان دور هشتم مذاکره و آغاز رایزنی بر سر متون

هشتمین نشست کمیسیون مشترک برجام با تاکید علی باقری بر جدیت مواضع ایران و سخنان انریکه مورا مبنی بر متعهد بودن طرفین به کسب توافق پایان گرفت. قرار شده مذاکرات در خصوص متون ادامه یابد. نماینده روسیه جلسه را "سازنده" خواند.  


آمریکا: بانک‌های اماراتی کە به تحریم‌ها پایبند نباشند جریمه خواهند شد

یک هئیت بلندپایه آمریکا هفته آینده به امارات سفر خواهد کرد تا به شرکت‌ها و بانک‌های خصوصی این کشور در مورد نقض تحریم‌های تجاری علیه ایران هشدار دهد.  

 دویچه وله فارسی