به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، مهر ۰۶، ۱۴۰۱

تظاهرات سراسری وارد روز دوازدهم شد؛ دانشجویان در شیراز: زن، زندگی، آزا دی

تظاهرات سراسری علیه حکومت جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه با تجمع دانشجویان دانشکده علوم پزشکی شیراز وارد دوازدهمین روز خود شد. این در حالی است که شب گذشته نیز، بعد از بهبود نسبی وضعیت اینترنت گزارش‌های بسیاری درباره ادامه اعتراض‌های شبانه در شهرهای مختلف از جمله تهران، سنندج، بوشهر، چابهار، کرمانشاه، پرند، گوهردشت و شیراز منتشر شد. همزمان سرکوب معترضان و دستگیری‌های گسترده نیز ادامه دارد.
 1. همزمان با دور تازه اعتراض‌ها و سرکوب معترضان، «دادگاه بین‌المللی مردمی آبان» اعلام کرد که رای نهایی این دادگاه، دو روز دیگر (در روز جمعه، هشتم شهریور) اعلام می‌شود.

  این دادگاه، با هزینه سه سازمان مدافع حقوق بشر برگزار شد و در آن، شش تن از حقوقدانان بین‌المللی به عنوان هیات قضات انتخاب شدند تا شکایت‌های تعدادی از آسیب‌دیدگان وقایع آبان ۹۸ را بررسی کنند.

  این دادگاه در آبان ماه سال ۱۴۰۰ تشکیل شد.

  بیشتر بخوانید: «دادگاه بین‌المللی مردمی» آبان چیست و چرا برگزار می‌شود؟

 2. خبر فوریمقام‌های محلی اقلیم کردستان: تعداد کشته‌های حملات سپاه به هفت تن رسید

  به گفته مقام‌های محلی اقلیم کردستان عراق، تعداد کشته‌شدگان حملات موشکی و پهپادی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به این منطقه به هفت رسید.

  وزارت بهداشت اقلیم اعلام کرد که ۲۸ نفر نیز در این حملات مجروح شدند.

  در این حملات از جمله دفاتر احزاب کومله و دموکرات کردستان هدف قرار گرفته‌ است.

  سپاه پاسداران که از پنج روز پیش حملات خود علیه مناطقی در اقلیم کردستان عراق را آغاز کرده امروز در بیانیه‌ای گفته است که مقام‌های اقلیم هشدارها درباره «فعالیت‌های گروه‌های تروریستی ضد ایرانی» و «پشتیبانی از آشوب‌های اخیر» را نادیده گرفته‌اند.

 3. واکنش وزیر ارتباطات به اینترنت استارلینک: هر شرکتی قواعد جمهوری اسلامی را رعایت کند، ما دستش را می‌فشاریم

  .

  عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات صبح چهارشنبه گفت که اگر شرکت‌ «اسپیس ایکس» که ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی استارلینک است، «قواعد جمهوری اسلامی ایران را به رسمیت بشناسد، ما دستش را به گرمی می‌فشاریم».

  شرکت «اسپیس ایکس» یک شرکت آمریکایی است که بر اساس دستورالعمل تازه دولت این کشور، می‌تواند به ایرانی‌ها خدمات ارائه کند.

  ایلان ماسک، مالک این شرکت نیز گفته است که اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران فعال می‌شود.

  با این حال آنچه آقای زارع‌پور، «قواعد جمهوری اسلامی» خوانده، در واقع تن‌ دادن به سانسور اینترنت، مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی، کنترل سرعت اینترنت و فیلتر کردن وب‌سایت‌های خبری است. این در حالی است که دستورالعمل جدید دولت آمریکا، برای شرکت‌هایی است که به ایرانیان کمک کنند به اینترنت آزاد دسترسی داشته باشند.

  دولت آمریکا می‌گوید هدف از این دستورالعمل کمک به جریان اطلاع‌رسانی و دسترسی معترضان به اینترنت آزاد است.

  اما وزیر ارتباطات به مساله عدم دسترسی «۱۰ درصد روستاهای کشور به اینترنت» سخن گفت؛ موضوعی که اینترنت استارلینک می‌تواند آن را حل کند.

 4. حملات سپاه پاسداران به اقلیم کردستان «دست‌کم هفت کشته به جا گذاشت»

  خبرگزاری دولتی عراق از کشته شدن دست‌کم هفت نفر در حملات امروز سپاه پاسداران به اقلیم کردستان عراق خبر داد.

  بنا بر این گزارش دست‌کم ۲۴ نفر نیز در جریان این حملات موشکی و پهپادی زخمی شده‌اند.

  بنا بر گزارش‌ها در این حملات از جمله دفاتر احزاب کومله و دموکرات کردستان هدف قرار گرفته‌ است.

  سپاه پاسداران که از پنج روز پیش حملات خود علیه مناطقی در اقلیم کردستان عراق را آغاز کرده امروز در بیانیه‌ای گفته است که مقام‌های اقلیم هشدارها درباره «فعالیت‌های گروه‌های تروریستی ضد ایرانی» و «پشتیبانی از آشوب‌های اخیر» را نادیده گرفته‌اند.

  سپاه هشدار داده است که حملات به اقلیم کردستان عراق «تا دفع موثر تهدید و برچیده شدن مقر‌های گروهک‌های تروریستی و اقدام مقامات اقلیم به تعهدات و مسئولیت‌های خود» ادامه خواهد داشت.

  Social embed from instagram

  Report this social embed, make a complaint
 5. اعتراضات شش مهر؛ دانشجویان دانشکده علوم پزشکی شیراز تجمع کردند

  دانشجویان دانشکده علوم پزشکی شیراز امروز چهارشنبه ششم مهرماه تجمع اعتراضی برپا کردند. در روزهای اخیر و هم‌زمان با اعتراضات خیابانی در بسیاری از دانشگاه‌های ایران هم تجمع و راهپیمایی برگزار شده است.

  تعدادی از استادان اعلام کرده‌اند که در کلاس‌های درس حاضر نخواهند شد و خواهان آزادی دانشجویان بازداشتی شده‌اند.

  Social embed from instagram

  Report this social embed, make a complaint
 6. خبر فوریمادر حدیث نجفی: اینقدر به ما توهین نکنید، بچه من به خاطر مهسا و حجاب کشته شد

  .
  مادر حدیث نجفی
  Image caption: مادر حدیث نجفی

  مادر حدیث نجفی، از کشته‌شدگان اعتراض‌های اخیر تاکید کرد که دخترش در اعتراض به آنچه بر مهسا امینی گذشت و در مخالفت با حجاب اجباری به خیابان رفته بود و خانواده او در این مدت از سوی نیروهای امنیتی تحت فشار بوده‌اند.

  او در ویدئویی که توسط شیرین نجفی، خواهر حدیث در اینستاگرام منتشر شده، می‌گوید که پدر حدیث نجفی را «هر روز می‌برند دادگاه. او را در روزی که جنازه دخترمان را دادند کتک زدند.»

  مادر این معترض کشته شده در طول این ویدئوی کوتاه بارها به آزارهای آنلاین اشاره می‌کند و از این موضوع گلایه‌مند است.

  مادر حدیث نجفی می‌گوید که دخترش در ۳۰ شهریور، «از سر کار به خانه برگشت و گفت من گرسنه‌ام. اما قبل از اینکه غذا بخورد، به خاطر مهسا امینی و حجاب رفت به تظاهرات. او گشنه رفت».

  بیشتر بخوانید: گزارشی از گفته‌های مادر حدیث نجفی در وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

  Social embed from instagram

  Report this social embed, make a complaint
 7. اسپانیا سفیر ایران را در اعتراض به سرکوب معترضان احضار کرد

  وزارت خارجه اسپانیا، سفیر ایران در مادرید را برای اعتراض به سرکوب خشن معترضان در ایران احضار کرد.

  به گزارش رسانه‌های اسپانیایی مقام‌های وزارت خارجه این کشور با احضار حسن قشقاوی به نقض حقوق زنان در ایران هم اعتراض کرده‌اند.

  دولت اسپانیا همچنین با انتشار بیانیه‌ای «خشونت علیه تظاهرات مسالمت‌آمیز» در ایران را به شدت محکوم کرد و از مقام‌های ایران خواست به حق شهروندان برای ابراز عقیده و تظاهرات آزاد و مسالمت‌آمیز احترام کامل بگذارند و به «بازداشت‌های خودسرانه و هرگونه اقدام یا محدودیت دیگر» علیه معترضان پایان دهند.

  دولت اسپانیا همچنین خواهان تحقیقات مستقل، شفاف و بی‌طرف درباره جان باختن مهسا امینی شد که در بازداشت پلیس امنیت اخلاقی ایران جان داد.

  Social embed from twitter

  Report this social embed, make a complaint
 8. عکسی از تهران، صبح چهارشنبه

  Social embed from twitter

  Report this social embed, make a complaint
 9. حمایت شهرداری آمستردام از زنان معترض ایرانی

  به ابتکار شهرداری آمستردام، تصویر مهسا امینی به نشانه حمایت از زنان ایرانی بر روی ساختمان مجموعه سینمایی «آی فیلم» پخش شد.

  فمکه هالسما، شهردار آمستردام با انتشار عکسی از این کار، نوشت: «شهر ما در کنار زنان ایرانی و همه زنانی که برای آزادی‌ و حق برابری‌شان می‌جنگند، می‌ایستد.»

  در تصاویری که از مجموعه سینمایی «آی فیلم» در آمستردام منتشر شده، علاوه بر عکس مهسا امینی، پیام‌هایی نیز بر روی دیوار دیده می‌شود که به زبان‌های فارسی و هلندی نوشته است: «آمستردام از زنان حمایت می‌کند».

  Social embed from instagram

  Report this social embed, make a complaint
 10. بخشنامه دادستان کل کشور: کسانی را که سابقه کیفری ندارند و مدرکی علیه‌شان نیست، آزاد کنید


 1. دادستان کل کشور در نامه‌ای به دادگاه‌های انقلاب و عمومی سراسر کشور از همه قضات خواسته که در میان دستگیرشدگان، کسانی که سابقه کیفری ندارند و مدرکی علیه‌شان وجود ندارد، آزاد شوند.

  از زمان آغاز تظاهرات سراسری اخیر، گزارش‌های بسیاری درباره دستگیری دهها نفر در اقصی نقاط ایران منتشر شده است.

  اما هنوز روشن نیست که چند نفر در این مدت دستگیر شده‌اند.

  روز سه‌شنبه سازمان ملل متحد از جمهوری اسلامی ایران خواست که به تعهداتش مبنی بر احترام به حق برگزاری تجمعات عمل کند و دستگیرشدگان را آزاد کند.

  در نامه محمد جعفر منتظری، «گزارش شاهد صحنه و گزارش ماموران انتظامی، اطلاعاتی و امنیتی» از جمله مدارکی خوانده شده که باید بررسی شوند.

  در بخش دیگری از این نامه، دادستان کل کشور معترضان را به «اشد مجازات» تهدید کرده و نوشته که احکام آنها باید «بدون تخفیف» صادر شود.

 2. «حمله موشکی سپاه به مقر حزب دموکرات کردستان ایران»

  بعضی از وبسایت‌های خبری که اخبار کردستان را پوشش می‌دهند، از جمله هه‌نگاو از حمله سپاه پاسداران به مقر اصلی حزب دموکرات کردستان ایران در شهر کویه خبر داده‌اند. هه‌نگاو همچنین نوشته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علاوه بر پهپاد از موشک برای بمباران مقر حزب دموکرات کردستان ایران استفاده کرده است.

  ژیار گل، خبرنگار بی‌بی‌سی به نقل از رهبران کرد نوشته که آنها می‌گویند «حملات موشکی و پهپادی سپاه به دفاتر احزاب کرد ایرانی در کردستان عراق، تلاشی است برای تغییر توجهات از اعتراضات و سرکوب‌های خیابانی به خارج از مرزهای ایران.»

  Social embed from twitter

  Report this social embed, make a complaint
 3. «زن، زندگی، آزادی»، اثری که توسط ۲۰ هنرمند ایرانی ساخته شده

  آرش سبحانی، خواننده و سرپرست گروه کیوسک، اثری جدید را در توییترش منتشر کرده و نوشته است که نام این اثر «زن، زندگی، آزادی» است و با مشارکت ۲۰ هنرمند ایرانی ساخته شده است.

  Social embed from twitter

  Report this social embed, make a complaint
 4. فعالان کارگری هفت‌تپه به دیدار خانواده مهسا امینی رفتند

  اسماعیل بخشی، فعال کارگری نوشته شماری از کارگران هفت‌تپه به خانه مهسا امینی رفته و با خانواده او ابراز همدردی کرده‌اند. او از هشتگ «اعتصابات سراسری» استفاده کرده و گفته این فعالان کارگری با «مردم معترض و جان به لب رسیده» اعلام همبستگی و اتحاد می‌کنند.

  Social embed from twitter

  Report this social embed, make a complaint
 5. خبر فوریفرماندهی نیروی انتظامی بیانیه داد: تا آخرین لحظه ایستادگی می‌کنیم

  فرماندهی نیروی انتظامی ایران در بیانیه‌ای با آشوبگر خواندن معترضان اعلام کرد «کارکنان انتظامی کشور تا آخرین لحظه» ایستادگی خواهد کرد.

  فرماندهی نیروی انتظامی ایران در این بیانیه از حمایت‌های نیروهای مسلح، «ارتش، سپاه و بسیج»، تشکر کرده است.

  فرماندهی نیروی انتظامی همچنین معترضان را «آشوبگر» و «دشمنان» حکومت خواند که «با هر بهانه و حربه‌ای به دنبال برهم زدن نظم، امنیت و آسایش ملت» مردم هستند.

  در هفته‌های گذشته با جانباختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، انتقادهای تندی از نیروی انتظامی، مطرح شده است.

  آیت‌الله خامنه‌ای در نخستین سخنرانی به طور زنده از شبکه یک صدا و سیما پخش می‌شد، بدون اشاره به جانباختن مهسا امینی خطاب به دولت و مقام‌های حکومت گفته بود «پشتیبانی از نیروهای مسلح یک کار واجب است».

  در این اعتراضات، مردم شعارهای تندی علیه رهبر و حکومت جمهوری اسلامی و همچنین حجاب اجباری سر داده‌اند.

 6. مهران مدیری از ایران «خارج شده است»

  خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران می‌گوید مهران مدیری، بازیگر و کارگردان تلویزیونی، از ایران خارج شده است. روزنامه همشهری وابسته به شهرداری تهران نیز این خبر را بازتاب داده است.

  تسنیم مدعی شده آقای مدیری «به واسطه دستور دادستان ممنوع الخروج شده بود.»

  آقای مدیری در جریان اعتراضات به جان باختن مهسا امینی با انتشار ویدیویی انتقادهای تندی علیه حکومت کرده بود و خواسته بود دیگر تصویر او از تلویزیون رسمی ایران پخش نشود.

  مهران مدیری هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده است.

  گزارش کامل را اینجا بخوانید:‌ از «ممنوع التصویری» تا «ممنوع‌الخروجی»

 7. بیانیه ۲۲ فعال سیاسی و فرهنگی برای دعوت به اعتصاب سراسری در ایران

  ۲۲ نفر از فعالان سیاسی و فرهنگی خارج ایران با اعلام حمایت از اعتصاب فرهنگیان از همه خواسته‌اند به این اعتصابات بپیوندند و خانواده‌ها فرزندانشان را به مدرسه نفرستند. آنها اعلام کرده‌اند برای حمایت از اعتصاب‌های سراسری و هماهنگی اعتصاب‌کنندگان و ادامه اعتراض‌ها «قدم اول» را برداشته و می‌خواهند پشتیبانی جهانی از این «انقلاب» را جلب کنند.

  در این بیانیه گفته شده همه اقشار ایران از معلمان و کارگران تا کاسبان و اتوبوسرانان «همه در تب و تاب تدارک اعتصاب و دست کشیدن از کار هستند تا پیروزی ملت ایران را رقم بزنند و راه را برای ساختن ایرانی آزاد، سکولار و دموکراتیک هموار سازند.»

  امضا کنندگان این بیانیه از جمله رضا پهلوی، آذر نفیسی، حسن شریعتمداری، نازنین بنیادی، ابراهیم حامدی (ابی)، مهران براتی، فرامرز اصلانی، مهناز افخمی، نازنین انصاری و مرتضی برجسته (مرتضی) از همه تشکل‌های مدنی و سازمان‌های سیاسی که «با این هماهنگی ملی که بنا به حساسیت لحظه، آغاز به کار کرده، هماهنگ شوند.»امضا کنندگان گفته‌اند: «روزها دست از کار می‌کشیم و شب‌ها در کوچه، خیابان، بر فراز بام‌ها، پیاده یا سواره فریاد اعتراض سر می‌دهیم.»

 8. حمله مقام‌ها و رسانه‌های حکومتی به چهره‌های فرهنگی و ورزشی حامی معترضان

  در روزهای گذشته شمار زیادی از افراد و رسانه‌های نزدیک به حکومت خواستار برخورد با چهره‌های شناخته‌شده‌ حامی اعتراضات شدند.

  امروز نیز روزنامه جوان نزدیک به سپاه پاسداران تیتر اول خود را به این موضوع اختصاص داده است.

  پیشتر غلامحسین محسنی‌اژه‌ای نیز گفته بود «کسانی که با حمایت این نظام مشهور شدند و به جای اینکه در روز سختی در کنار مردم باشند با دشمن همصدا شدند و دشمن به وسیله زبان و صفحات مجازی آنها اغتشاش ایجاد و جوانان را بدین وسیله تحریک کرد، بدانند خسارت‌های مادی و معنوی به بار آمده برای مردم و کشور را باید پرداخت کنند.»