به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، مهر ۰۵، ۱۴۰۱

شروع اعتصابات سراسری و گسترش واکنش‌های بین‌المللی

092722A_top.jpg

ایران وایر- اعتراضات سراسری در ایران، چهارم مهرماه، دهمین روز خود را پشت‌ سر گذاشت. اعتراضات مردمی علیه نظام جمهوری اسلامی با وجود سرکوب‌ها و بازداشت‌های گسترده مردم در برخی شهرها همچنان ادامه دارد.

***

سوشی رستوران ناکایا در تهران، متعلق به خاندان ترامشلو (از نزدیکان به محسنی اژه‌ای) سه‌شنبه و چهارشنبه بدلیل 'برخی تعمیرات' تعطیل است!

***

اعتصاب سراسری اساتید دانشگاه‌ها و معلمان

اعتراضات سراسری در پی کشته شدن «مهسا امینی»، دختر ۲۲ساله سقزی در حالی دهمین روز خود را سپری کرد که در پی فراخوان برای اعتصاب عمومی، تعدادی از اساتید دانشگاه‌ها و معلمان اعلام کردند که کلاس‌های درس خود را تعطیل می‌کنند.

بدون شرح :

براساس گزارش‌های تصویری که از ایران رسیده، معلمی در قشم به شاگردانش می‌گوید کلاس را تا آزاد شدن دانش‌آموزان بازداشتی تعطیل می‌کند. همچنین جمعی از استادان گروه موسیقی دانشگاه تهران ضمن اعلام همبستگی خود با دانشجویان، تاکید کردند که تشکیل هرگونه کلاس، چه حضوری و چه مجازی نشانه بی‌مسوولیتی اجتماعی خواهد بود. شماری از اساتید دانشگاه صنعتی شریف نیز در واکنش به بازداشت دانشجویان، دست به اعتصاب زده و اعلام کردند تا زمان آزادی دانشجویان بازداشت شده کلاس‌های درس را برگزار نخواهند کرد.

گزارش‌های تصویری مردم از خیابان‌های ایران نشان می‌دهد که معترضان خیابان‌ها را ترک نکرده و دست کم اعتراضات در تهران، تبریز، سنندج، مریوان، یزد، کرمانشاه، بجنورد، بابلسر، سردشت، سوسنگرد و برازجان ادامه یافت.

در برخی از اعتراضات که تصاویر آن در فضای مجازی منتشر شده، معترضان با شعار «تا انقلاب نکردیم به خونه برنگردیم»، «مرگ برخامنه‌ای»، «جمهوری اسلامی نمی‌خوایم، نمی‌خوایم» و همچنین «امسال سال خونه، سید علی سرنگونه» در خیابان‌ها حضور داشتند. در ویدیوی دیگری که در فضای مجازی منتشر شده، زنان و دختران سنندجی در میان حمایت و تشویق مردم روسری از سر برداشته و یکدیگر را به آغوش گرفتند.

حمایت ورزشکاران و هنرمندان

واکنش‌ها به اعتراضات سراسری و سرکوب معترضان در پی مرگ مهسا امینی در میان هنرمندان و ورزشکاران نیز ادامه داشته. «مونا فرجاد»، بازیگر سینما و تلویزیون در پست اینستاگرامی نوشت «شما مسوول همه این روزهای تیره هستید، مسوول همه رفتگان بی‌گناه... دریغا که نمی‌دانستید از میان گیسوان زنان، نور زندگی می‎تابد.»

***

محمدعلی گرایی، کشتی‌گیر دارنده مدال‌های برنز جهانی و طلای آسیایی در رشته فرنگی، با انتشار یک استوری در صفحه اینستاگرام خود نسبت به سرکوب و ضرب‌وشتم زنان ایرانی در اعتراضات اخیر از سوی ماموران جمهوری اسلامی انتقاد کرد. او نوشت: «خطاب به کسانی که دست روی زن و دختر بلند می‌کنن؛ شماها خیلی بی‌وجود و بی‌شرف هستید.»

***

همچنین «شیلا خداداد»، بازیگر سینما و تلویزیون خطاب به وزیرارشاد گفت که نسل جدید نسلی تکرار نشدنی است.

«آبان عسگری» بازیگر سریال پرطرفدار «یاغی»، با برداشتن روسری خود و کوتاه کردن موهایش اعلام ترک تابعیت از نظام جمهوری اسلامی کرد. «بهروز وثوقی» هم در حساب اینستاگرامی خود نوشت که مثل همه مردم ایران عزادار مهسا است.

«راضیه جانباز»، بازیکن تیم هندبال نیز با انتشار پیامی در حساب اینستاگرامی خود با اشاره به همراهی با مردم در اعتراض به مرگ مهسا امینی، از کناره‌گیری خود از تیم هندبال ایران داد.

«جتبی عابدینی»، پرافتخارترین شمشیرباز ایران نیز در پست اینستاگرامی خود در حمایت از جنبش مردمی، برای همیشه از تیم ملی شمشیربازی خداحافظی کرد.

واکنش‌ها در میان هنرمندان خارجی نیز ادامه داشت و «راجر واترز» در پیام ویدیویی جدید به جوانان معترض ایرانی گفت به شما افتخار می‌کنم که برای آزادی به خط مقدم رفتید.

«ملک موسو»، خواننده ترکیه نیز در حمایت از خیزش زنان ایران موهای خود را در کنسرتش کوتاه کرد.

گروه هکری انانیموس در اقدامی تازه از هک وبسایت دولت ایران و صندوق ذخیره فرهنگیان با حفظ اطلاعات فرهنگیان خبر داد و از رییس جمهوری خواست تا از زخمی‌های سرکوب این خیزش بازدید کند.

ماجرای اموال علی کریمی از پلمب تا فک پلمب شبانه

براساس ویدیوهایی در فضای مجازی، ویلای «علی کریمی»، به دلیل حمایت از اعتراضات مردمی پلمب شد. این اقدام با واکنش‌های گسترده کاربران فضای مجازی رو به رو شد. ساعتی بعد ویدیوهایی از برداشتن پلمپ توسط جرثقیل منتشر شد.در این بین «کریم باقری»، کاپیتان سابق تیم ملی ایران در پستی اینستاگرامی از علی کریمی حمایت کرد.

همراهی زنان دنیا بیرون از مرزهای ایران

گردهمایی‌هایی نیز در حمایت از اعتراضات در ایران در حلبچه، ونکوور و بخش کردنشین شمال سوریه برگزار شد که زنان کرد برای همراهی با زنان ایران موهای خود را کوتاه کرده روسری‌هایشان را آتش زدند. ایرانیان مقیم شهر گراتس اتریش نیز برای حمایت از معترضین به قتل مهسا امینی در ایران، تجمع کردند.

از فراخوانی سفیر ایران، تا وضع تحریم‌های جدید

در ادامه واکنش‌های خارجی به اعتراضات مردمی در ایران، آلمان سفیر ایران در برلین را در اعتراض به سرکوب‌ها احضار کرد. وزارت خارجه فرانسه نیز سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات را شدیدا محکوم کرد و جاستین ترودو نخست وزیر کانادا نیز با اعلام حمایت از معترضان ایران، از اعمال تحریم‌های جدید علیه افراد و نهادهای جمهوری اسلامی به ویژه گشت ارشاد خبر داد.

بازداشت‌های گسترده و وضعیت زندان‌ قرچک

پیام‌های رسیده از زندان، خبر از وخیم بودن اوضاع زندان قرچک دارد. «یلدا معیری»، عکاس در پیامی اختصاصی گفت که زندانیان امنیت جانی ندارند. «محمدحسین آجرلو» همسر «نیلوفر حامدی»، خبرنگاربازداشتی نیز در حساب توییتر خود از نگهداری همسرش در سلول انفرادی خبر داد. همچنین «سپیده قلیان» فعال مدنی، در پیامی از زندان از معترضان حمایت کرده و گفت که روز آزادی نزدیک است .

از سوی دیگر خبرها از بازداشت‌های گسترده در شهرهای مختلف حکایت دارد. اسامی فعالین صنفی، مدنی و حقوق زنان، روزنامه نگارها، مستند سازها و معلمان در صدر بازداشتی‌ها قرار دارند.

انتقال خانواده فرماندهان سپاه به «مکان امن»

طبق گزارش رسیده به دست «ایران‌وایر»، با بالا گرفتن اعتراضات ضد حکومتی در ایران، فرماندهان سپاه‌پاسداران، اعضای خانواده‌های خود را به «مکانی امن» در تهران منتقل کرده و در آن‌جا تحت حفاظت قرار داده‌اند.

یک منبع مطلع که از اقوام نزدیک یکی از فرماندهان سپاه‌پاسداران است، به «ایران‌وایر» گفته که خانواده فرماندهان ارشد سپاه، به دلیل ترس این فرماندهان از سرنگونی حکومت ایران توسط معترضان، به «مهمانسرای شرکت نفت» در تهران که تحت حفاظت شبانه‌روزی است، منتقل شده‌اند.