به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، آذر ۲۷، ۱۴۰۰

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید تصاویر یکی از دوربین‌های تاسیسات کرج مفقود شده

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال نشان دادن یکی از دوربین‌های این نهاد به خبرنگاران در کنفرانس خبری امروز

 رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز در یک کنفرانس خبری گفت: پس از خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای کرج، تصاویر یکی از دوربین‌های مداربسته نصب شده مفقود شده است.

او این اتفاق را "بسیار عجیب" خواند.


به گفته آقای گروسی یکی از ۴ دوربین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حمله به تاسیسات کرج به طور کامل تخریب شده است.


او گفت که ایران هر چهار دوربین را از محل‌های نصب شده برداشته و آنها را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان داده، اما دوربینی که از بین رفته بخش ذخیره و حافظه‌ای که تصاویر را در آن نگهداری می‌کند، نداشت.


آقای گروسی گفته است آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کشورهای غربی از ایران خواسته‌اند تا در این خصوص توضیح دهد اما تا این لحظه دولت ایران در این مورد توضیحی نداده است.


او همچنین گفت که توافق با ایران برای نظارت بر تاسیسات اتمی "برای مدت زمانی" استفاده خواهد داشت.


توافق ایران و آژانس برای تعویض دوربین‌های نظارتی در مجتمع هسته‌ای کرج

ابزارهای آژانس در کرج در جریان 'حمله موساد' نابود شده‌اند

دو روز پیش اعلام شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران بر سر تعویض دوربین‌های نظارتی در مرکز هسته‌ای تسا در کرج به توافق رسیدند.


بر سر تعویض این چهار دوربین‌ مدت‌ها اختلاف وجود داشت و یکی از آنها در یک "حمله خرابکارانه" در تیرماه امسال از کار افتاده بود.


ایران تا پیش از این توافق با درخواست آژانس برای نصب دوربین‌های جدید موافقت نکرده بود.


خبرگزاری نورنیوز که گفته می‌شود نظر شورای عالی امنیت ملی ایران را منعکس می‌کند، نوشت چون آژانس بین‌المللی انرژی اتمی "خرابکاری در مجتمع تسا" را "محکوم" و قبول کرده کارشناسان ایران دوربین‌ها را "قبل از نصب"، بررسی "فنی" کنند، بنابراین ایران "داوطلبانه" اجازه "جایگزینی دوربین‌های جدید به جای دوربین‌های آسیب دیده" را داده است.


این خبرگزاری اضافه کرد این مجوز ناقض قانون مجلس نیست چون "تصاویر ضبط‌ شده توسط این دوربین‌های جدید مانند تصاویر دوربین‌های قبلی در اختیار آژانس قرار نخواهند گرفت و همچنان نزد سازمان انرژی اتمی ایران محفوظ خواهند ماند."

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران پیشتر از توافق با آژانس بر سر نصب دوربین‌های تازه در کرج خبر داده و گفته بود این توافق "خوب" برخی نگرانی‌ها در باره برنامه هسته‌ای ایران را برطرف می‌کند.


در صورت حل مشکل دوربین‌های نظارتی، یکی از اختلافات تهران و آژانس که در دو سفر شهریور و آذر رافائل گروسی مطرح بود، برطرف می‌شود.


ایران قبلا گفته بود تا نهادهای مسئول "بررسی‌های فنی و امنیتی" خود را انجام ندهند اجازه نصب دوربین جدید نخواهد داد و اکنون می‌گوید "بررسی‌های قضایی-امنیتی" تکمیل شده‌اند.

بی بی سی  فارسی