به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، آذر ۲۳، ۱۴۰۰

ایلان ماسک به عنوان «شخصیت سال» مجله تایم معرفی شد

 

ایلان ماسک، کارآفرین آمریکایی و مدیر اجرایی «تسلا»، به عنوان «شخصیت سال» مجله تایم در سال ۲۰۲۱ برگزیده شد؛ سالی که شرکت سازنده خودروهای برقی او به ارزشمندترین خودروساز جهان تبدیل شد، و شرکت فضایی او با استفاده از خدمه معمولی به مدار زمین پرواز کرد.

ایلان ماسک، بنیانگذار و مدیر عامل «اسپیس اکس» است، شرکت نوپای «نورالینک»، و شرکت زیرساختی «بورینگ کامپانی» را نیز در اختیار دارد.

امسال ارزش سهام تسلا در بازار بورس به بیش از یک تریلیون (هزار میلیارد) دلار افرایش یافت، و میزان سرمایه این شرکت از مجموع سرمایه‌‌های شرکت‌های «فورد موتور» و «جنرال موتورز» بیشتر شد.

تسلا، هر سال صدها هزار خودروی برقی تولید می‌کند، و موفق شده است تا نسبت به بسیاری از رقبای خود مانع بروز مشکلات مرتبط با زنجیره تأمین در خط تولید شود.

این شرکت، تبلیغات گسترده‌ای را برای تشویق مشتریان جوان به خرید خودروهای برقی آغاز کرده است، و در عین حال باعث شده است تا خودروسازان قدیمی نیز روی تولید خودروهای برقی تمرکز کنند.

ادوارد فلسنتال، سردبیر مجله تایم درباره گزینش این میلیاردر کارآفرین می‌گوید :«برای ایجاد راه‌کارهایی برای یک بحران وجودی، برای تجسم احتمالات و خطرات عصر غول‌های فناوری، و به برای هدایت جسورانه‌ترین و مخرب‌ترین دگرگونی‌های جامعه، ایلان ماسک شخصیت سال ۲۰۲۱ تایم است.»

به گفته سردبیر تایم، حتی ماجراجویی‌های فضایی ایلان ماسک، به نوعی او را به چارلز لیندبرگ، نخستین شخصیت سال مجله تایم در سال ۱۹۲۷ مرتبط می‌کند که در یک پرواز تاریخی از فراز اقیانوس اطلس گذشت.

ایلان ماسک که از سوی بیش از ۶۶ میلیون کاربر در شبکه اجتماعی توئیتر دنبال می‌شود، در زمینه‌های دیگری نیز خبرساز بود و سال پر فراز و نشیبی داشت. او برنامه طنز تلویزیونی «شنبه شب زنده» را اجرا کرد، ‌و با انتشار توئیت‌های خود درمورد ارزهای دیجیتالی تحرکات عظیمی در بازار بورس ایجاد کرد.

به گفته مجله تایم، «شخصیت سال» به معنای شخصی است که «بیشترین تأثیر را، مثبت یا منفی، بر اخبار یا زندگی ما داشته است.»

این مجله، اولیویا رودریگو خواننده نوجوان موسیقی پاپ را به عنوان «سرگرم کننده سال»، سیمون بایلز ژیمناست آمریکایی را به عنوان «ورزشکار سال»، و دانشمندانی را که روی واکسن کرونا تحقیق کردند به عنوان «قهرمانان سال» معرفی کرد.

سال گذشته جو بایدن، رئیس جمهوری تازه‌منتخب آمریکا، و معاونش کامالا هریس به طور مشترک «شخصیت سال» مجله تایم شدند.

پس از مارک زاکربرگ، مدیر عامل فیسبوک، و جف بزوس بنیانگذار آمازون، ایلان ماسک یکی دیگر از چهره‌های تأثیرگذار فناوری جهان است که به عنوان شخصیت سال تایم برگزیده می‌شود.


بی بی سی