به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، دی ۱۰، ۱۴۰۰

یک نهاد حقوق بشری:

۵۲ کولبر در ایران در یک سال گذشته کشته شدند

 یک سازمان حقوق بشری در گزارش سالانه از نقض حقوق بشر در مناطق کردنشین ایران اعلام کرد طی سال ۲۰۲۱ در این مناطق دست‌کم ۱۶۳ کولبر و کاسبکار زخمی و ۵۲ تن کشته شده‌اند.


وب‌سایت «هه‌نگاو» روز جمعه ۱۰ دی گزارش داد که چهار تن از کولبرانی که کشته شدند و دو تن از مجروحان «زیر ۱۸ سال» بودند.

بنا بر این گزارش، طی دوازده ماه گذشته «۱۴۰ شلیک مستقیم» به این کولبران صورت گرفته که «۱۳۴ مورد توسط نیروهای مسلح ایران» و «۶ مورد نیز توسط نیروهای مسلح ترکیه و عراق» بوده است.

بر اساس گزارش‌های متعدد، نیروهای مرزبانی در ایران بارها کولبران را هدف تیراندازی‌های مرگبار قرار داده‌اند. شماری از ساکنان استان‌های مرزی ایران به خاطر شرایط بد اقتصادی به کولبری روی آورده‌اند.

ابراهیم رئیسی، رئیس‌ جمهوری ایران ۱۶ مهر گفته بود آوردن کالا در قالب شناور یا کولبر «مسئله» نیست و بخش‌های اطلاعاتی باید «جریان مافیایی»، «دست‌های پشت پرده» و «قاچاق سازمان‌یافته» را شناسایی کنند.

گزارش هه‌نگاو همچنین به اعدام ۳۸ شهروند کرد در ایران طی یک سال گذشته اشاره کرده است. علاوه بر اعدام حیدر قربانی، زندانی سیاسی، حکم اعدام یک زن و یک متهم که «در نوجوانی به اعدام محکوم شده بود» و همچنین حکم اعدام در «۳۱ مورد به اتهام قتل عمد و ۱۶ تن نیز به اتهام جرایم مرتبط با مواد مخدر» اجرا شده است.

صدای آمریکا