به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، شهریور ۲۰، ۱۴۰۱

بیانیه‌ جدید آلمان، فرانسه و بریتانیا:

 به تعهد تهران برای به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای تردید داریم

پرچم ایران در مقابل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی 

فرانسه، آلمان و بریتانیا روز شنبه اعلام کردند در خصوص تعهد تهران برای دستیابی به نتیجه مثبت در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ موسوم به برجام تردید جدی دارند. 

آن‌ها در بیانیه مشترک خود اظهار کردند: «ایران به گسترش برنامه هسته‌ای خود ادامه می‌دهد و این سطح از گسترش بسیار فراتر از آن است که به دلایل غیرنظامی قابل توجیه باشد. پس از یک سال و نیم مذاکره، در اوایل ماه اوت، هماهنگ کننده احیای توافق برجام از یک متن نهایی رونمایی کرد که به ایران اجازه می‌داد دوباره به تعهداتش بازگردد و ایالات متحده را هم بر سر قرارداد برجام باز‌می‌گرداند. در این متن نهایی، با حداکثر انعطاف پذیری طرفین اصلاحات دیگری انجام شد. اما متاسفانه ایران تصمیم گرفته است که از این فرصت دیپلماتیک بدست آمده استفاده نکند و به گسترش برنامه هسته‌ای خود بپردازد. موضع کنونی ایران در تضاد با تعهدات لازم و قانونی است و چشم انداز بازگشت به برجام را به خطر می‌اندازد. درخواست جدید ایران تردیدهای جدی در مورد نیات و تعهد ایران به حصول نتیجه مثبت در مذاکرات برجام ایجاد می‌کند.»


تهران اخیرا بار دیگر درخواست کرده است که تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره آثار اورانیم غنی‌شده در سه سایت اعلام نشده، متوقف گردد. اما رافائل گروسی، دبیرکل این آژانس درخواست ایران را رد کرده است.  


برلین، پاریس و لندن در بیانیه جدید خود اضافه کردند: «موضع ما روشن و ثابت است. ایران باید به طور کامل، فورا و با حسن نیت با آژانس همکاری کند. اکنون با توجه به ناکامی در دستیابی به توافق احیای برجام با ایران، ما با شرکای بین المللی خود درباره بهترین روش برای مدیریت ادامه تنش‌ها در رابطه با برنامه اتمی ایران و عدم همکاری این کشور ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی گفتگو خواهیم کرد.»


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز روز جمعه در بروکسل آخرین پاسخ ایران را یک گام به عقب خوانده بود.

یورو نیوز