به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، دی ۰۳، ۱۴۰۰

تجمع اعتراضی معلمان در ده‌ها شهر ایران؛ «برخورد خشونت‌آمیز» با تجمع در شیراز

 
معلمان در ده‌ها شهر ایران روز پنج‌شنبه، دوم دی‌ماه، در اعتراض به تصویب «ناقص» طرح رتبه‌بندی این صنف بار دیگر تجمع کردند.

معلمان در قطعنامه پایانی این تجمع سراسری بر ادامه مطالبه‌گری خود تاکید کرده و خواستار آزادی معلمان زندانی شدند.

بنا بر گزارش‌های منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، تجمع‌ اعتراضی معلمان در برخی شهرها از جمله تهران با «جو امنیتی» همراه بوده و تجمع آن‌ها در شیراز «با یورش نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شده» است.

دادستانی شیراز پیشتر با ارسال پیامکی برگزاری هرگونه تجمع اعتراضی معلمان را ممنوع و آن را موجب «سوءاستفاده عناصر معاند» اعلام کرده بود.

بارها اتفاق افتاده است که تجمع‌های اعتراضی در ایران به خارج از کشور که در ادبیات حکومت جمهوری اسلامی با عناوینی چون «دشمن»، «معاند»، «منافق» و مانند آن همراه می‌شود نسبت داده شده و نیروهای امنیتی با همین مجوز دست به سرکوب اعتراض‌ها می‌زنند.

روز پنج‌شنبه در بسیاری از شهرها معلمان معترض پلاکاردهایی درباره وضعیت نابسامان حقوق و معیشت خود و اعتراض به نحوه تصویب طرح رتبه‌بندی که از آن با عنوان «سرهم‌بندی» نام می‌برند در دست داشتند.

همچنین در برخی شهرها معلمان معترض با سر دادن شعارهایی خواستار آزادی معلمان زندانی شدند.

لایحه رتبه‌بندی معلمان پس از حدود ده سال بلاتکلیفی و افزایش تجمعات اعتراضی معلمان در ماه‌های اخیر سرانجام روز ۲۴ آذر امسال به تصویب مجلس ایران رسید.

در واکنش به نحوه تصویب این لایحه، سخنگوی کانون صنفی معلمان با اعلام این که طرح تصویب‌شده مورد تأیید معلمان و تشکل‌های صنفی فرهنگیان نیست گفته بود که «تجمعات سراسری معلمان تا رسیدن به مطالبه مطلوب ادامه خواهد داشت».

بالا گرفتن اعتراضات سراسری فرهنگیان در حالی صورت می‌گیرد که جمهوری اسلامی ایران با مشکلات اقتصادی بسیاری از جمله به‌دلیل تحریم‌های اقتصادی ناشی از فعالیت‌های هسته‌ای دست‌به‌گریبان است.

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه در آبان ۴۴.۴ درصد بوده و بر پایه آمارهای رسمی وزارت کار، متوسط قیمت بیش از ۸۳ درصد اقلام خوراکی در ایران از حد بحران هم فراتر رفته است.

در قطعنامه پایانی تجمع سراسری معلمان ایران در روز پنج‌شنبه، دوم دی، بار دیگر بر اجرای درست و کامل قانون همسان‌سازی از ابتدای مهر ۱۴۰۰ تاکید شده و آمده است که مطالبه‌گری فرهنگیان تا زمان تحقق خواسته‌های آن با شدت هر چه بیشتر ادامه خواهد داشت.

در این قطعنامه همچنین با انتقاد از «سناریوسازی به شیوه کیهان برای مقهور و امنیتی کردن مطالبات صنفی» بر خواسته معلمان مبنی بر آزادی معلمان زندانی و توقف احضار همکاران‌شان تاکید شده است.